Prečo sa Kovařík nepochváli výsledkom detektora lži, pýta sa odborník! Padli TVRDÉ slová
27. 1. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:49)
Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť odporučil ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, aby za policajného prezidenta vymenoval Petra Kovaříka. Ten už bol vo významných policajných funkciách za rôznych ministrov. Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek z výberu Kovaříka nadšený nie je a pýta sa ho, prečo sa nepochváli výsledkom vyšetrenia na detektore lži!
Šátek si myslí, že Mikulec sa pri voľbe nového policajného prezidenta chytil do vlastnej pasce. „Dal si poradiť, že najlepším riešením, ako dočasne zaplátať dieru po odchode Milana Lučanského († 51) z postu policajného prezidenta, bude vymenovať všetkými masťami mazaného Kovaříka, ktorý bol dobrý vždy. Aj za oných, aj za našich i za obyčajných,“ napísal Šátek na sociálnej sieti. Mikulec totiž od 1. septembra minulého roku poveril Kovaříka riadením Policajného zboru.
Kovaříkovi sa však darilo aj za bývalých vlád a rôznych ministrov vnútra. Od októbra 2010, keď bola pri moci vláda Ivety Radičovej a post ministra vnútra zastával Daniel Lipšic, bol Kovařík riaditeľom Úradu boja proti korupcii. Lipšicov nástupca na poste šéfa rezortu vnútra Robert Kaliňák spravil z Kovaříka policajného pridelenca vo Washingtone. Tam zotrval do júna 2017, keď sa stal riaditeľom odboru prevencie korupcie na Úrade vlády. Po príchode Denisy Sakovej do čela rezortu vnútra sa Kovařík vo februári 2019 ujal postu generálneho riaditeľa prevencie korupcie a krízového manažmentu.
„Policajný svet poznám veľmi dobre a viem, že pokiaľ budete skutočne rovný, zásadový a neohýbate sa podľa smeru vetra, tak sa z vás stane ,kontroverzný´ a žiadny politik si vás v kožuchu nenechá,“ myslí si Šátek. Odborník si myslí, že ani Kaliňák nevyslal Kovaříka do Washingtonu pre jeho „modré oči“. Ak si vraj Kovařík predstavuje, že je „normálne“ vrátiť sa po štyroch rokoch z Washingtonu, okamžite zaparkovať svoju misiu na Úrade vlády a dať sa verejne vychváliť Ficom, tak sa škaredo mýli. „Ak sa s takýmito ľuďmi spriahnete, prijmete od nich chlieb, zobete im z ruky a hájite ich názory a metódy, potom ste sa stali jedným z nich, teda z ,našich´. Cesta späť neexistuje, ak, tak už len poskakovanie zo strany na stranu ako ,tajtrlík´,“ píše Šátek.
Zdroj: Jaroslav Novák
Kandidát a dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík prichádza na vypočutie kandidátov na funkciu prezidenta Policajného zboru na schôdzi parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť v Bratislave 25. januára 2021.
Odborník sa preto Mikulcovi čuduje, že vôbec zvažuje Kovaříkovo vymenovanie: „Ak v tejto situácii takúto osobu Mikulec dočasne poveril riadením polície a teraz stojí pred rozhodnutím tohto vymenovať do tejto funkcie natrvalo, lebo ho podporili aj kotlebovci a smeráci, tak mu chýba akýkoľvek politický i prirodzený inštinkt.“ Prečo zdvihli ruky smeráci, vraj už vieme. Odpoveď, prečo zdvihli ruky aj dvaja kotlebovci, je vraj možno aj v tom, že Kovařík nemal od nich nikdy ďaleko: „Veď jeho manželka pracovala v banskobystrickej samospráve v čase, keď županom bol sám Kotleba.“
Bývalý elitný vyšetrovateľ sa na záver svojho statusu záhadne spýtal: „Pán Kovařík, a prečo sa nepochválite výsledkom vášho psychofyziologického vyšetrenia (detektor lži) na otázky korupcie či úniku informácií koncom roka 2004? Ja si ho pamätám.“ V roku 2004 bol Kovařík zástupca riaditeľa a súčasne vedúci oddelenia vyšetrovania korupcie a závažnej ekonomickej trestnej činnosti. Ministrom vnútra bol vtedy Vladimír Palko z KDH.