Reklama

Odborník: Celoplošné testovanie a lockdown nie sú jedinými možnosťami. Existuje aj možnosť C

Analytik INESS Martin Vlachynský si myslí, že tu nie sú len dve možnosti a teda celoplošné testovanie, alebo lockdown. Vraj existuje aj ďalšia možnosť.

Zdroj: Miro Miklas

Reklama

Premiér Igor Matovič oznámil, že sú len dve cesty, ako sa dostať z najhoršej pandemickej situácie v histórii Slovenska. Možno ešte stále pomôže celoplošné testovanie, alebo musíme vypnúť krajinu. Odborník si ale myslí, že existuje ešte aj plán "C"!

Každým dňom na Slovensku pribúda rekordný počet nakazených koronavírusom. Do hry sa teda dostal lockdown, čo znamená, že ľudia sa nebudú môcť voľne pohybovať mimo svojho bydliska. Zatvorené budú obchody a služby okrem tých, ktoré ponúkajú nevyhnutný sortiment, ako napríklad lieky, potraviny a hygienické pomôcky. „Štát to bude stáť 80 až 100 miliónov eur denne,“ povedal Matovič.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Matovič dal v súvislosti s plošným testovaním na výber tri možnosti Zdroj:TASR

    Analytik INESS Martin Vlachynský si myslí, že neexistuje žiadna zázračná metóda, ako sa vyhnúť ekonomickým následkom lockdownu: „Štát nedokáže urobiť nič. Ak sa raz stroje a služby zastavia, neprodukujú hodnoty. Štát môže následky len nejakú dobu maskovať, napríklad kurzarbeitom.“ Podľa odborníka je otázny aj rozsah lockdownu: „Ak by trval 2-3 týždne, bavíme sa o prepade v jednotkách percent HDP, teda o miliardách eur.“

    Ako prvý zaviedol "vypnutie" krajiny Izrael ešte počas prvej vlny koronavírusu. Vlachnyský si myslí, že toto opatrenie z jari 2020 malo krajinám získať čas, aby sa pripravili na neznámu hrozbu. „Uplatniť ho o pol roka neskôr znamená, že štát v príprave na druhú vlnu zlyhal,“ myslí si odborník, podľa ktorého vláda zbytočne stavia samú seba do pozície buď - alebo. Teda buď celoplošné testovanie, alebo lockdown.

    Zdroj: Archív

    Analytik INESS Martin Vlachynský si myslí, že uplatniť lockdown v tomto čase znamená, že štát v príprave na druhú vlnu pandémie zlyhal.

    „Existuje aj možnosť C. Nerobiť jednu grandióznu akciu, ktorú je takmer nemožné narýchlo zorganizovať, ale okamžite spustiť dlhodobú kampaň intenzívneho pravidelného antigénového testovania v najviac zasiahnutých mestách, v nemocniciach, domovoch, ponúknuť možnosť fabrikám atď,“ myslí si Vlachynský. Zároveň je presvedčený, že sa pri tom nájde dostatočné množstvo občanov, ktorí sa radi nechajú otestovať.

    Anketa

    Myslíte si, že sú len de možnosti ako zvíťaziť nad koronavírusom?

    Vyberáme pre vás niečo PLUS