Odborníci POTOPILI Matoviča: DRSNÉ SLOVÁ o nedôvere ľudí a NEČAKANÁ pochvala pre FICA!
14. 12. 2021, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:53)

Ocitol sa na úplnom dne. Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi (48) v poslednom prieskume dôveryhodnosti prischlo posledné miesto. Naopak, jeho večný rival, šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico (56), sa vrátil na úroveň popularity zo začiatku roka 2018. Odborníci sa zhodujú, že za ministrovým dramatickým prepadom stojí niekoľko faktorov. Poradiť mu však môžete aj vy, čitatelia denníka Plus JEDEN DEŇ.
Zdroj: archív
Zdroj: TASR
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Po volebnom triumfe hnutia OĽaNO prešli necelé dva roky, no politická scéna sa odvtedy zmenila na nepoznanie. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na Telo televízie Markíza je bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (56) tretím najdôveryhodnejším politikom na Slovensku.

Dôveruje mu 29 percent respondentov, teda viac než súčasnému premiérovi Eduardovi Hegerovi (45) či šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi (53). Voličské sympatie šéfa Smeru sa dokonca pohybujú na úrovni, ktorú naposledy dosahoval na začiatku roka 2018, teda pred vlnou protestov spôsobených vraždou novinára Jana Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnirovej († 27).
Naopak, jeho najväčšiemu rivalovi Igorovi Matovičovi sa priazeň voličov nedarí získať. Od volieb on a jeho hnutie OĽaNO neustále klesajú v prieskumoch a dnes je minister financií politikom, ktorému na Slovensku nedôveruje najviac ľudí, a to 86 percent. Dôveru mu vyjadrilo dokopy 14 percent ľudí.
V porovnaní s prieskumom z apríla minulého roka sa dôveryhodnosť oboch politikov razantne zmenila. Ficovi v tom čase verilo 20 percent obyvateľov a vtedajší premiér Matovič si užíval dôveru 48 percent ľudí.
Poradiť ministrovi môžete aj vy
Odborníci sa jednoznačne zhodujú v tom, že za svoj obrovský prepad si šéf OĽaNO môže sám. Jedným z hlavných dôvodov je podľa nich to, že napriek protikorupčnej agende hnutia Slovensko od volieb nezažilo v tomto smere razantnú zmenu. Tento rok sme si v medzinárodnom indexe korupcie dokonca pohoršili o dve miesta. Z krajín EÚ sme tak skončili piati od konca, horšie sú na tom už len Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko. „Táto garnitúra mala smolu, že hneď v úvode jej vládnutia prišiel covid, ale zároveň prepásla svoju šancu urobiť zmeny, ktoré sľubovala. Začala so súdmi, prokuratúrami, ale na tom jednom sa nedá stavať,“ hodnotí situáciu bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster (87).
Okrem toho šéfovi OĽaNO škodí, že prijíma neočakávané rozhodnutia, ktoré sú chaotické a nie sú konzultované s odborníkmi, upozorňuje politológ Tomáš Koziak. „Víťazstvo Matoviča bolo veľmi vysoké a ľudia vkladali očakávania, že krajinu bude spravovať dobrým spôsobom. V prípade Matoviča sa už v prvých mesiacoch ukázalo, že asi nie je schopný toto urobiť,“ uviedol odborník.
A skutočne, mnohé jeho rozhodnutia boli nečakané – napríklad celoplošné testovanie, očkovacia lotéria či rozdávanie peňazí vakcinovaným seniorom. Koziak dodáva, že pod obrovský prepad preferencií sa podpisuje aj rozčarovanie a sklamanie ľudí. S ním súhlasí aj exministerka financií Brigita Schmögnerová (74): „To, s čím oslovil voličov a vďaka čomu vyhral voľby, neplní. Navyše neefektívny spôsob, akým sa vynakladajú finančné prostriedky daňových poplatníkov, musí biť do očí už aj bežnému človeku,“ hovorí pre náš denník.
Matovičovým preferenciám vraj nepomáha ani ten najspoľahlivejší nástroj vládnucich politikov.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Matovičovým preferenciám vraj nepomáha ani ten najspoľahlivejší nástroj vládnucich politikov, a to rozdávanie peňazí. Podľa politológa Jozefa Lenča očkovacia lotéria či poukazy pre očkovaných seniorov neovplyvnia popularitu lídra OĽaNO najmä pre spôsob, akým boli vyriešené. „Prichádza s tým v momente, keď nedôvera v jeho slová je už taká výrazná, že ani tých niekoľko sto eur nepomôže tomu, aby sa nedôvera zmenila na dôveru,“ hovorí odborník.
Matovičovi, ako aj celej koalícii by pomohlo, ak by si urobili poriadok, myslí si Schuster. „Nejednotnosť a hašterenie, neraz aj verejné, posielanie si odkazov cez médiá nahrávajú nielen Ficovi, ale celej opozícii. Koalícii neostáva iné, len si spytovať svedomie. Keby boli jednotní a prijímali by zákony pre občanov, určite by im percentá neklesali,“ hovorí.
Zmenu štýlu správania a komunikácie odporúča Matovičovi aj exminister financií Ivan Mikloš. Ak by koalícia vládla rozumne, zodpovedne a odvážne, opozícia by podľa politika na tom bola relatívne horšie a koalícia naopak. „Igor Matovič, ale aj ostatní koaliční lídri by sa mali správať rozumne, zodpovedne a odvážne. Inak povedané, ak by chcel zvýšiť svoju dôveryhodnosť, musel by sa zmeniť. To je však pravdepodobné asi tak isto ako to, že by sa zmenil Fico,“ zdôrazňuje exminister.
Na druhej strane Robert Fico je na tej správnej ceste, zhodujú sa odborníci. Jeho dôveryhodnosť rastie najmä preto, že je pracovitý, neúnavný, ale aj skúsený v politickej komunikácii, myslí si Ivan Mikloš. „Nemá žiadne zábrany a je schopný a ochotný urobiť čokoľvek (aj ohrozovať životy svojich voličov), aby vo svoj prospech využil strach, frustráciu, nevedomosť, neinformovanosť, zadubenosť, predsudky, krátku pamäť, ale aj nenávisť a hnev značnej časti slovenskej populácie,“ hovorí o opozičnom lídrovi.
V prospech Fica slúžia aj jeho obrovské skúsenosti s vládnutím, prezradil exprezident Schuster. „Plusom je aj jeho výrečnosť, vynikajúca slovná zásoba, prirodzenosť a charizma pri vystúpeniach v televíznych debatách alebo na verejnosti, keď hovorí konštruktívne a k veci,“ myslí si exprezident. Lenč dodáva, že šéf Smeru dokáže svojou aktivitou postupne presviedčať ľudí, že je schopný meniť veci.
Šokujúcu pochvalu odborníka na adresu Roberta Fica nájdete v galérii