Odborník si posvietil na Fica po triumfálnom víťazstve: Jeho najväčšia chyba ešte len príde...
31. 10. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:33)
Podľa politológa Juraja Marušiaka sa Robert Fico, už štvornásobný premiér, chystá ešte len urobiť svoju najväčšiu chybu. Fico je na politickej scéne už 31 rokov, prežil klinickú smrť Smeru a znova siahol na vrchol moci.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Keď v marci 2018 z donútenia abdikoval z funkcie predsedu vlády, nasilu sa usmieval. Vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi najskôr podal papier s demisiou a potom mu položil ruku na rameno: „Pán prezident, ty buď ,kľudný‘, ja nikam neodchádzam.“ A hoci mal neskôr veľmi blízko k odchodu, naozaj neodišiel.

Politológ a historik Juraj Marušiak pre týždenník PLUS 7 DNÍ hovorí, že v politickej kariére Roberta Fica sa nedá hovoriť o dramatických výkyvoch. „V politike sa drží neprestajne od roku 1992. Prakticky je tak najdlhšie slúžiacim slovenským politikom,“ podotýka. Smer, ktorý oficiálne vznikol v októbri 1999, doviedol Fico päťkrát k víťazstvu vo voľbách. „Raz skončil na druhom mieste a raz na treťom,“ vyratúva Marušiak. Vládu zostavuje štvrtýkrát. A to podľa politológa robí z Fica z hľadiska volebných úspechov najúspešnejšieho premiéra na Slovensku.
Pred voľbami sa Fico pochválil videom, na ktorom vychádza z vôd Dunaja. Kráča pomaly a isto. Odborníci hovoria, že sa tak snažil svojim voličom ukázať, že je pri sile a dokáže ísť proti prúdu. Pred troma rokmi pritom doslova padol na kolená. Začalo sa to už vo februári 2018, keď rukou vraha zomreli novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. Nevydržal tlak a podal demisiu, ale so sľubom, že „nikam neodchádza“.
Podľa Marušiaka sa mohlo práve v tento moment, keď Fico neustál svoje tretie funkčné obdobie, hovoriť o jeho páde. „Dôvodov bolo zrejme viacero – jeho vlastná únava, únava v samotnej strane a nespokojnosť obyvateľstva,“ hodnotí Marušiak.
Voľby vo februári 2020 sa síce neskončili fiaskom, ale Smer nemal šancu, aby sa dostal do vládnej koalície. Fico priznáva, že v tom čase chcel naozaj odísť z politiky a miesto prepustiť Petrovi Pellegrinimu. Prišla však ďalšia rana, keď sa odtrhla tzv. Pelleho jedenástka. Krajší a populárnejší Pellegrini si založil vlastnú stranu, ktorá trhala prieskumy voličských nálad. Smer aj Fico padali tak rýchlo a tak hlboko, že v podstate takmer nikto nepredpokladal návrat.
Robert Fico odmieta, že by mu v návrate na politický vrchol pomohol Igor Matovič. Ten pred troma rokmi nielen suverénne zvíťazil vo voľbách, ale sa aj zmocnil moci. Dlho mu to však nevydržalo. Krajina sa zmietala v pandemickom zmätku často až hlúpych rozhodnutí Matovičových vlád, keď sa Fico rozhodol, že Smer resuscituje.
Marušiak hovorí, že Ficovi pomohla aj jeho tvrdá práca, no ešte jedna, zdá sa najdôležitejšia vec. O akú ide? To sa DOČÍTATE V NAŠEJ GALÉRII.
Za dôležité politológ považuje, že aj v krízových rokoch 2018 až 2020 si Smer udržal nielen svoje organizačné štruktúry, ale dokázal mobilizovať svoju členskú základňu. „Volebnú kampaň viedol bravúrne, kontaktne, pričom na nej pracoval od konca roku 2020,“ podotýka Marušiak. Ešte pred dvoma rokmi Fico hovoril, že mu bude stačiť dvojciferný výsledok vo voľbách, pričom mal na mysli dvanásť, trinásť percent. Nakoniec to bol takmer dvojnásobok.

Klikovanie, plávanie v Dunaji, pravidelný beh… to všetko má ukazovať, že Robert Fico je zdravotne fit. Napriek ťažkým operáciám srdca, napriek politickým útokom. Vek sa však nedá zastaviť a prichádza do bodu, keď sa už uvažuje nad dôchodkom. Sú tieto voľby jeho posledné? „Hovorí sa, že koho predčasne pochovávajú, ten žije dlho,“ usmeje sa Marušiak. „Momentálne je stále vo svojej strane číslo jeden, strana sa identifikuje s jeho osobou ako so svojím lídrom, primárne určuje podobu a politiku Smeru,“ objasňuje s tým, že ani v čase krízy sa nenašiel nikto, kto by sa mu postavil.
Najväčšia chyba? Tú sa podľa Marušiaka chystá Fico ešte len urobiť. Predseda Smeru nevymyslel kultúru „našich ľudí“, ale zdokonalil ju. „Za posledné roky tými najväčšími chybami boli orientácia na extrémistický voličský segment, hodnotové zbližovanie s formáciami ako Republika či zapájanie ľudí ako antisemita Dany Kollár do svojej kampane. Takéto okolie mu síce nahradilo stratené voličské hlasy, nijako však Slovensko neposunie dopredu, skôr naopak,“ hovorí Marušiak.
Podľa neho momentálne Fico samotný považuje za svoju najväčšiu chybu zanedbanie „mocenskej stránky vládnutia“, ktorá súvisí s prístupom k mimovládnym organizáciám, médiám a silovým zložkám. „To evokuje, že sa na Slovensko pokúsi reprodukovať model vládnutia Viktora Orbána. Z krátkodobého hľadiska, z hľadiska vlastného udržania pri moci, má azda pravdu, z hľadiska dlhodobého si myslím, že pre Slovensko bude mať tento spôsob uvažovania dlhodobo negatívne dôsledky. Myslím si teda, že najväčšiu chybu svojej kariéry sa ešte len chystá urobiť.“
Fico prakticky vôbec verejnosti nepredstavil svoju rodinu. Na tlačovku priviedol manželku Svetlanu len vtedy, keď ho Matovič obvinil, že majú na Belize na účte skrytých 675 miliónov dolárov. Ukázalo sa, že je to klebeta, ktorú odvolal sám Matovič. Občas s iskrením, občas s noblesou prechádza informácie o tom, kto je práve jeho partnerka. Hlasne sa zastával bývalej štátnej radkyne Márie Troškovej. Keď sa prevalilo, že jej bývalým bol člen talianskej mafie, zostal Fico opatrný. Dnes sa ukazuje s Katarínou Szalayovou, chodia spolu behať, jazdia na motorkách. Dokonca boli spolu na svadbe prominentného právnika Mareka Paru. Szalayová chcela byť pôvodne prokurátorkou.
Prečítajte si tiež: