Reklama

Ochranári majú strach. Uránová novela je právne napadnuteľná

Podľa návrhu novely geologického zákona bude ťažba uránu možná len vtedy, keď ju odsúhlasia obyvatelia dotknutých obcí v referende.

Zdroj: ilustračné, TASR

Reklama

Podľa návrhu novely Geologického zákona bude ťažba uránu možná len prípade, že ju odobria obyvatelia dotknutých obcí v referende. Podľa Rovinského však návrh zužuje okruh občanov, ktorí majú právo sa v referende vyjadriť.

Niektorí Košičania a ochranári vyjadrili obavy v súvislosti s návrhom zákona zakazujúcim ťažbu rádioaktívnych materiálov na Slovensku.

„Sme radi, že návrh zákona je v súlade s princípom posilňovania priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi. Máme však obavu, že predložený návrh sa rieši spôsobom, ktorý môže byť spochybniteľný aj právne napadnuteľný pre nepriamu novelu Banského zákona prostredníctvom novely Geologického zákona. Deklarovanej snahe o posilňovaní priamej demokracie protirečí zúžený okruh občanov, ktorí sa budú môcť vyjadriť v referende k zámeru ťažiť a spracovávať rádioaktívne nerasty,“ uvádza v Stanovisku k navrhovanému zákonu predseda základnej organizácie Košice 2013 Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislav Rovinský.

Čítajte viac:

Podľa Rovinského návrh zužuje okruh občanov, ktorí majú právo vyjadrovať sa v referende. Mali by ho mať obce, v katastrálnom území ktorých sa majú použiť technológie pri otváraní, príprave, dobývaní a zušľachťovaní rádioaktívnych nerastov aj úložísk odpadov z tejto banskej činnosti, ako aj pri likvidácii a sanácii banských diel, ale aj bezprostredne susediace obce.

Ochranárom sa nepáčia ani ustanovenia umožňujúce v prípade neúspešného referenda zopakovať ho o tri roky. Podľa nich by to malo byť najmenej štyri roky. Pri opakovanom referende v jednej obci by sa mali referendá konať vo všetkých dotknutých obciach a nielen v jednej, kde bolo neúspešné. Za otvorenú považuje otázku, kto bude znášať náklady na referendá.

Čítajte viac:

Podľa názoru Rovinského je problém riešiteľný aj bez novely Geologického zákona odblokovaním územných plánov, v ktorých by samosprávy mohli upraviť prieskum ložísk a ťažbu akýchkoľvek nerastov - napríklad nielen uránu, ale aj zlata kyanidovou metódou.