Odborník si posvietil na volebné programy strán. Z jeho reakcie budú mnohí politici zaskočení
20. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 20. 9. 2023, 12:20)

Zdroj: Archív
Nikto vám nemôže dať toľko, koľko ja viem sľúbiť. Aj takto sa začala posledná časť predvolebnej kampane, ktorá sa točí okolo zdravotníctva. To je na Slovensku dlhodobo zdecimované. Chýbajú lekári, sestričky, ale aj peniaze. Strany predstavili svoje návrhy, ako to všetko zmeniť k lepšiemu. Či už Smer Roberta Fica (58), SaS Richarda Sulíka (55), ako aj ďalšie majú veľké sľuby, no nie všetci aj reálne riešenia.
Zdroj: Smer
Zdroj: Instagram.com/@zuzana_dolinkova_official
Zdroj: sulik.sk
Galéria k článku
Preferenčne najsilnejší Smer má v programových cieľoch v oblasti zdravotníctva 10 bodov. Hneď prvým je zvýšenie platby štátu za ekonomicky neaktívnych poistencov. V minulom roku totiž zaplatil štát za 2,9 milióna svojich poistencov len 1,3 miliardy eur, zatiaľ čo 2,28 milióna pracujúcich ľudí prispelo 4,7 miliardy. Smer však neprezradil, odkiaľ na to zobrať peniaze. Ďalšími prioritami ficovcov je uľahčenie prístupu ľudí k zdravotnej starostlivosti, prijať motivačné opatrenia na návrat lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov na Slovensko, či výstavba nových zdravotníckych zariadení využitím partnerstva súkromného a verejného sektora (PPP projekty).

PS v programe píše, že chrbtica celého zdravotníctva sú ambulancie: „Vytvoríme program pre návrat slovenských zdravotníkov, ktorých sú v zahraničí tisícky. Zavedieme nástroje, ktoré pomôžu predchádzať koncentrácii zdravotníkov len vo veľkých mestách.“ Progresívci chcú vytvoriť jednotný centrálny riadiaci orgán a informačný systém pre všetky štátne nemocnice pre lepšiu koordináciu. „Zavedieme motivačné platové ohodnotenie personálu,“ píše sa v programe PS. Poisťovne si budú môcť podľa programu liberálov vyplácať iba primeraný zisk.
Treťou stranou v aktuálnych prieskumoch je Hlas Petra Pellegriniho (47). „Postavíme nové špičkové nemocnice v Bratislave, Martine a Banskej Bystrici a zmodernizujeme existujúce nemocnice na celom Slovensku,“ píše sa v programe Hlasu. „Zdravotníctvo v silnom štáte musí byť služba ľuďom,“ povedala podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková (40). Viac zdravotníkov v systéme chcú dosiahnuť zvýšením kapacity škôl a uprednostnením slovenských študentov pred zahraničnými. Hlas zároveň odmieta zavádzanie poplatkov v ambulanciách.

SaS sa zdravotníctvu venovala rozsiahlo. Ich program sa vyznačuje tým, že pomenujú problém a nenapíšu iba čo chcú dosiahnuť, ale aj ako to urobia, prípadne, kde na to zobrať peniaze. Chcú zabezpečiť zníženie administratívneho zaťaženia lekárov, aby mali viac času na pacientov. Pacientom zas chcú pomôcť tak, aby nemuseli navštevovať rôzne ordinácie tým, že už všeobecný lekár bude mať vyššie kompetencie a diskutovať sa s ním bude dať aj telefonicky. Aj SaS chce zvýšiť platby štátu za svojich poistencov. „Zavedieme mechanizmus odmien. Za splnenie každého jedného kritéria dostane pacient v danom roku úľavu zo sadzby poistného,“ dodáva SaS.
Na druhej strane nájdete, ako sa na situáciu v zdravotníctve, ale aj na volebné programy jednotlivých strán, pozerá uznávaný odborník.
KDH chce zvýšiť počet začínajúcich sestier o 10 % aj vďaka štartovaciemu príspevku 3 000 eur. Sľubuje aj zlepšené pracovné podmienky, hodlajú zabezpečiť ambulantné centrá. SNS sľubuje zabezpečiť dostupnú starostlivosť vo všetkých regiónoch, podporiť projekty výstavby a rekonštrukcie nemocníc a polikliník, ale aj zvýšiť počet študentov lekárskych fakúlt.
Exminister Zajac: Nová vláda by mala vedieť, aká je úloha štátu
Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac (72) si myslí, že v zdravotníctve sa nedá pomenovať iba jeden veľký problém, lebo ich je veľmi veľa. Opraviť to údajne však nebude jednoduché, lebo politici tu vraj stihli zdravotníctvo za posledných 20 rokov „komplexne pokaziť“. Zamyslel sa tiež, či je najväčším problémom nedostatok peňazí, zadlženosť VšZP, prípadne realizácia optimalizácie nemocníc bez analýzy, či to zvládne ambulantný sektor atď. „To všetko sú veľké problémy. Keď niekto nepríde a nepovie, že toto všetko musíme reparovať, tak to nebude fungovať,“ povedal Zajac s tým, že inak môžu do zdravotníctva nalievať peňazí, koľko len chcú.

Zajac rozdelil politické subjekty do skupín podľa toho, čo je základom ich zdravotníckeho programu. Na jednom brehu sú vraj tí, ktorí chcú silný štát. Sem expert zaradil Hlas a PS. Na druhom brehu sú podľa exministra tí liberálnejší: „Tam je hlavne SaS. Tá má jasne ucelený program. Tomáš Szalay (51) ho napísal dobre. Chcú iné právne postavenie nemocníc, inú funkciu štátu a aby išli peniaze cielenejšie.“
Prečítajte si tiež: