ŠOK! Odborník o protivládnych protestoch: Politici by mali spraviť JEDNU VEC, neuveríte akú!
12. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:56)
Kým vláda hľadá spôsoby, ako motivovať ľudí k očkovaniu, jej odporcovia v sobotu protestovali v Bratislave proti údajnej nátlakovej vakcinácii. Aj akcia s názvom „Protest proti očkovaniu a zotročovaniu Slovenska“ je podľa odborníkov prejavom polarizácie spoločnosti.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: FB Andrej Danko - predseda SNS
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Na Slovensku je plne zaočkovaných 1,76 milióna ľudí, čo odborníci zďaleka nepovažujú za dostačujúce. Vláda preto hľadá riešenia, ako ľudí motivovať k očkovaniu, hoci to môže stáť milióny eur. Opozícia však tvrdí, že pre vládne opatrenia sa vakcinácia stáva akoby povinnou. „Prišiel som podporiť ideu, že očkovanie má byť slobodné,“ vysvetlil líder SNS Andrej Danko. Podobný postoj na sociálnej sieti zaujala aj strana Hlas: „Odmietame povinné očkovanie, delenie spoločnosti a nezmyselné opatrenia, ktoré obmedzujú pendlerov na hraniciach.“
Sami politici nemajú na očkovanie jednotný názor, o to viac sa rozdeľuje spoločnosť. „Nikto nemôže poprieť, že je polarizovaná názorom na očkovanie a aj prístupom k nemu. Téma už polarizuje dokonca ľudí v rodinách, najbližších priateľov, kolegov. Politickí aktéri majú na tom veľký podiel viny,“ skonštatovala sociologička Sylvia Porubänová pre TV JOJ. Negatívnych dôsledkov tejto situcáie sa obávajú aj ďalší odborníci. „Tretia vlna nezničí naše zdravotníctvo, ale zničí nás ako spoločnosť. Tretia vlna je nezvratná, nechoďme preto do nej s takou veľkou dávkou nedôvery, ako tu panuje dnes,“ upozornil biochemik Pavol Čekan.
Dobrou správou je, že aj keď je pomer medzi ochotnými a neochotnými očkovať sa zhruba 50 na 50, ako uvádzajú noviny.sk, v praktickom živote sa väčšina Slovákov vzájomne rešpektuje. Zúrivý boj sa našťastie odohráva iba na sociálnych sieťach, kde anonymita často vedie k prehnane agresívnym vyjadreniam.
Zdroj: MATEJ KALINA
Protest proti očkovaniu a zotročovaniu Slovenska. Zhromaždenie na Námestí slobody v Bratislave organizované iniciatívou Slovensko si nedáme. Niektorí účastníci sa nechcú dať začipovať...

„Na protestoch sa nachádzajú ľudia, ktorí veria určitej ideológii a nachádzajú vo vonkajšom svete potvrdenie toho, čomu chcú vo svojom vnútornom svete veriť. Preto tam máme možnosť vidieť rôzne konšpiračné teórie,“ povedal psychológ Robert Krause. Podľa neho sú na protestoch aj ľudia, ktorí sú znechutení, frustrovaní a nahnevaní: „Ľudia, ktorí možno prišli počas pandémie o pomyselné piliere istoty.“
Na proteste sa ignorovali aj protipandemické opatrenia. „Vo všeobecnosti je zľahčovanie situácie obranný mechanizmus, ktorý chráni našu psychiku,“ povedal Krause. Podľa odborníka sa množstvo ľudí pasuje do pozície odborníkov napriek tomu, že nimi nie sú: „Preto mnohokrát chýba rešpekt voči autorite, odborníkom, prípadne ľuďom, ktorí sa v danej oblasti vyznajú omnoho lepšie. Ľudia často prezentujú svoje názory ako fakt.“