Hnutie OĽaNO malo pôvodne niekoľko podmienok, proti sa však rezolútne postavil šéf Sme rodina Boris Kollár (57), ako aj strana SaS. „Boli tam veci, ktoré sa týkali daní alebo kompetencií Ústavného súdu,“ vysvetlila Mária Kolíková (48) z klubu SaS, ktorá ústavný zákon pripraví. Podobne ako OĽaNO skončil aj Juraj Šeliga (32) zo Za ľudí, ktorého podmienkou za podporu predčasných volieb bola ústavná ochrana Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.

Podmienkou to už teda nie je, keďže obe inštitúcie sa budú riešiť v samostatnom zákone. „Dôjde k zmene ústavy tak, aby uznesením mohlo byť skrátené volebné obdobie. Potrebných bude 90 poslancov. Termín v uznesení bude 30. september,” povedal dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO). Mária Kolíková ho doplnila, že návrh na zmenu ústavy bude obsahovať iba jedinú podmienku OĽaNO, ktorou je nemennosť volebného systému. Na zmenu ústavy bude potrebných 90 hlasov, exkoalícia ich má ale len 87. Zrejme sa teda spoľahnú aj na nezaradených, ku ktorým majú blízko, ako napr. Martin Klus (42), Ján Mičovský (68), Miroslav Kollár (53) a podobne.

Pellegrini však odklad predčasných volieb až na september kritizuje. Žiada, aby exkoalícia priniesla aspoň jeden rozumný dôvod, prečo by voľby nemohli byť už v júni. „Podáme preto pozmeňujúci návrh, aby sa konali 24. júna,“ povedal líder Hlasu. Podľa neho je dôvodom odkladu aj to, že Heger potrebuje čas na vznik svojej strany.

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že hlavný dôvod dohody na septembrový termín je ten, že koaličné strany chcú čas na zvrátenie poklesu preferencií. „Viem si predstaviť rozdávanie zo štátnej kasy. Čaká nás festival populizmu, bude sa rozdávať lopatami. Som zvedavý, ako sa k tomu postaví Sulík, lebo ten je proti rozdávaniu,“ avizuje odborník. Ďalším dôvodom posunu je vraj aj to, že pre niektorých politikov, ktorí ešte sami nevedia, na akej kandidátke pôjdu, by bol jún šibeničným termínom na konsolidáciu voličov. „Pre Hegera by bol jún katastrofálny a je jedno, ktorej politickej strany bude súčasťou,“ vysvetľuje Koziak s tým, že pri rozhodnutí o septembrovom termíne mohol zohrať rolu aj malý časový priestor na ich zorganizovanie v júni: „Toto je však najmenej dôležitý dôvod,“ uzavrel politológ.

V galérii nájdete zaujímavé snímky lídrov bývalej koalície.