Reklama

Odborníci ŠOKUJÚ: Čo môžu pre Slovensko ZNAMENAŤ dobré VZŤAHY s Francúzskom?

Reklama

„Ďakujem, pani prezidentka, milá Zuzana,“ týmito slovami sa našej hlave štátu prihovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron (45) v Bratislave, kam prišiel ako účastník medzinárodnej konferencie Globsec. Obaja prezidenti pri tejto príležitosti vyzdvihli strategické partnerstvo krajín, no počas rokovaní hovorili aj o energetike, boji s dezinformáciami či bezpečnostnej situácii vo svete. Aké výhody pre Slovensko plynú z toho, že má takéto nadštandardné vzťahy s Francúzskom?

Prezidentka Zuzana Čaputová (49) označila návštevu francúzskeho náprotivku za dôkaz vynikajúcich vzájomných vzťahov. „Slovensko má vo Francúzsku svojho priateľa a spoľahlivého partnera,“ povedala na tlačovej konferencii. Za spojenca označil Slovenskú republiku aj prezident Macron.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čaputová: Čelíme dezinforáciám pokiaľ ide o prípravu volieb a ich možnému zmanipulovaniu
    Zdroj: TASR

    Priateľské vzťahy prezidentov bolo vidieť už na prvý pohľad. Odborník Pavol Jusko pritom podotýka, že vzťahy našich krajín sú „vyvážené a bezkonfliktné“. Vzťahy medzi Bratislavou a Parížom však podľa neho ponúkajú aj potenciál na ďalšiu spoluprácu. „Všetko sa to začalo ekonomickou spoluprácou a tá otvorila dvere aj tej politickej. Osobne si myslím, že potenciál je napríklad aj v obrannej politike,“ podotkol odborník pre RTVS s tým, že hodnotové názory Macrona a Čaputovej sú veľmi príbuzné.

    Zdroj: Martin Baumann

    Francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka Zuzana Čaputová

    Prezidenti vyzdvihli viacero memoránd o spolupráci, ktoré zástupcovia Slovenska a Francúzska podpísali pri príležitosti Macronovej návštevy. Akčný plán strategického partnerstva na ďalšie roky vytvára podľa prezidentky predpoklady na bližšiu spoluprácu v oblasti ekonomiky, vedy, výskumu, vzdelávania či energetiky.

    Energetické podniky podpísali v paláci aj memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a vývoja čistých vodíkových technológií. „Potrebujeme posilňovať našu energetickú sebestačnosť a nezávislosť a zároveň riešiť klimatické výzvy,“ konštatovala Čaputová.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Návšteva francuzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na Slovensku

    Na novinársku otázku o budúcnosti jadrovej energetiky Čaputová odpovedala, že v čase energetickej krízy je jadrová energia dôležitým a stabilizačným pilierom nášho energetického mixu.

    Zároveň však považuje za potrebné zvyšovať podiel energie z obnoviteľných zdrojov. V otázke jadrového paliva podľa nej Slovensko diskutuje s Francúzskom o možnej budúcej spolupráci. „Hovoríme s viacerými partnermi, ale v tomto je Francúzsko pre nás veľmi dôležitý hráč práve pre posilnenie diverzifikácie zdrojov,“ dodala.

    Zdroj: Martin Baumann

    Zuzana Čaputová

    Macron si myslí, že ambiciózne energetické ciele Európy sa nedajú dosiahnuť bez jadra. Vyzýva tak na technologickú neutralitu. Stratégia Francúzska podľa neho spočíva v rozvoji jadra a obnoviteľných zdrojov, energetickej efektívnosti a znížení spotreby.

    Prezidenti podčiarkli aj rovnaké postoje k vojne na Ukrajine. Zhodli sa i na tom, že základné hodnoty demokratickej Európy sú dnes spochybňované, preto je podľa nich dôležité bojovať proti dezinformáciám. Čo môžu pre Slovensko znamenať dobré vzťahy prezradil politológ Miroslav Řádek.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS