Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhalili ŠKANDÁL: Drsné slová o Mikulcovi a TRESTNÝCH ČINOCH
18. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:00)

Pochybné praktiky vyšetrovateľov? Podľa viacerých odborníkov to naznačujú zverejnené prepisy legálnych odpočúvaní vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Navyše, z niektorých citácii sa môže zdať, že do vyšetrovania zasahoval aj minister vnútra Roman Mikulec. A práve toto má byť dôvod na jeho odvolanie.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Odvolávanie ministra vnútra sa malo konať na pôde NR SR vo štvrtok, no presunulo sa až na piatok. Takže to, či šéf vnútra zotrvá na svojej stoličke, sa dozvie verejnosť až dnes. Mikulcovi podľa niektorých odborníkov doslova horí pod nohami, keďže z prepisov sa javí, že mal vedomosť o manipulovaní vyšetrovania príslušníkmi NAKA, ktorí momentálne čelia obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Hoci Mikulec svoju vinu popiera a význam nahrávok spochybňuje, dôležitosť im pridáva fakt, že ich zverejnila samotná Generálna prokuratúra SR.
O formálnosti či neformálnosti rozhovorov obvinených vyšetrovateľov sa už pár dní vedú vášnivé debaty. Mnohí ich porovnávajú so zverejnenými nahrávkami z poľovníckej chaty, kde o živých prípadoch, krokoch obhajoby a ďalších citlivých veciach rozpráva šéf Smeru Robert Fico, advokát Marek Para či exminister vnútra Robert Kaliňák. V prípade nahrávok vyšetrovateľov NAKA išlo však o legálne odpočúvanie, ktoré sa navyše nekonalo v súkromných priestoroch a vo voľnom čase diskutujúcich. Naopak. V pracovnom čase a v kancelárii sa vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu rozprávajú o odstavení vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej, či o tom, že jej zapália kanistrom auto. Ako sa z odpočúvaní ukázalo, vyšetrovateľom NAKA prekážal inšpekčný tím preto, že im išiel po krku. V lete 2021 totiž vysvitlo, že inšpekcia chce zadržať a stíhať 14 ľudí z polície a Úradu špeciálnej prokuratúry.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Ďalším momentom, kedy treba zbystriť pozornosť je aj to, že o všetkom mal byť informovaný samotný minister. Prepisy ukazujú, že Mikulec mal celý postup vyšetrovateľov riadiť. Príslušníci NAKA totiž povedali, že ministrovi majú ľudia zo Špeciálnej prokuratúry priniesť spisy s výpoveďami obvinených a svedkov.
Zdroj: MATEJ KALINA
Bývalá prokurátorka Eva Mišíková je presvedčená, že vyšetrovatelia celé trestné stíhanie zosnovali.
Vstupovanie šéfa rezortu vnútra do živých prípadov a rozbehnutých akcií tímov polície pritom nie je zákonné. Mikulec akékoľvek obvinenia odmieta. „Ak sa vyšetrovatelia rozprávajú o pracovných veciach v zmysle živých trestných konaní a sú tam určité prejavy ovplyvňovania alebo nátlaku... Ak hovoria o odstavení svojho kolegu či niekoho iného, potom sa aj v súkromnom rozhovore môžu dopustiť trestného činu," vysvetľuje rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská, ako to platí vo všeobecnosti. Ako dodala, trestným činom to môže byť aj vtedy, ak je zo spôsobu či obsahu toho, čo hovoria evidentné, napríklad, že chcú manipulovať s dôkazmi alebo chystajú protiprávne kroky.
Oveľa ráznejšia bola advokátka a niekdajšia prokurátorka Eva Mišíková.„Jadrom problému je predsa fakt, že títo vyšetrovatelia celé trestné stíhanie zosnovali. Trestná vec, ktorú sa snažili realizovať proti vyšetrovateľke inšpekčnej služby, nemala reálne podklady na to, aby také konanie vôbec začalo," rozhorčila sa. „Konanie bolo vytvorené umelo, čo je podľa môjho názoru trestný čin - a to najmä ak chceli týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa oni sami zbavili prípadného podozrenia z trestnej činnosti manipulovania svedkov a toho, čo spomínaná vyšetrovateľka zistila," uviedla Mišíková, ktorá po zverejnení prepisov zostala pobúrená. „Fakt, že sa medzi sebou bavia spôsobom, ktorý nie je hodný ani opitého kočiša, už iba nasvedčuje tomu, o aké charaktery osobností ide na takej špeciálnej jednotke, akou je NAKA," uzavrela.
Zdroj: Pavel Neubauer
Roman Mikulec akúkoľvek vinu popiera a odmieta.
K dnešnému odvolávaniu ministra vnútra sa Mišíková vyjadrila len všeobecne. "Toto je vec politikov. Ak by som bola v pozícii ministra vnútra a moje meno by sa objavovalo v takejto komunikácii, zrejme by som sama zvažovala či vo svojej pozícii zotrvať. Najmä s prihliadnutím na fakt, že títo ľudia sú súčasťou systému, ktorý riadim."
Pre denník Plus JEDEN DEŇ sa k veci vyjadril aj bývalý elitný vyšetrovateľ a trestný advokát Peter Vačok. „Na otázku, či je trestné, ak sa vyšetrovateľ pokúša odstaviť kolegu, sa nedá jednoznačne odpovedať. Vyšetrovateľ má reagovať, ak zistí, že sa stal skutok, ktorý má znaky trestného činu. To, samozrejme, platí aj v prípade, že tento skutok spáchal iný policajt - tomu sa hovorí zásada oficiality a legality," vysvetľuje. „Naopak, ak nikto zákon neporušil a vyšetrovateľ sa ho napriek tomu pokúša za každú cenu nejakým spôsobom diskreditovať, odstaviť, skrátka pokúša sa zneužiť svoje postavenie, potom sa dopúšťa trestného konania on sám."
Eduard Burda, dekan právnickej fakulty UK ozrejmil, že hoci v danej kauze nemá prehľad vo všeobecnosti by vyjadrenia podobného charakteru mohli byť považované za trestný čin. „Hoci aj súkromné rozhovory vyšetrovateľov o odstavení kolegov, samozrejme, môžu byť považované za prípravu alebo pokus o trestný čin. Vždy bude záležať na tom, čo konkrétne by chceli urobiť," zamyslel sa. Na otázku či by minister mal v danom prípade vyvodzovať akúkoľvek politickú zodpovednosť Burda odpovedať nechcel. "Politická zodpovednosť je vec, ku ktorej sa ako právnik vyjadrovať nebudem. No ak existujú nejaké podozrenia, potom je na mieste vec vyšetriť a objasniť aj vo vzťahu k ministrovi," uzavrel.
Podľa právneho zástupcu obvinených Jána Čurillu a Pavla Ďurku, Petra Kubinu ide len o „pasáže vytrhnuté z neformálnej súkromnej komunikácie medzi priateľmi, navyše citované veľmi manipulatívne.” Pravdou však je, že vyšetrovatelia sedeli počas debaty v práci, kde im bežal plat, využívané boli služobné priestory, telefóny a počítače a realizovali vyšetrovanie trestnej činnosti.
Voči vyjadreniam, že nahrávky boli vytrhnuté z kontextu a že išlo o účelovú manipuláciu, sa ostro ohradila Katarína Habčáková, prokurátorka Generálnej prokuratúry SR. Oficiálne a ZÁVAŽNÉ VYJADRENIE NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.
Prečítajte si aj: