Reklama

Obžalovali exministra Gábora Gála: Béla Bugár verí v jeho nevinu, toto nám o ňom povedal

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    OBROVSKÝ ZVRAT v prípade Roberta Kaliňáka: Najvyšší súd rozhodol o jeho PREPUSTENÍ!
    Reklama

    V doterajších slovenských vládach sedelo viacero politikov, ktorí museli vysvetľovať závažné podozrenia, dvoch exministrov v minulosti dokonca stihol aj tvrdý trest.

    Bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála, ktorý bol rezortným šéfom za vlády trojkoalície Smer, SNS a Most-Híd, čaká súd. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) totiž na neho a na ďalšieho muža podal obžalobu. „Prokurátor ÚŠP podal dňa 19. 12. 2023 obžalobu na osoby Mgr. G. G. a Ing. L. K. pre zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1 trestného zákona a zločin podplácania podľa § 333 ods. 1, ods. 3 trestného zákona v súvislosti s úplatkami poskytnutými a prijatými za prednostné a urýchlené schválenie nájomných zmlúv na pozemky v okrese Dunajská Streda Radou Slovenského pozemkového fondu (SPF) a ich následné podpísanie štatutárnymi zástupcami SPF v prospech obchodných spoločností, ktoré mali tieto pozemky následne obhospodarovať," informoval v stredu na sociálnej sieti úrad, ktorému šéfuje špeciálny prokurátor Daniel Lipšič. Podľa zverejnenej informácie „v jednom prípade bol poskytnutý úplatok vo výške 120 000 eur, v druhom prípade išlo o vyžiadanie a prevzatie úplatku vo výške 50 000 eur a nepeňažného úplatku - možnosti využívania poľovného revíru."

    Bugár o Gálovi: Nemám dôvod mu neveriť

    Gála obvinil z korupcie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v máji 2022. A to vo veci reštitúcie na SPF ešte z roku 2018. Podľa polície v prípade figuroval aj finančník Martin Kvietik, ktorý mal mať záujem o jednu „zamrznutú" reštitúciu. Z obvinenia vyplýva, že oslovil bratislavského advokáta, a ten sa údajne vybral za Gáborom Gálom s úplatkom 50-tisíc eur. Vraj chcel, aby reštitúciu odblokoval. Bývalý politik vinu odmieta, tvrdí, že uznesenie o vznesení obvinenia sa nezakladá na pravdivých informáciách.

    „Ešte minulý týždeň mi poštou bolo doručené uznesenie o vznesení obvinenia. Predmetné uznesenie v súvislosti s mojou osobou sa absolútne nezakladá na pravdivých informáciách. Nie je to prvýkrát, keď o mne kolovali rôzne informácie od takzvaných kajúcnikov, ktoré sa po riadnom prešetrení potvrdili ako vymyslené,“ reagoval pre TASR na obvinenie exminister spravodlivosti v máji 2022 s tým, že dúfa v zákonnosť postupov a je pripravený byť maximálne súčinný s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby vec riadne objasnili. S argumentom, že ide o živú vec, sa ďalšieho komentáru Gál zdržal. Na slovo bol skúpy po obvinení bývalého člena vlády aj Lipšic. „Obvinenie bolo vznesené pre zločin prijímania úplatku, ale bližšie podrobnosti, skutkové ani právne, zverejňovať nebudeme, je to prvotné štádium,“ stroho komentoval obvinie exministra šéf ÚŠP.

    Gála sme vo štvrtok oslovili cez SMS správu, aby sa vyjadril k podaniu obžaloby, do uzávierky však nereagoval. Gálov bývalý stranícky šéf Béla Bugár, ktorého sme sa v rovnaký deň opýtali, čo si myslí o tom, že jeho bývalého ministra čaká súd, pre Plus JEDEN DEŇ reagoval stručne, ale jasne. „Ešte na začiatku vyšetrovania som sa ho pýtal na celý prípad. Povedal, že je to vymyslené, nemám dôvod mu neveriť," uviedol Bugár na adresu Gála.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Bugár o Matovičovi a jeho mandáte

      Gál nie je jediným exministrom, ktorý musí vysvetľovať orgánom činným v trestnom konaní podozrenia z údajných zločinov. László Sólymos, ďalší bývalý minister, ktorého „inštaloval" do vlády, ktorá vznikla v roku 2016 Bugár, skončil vo funkcii s nemalou hanbou. Sólymos ako minister životného prostredia totiž v druhej polovici januára 2020 vyvolal spolu so svojím bratom v centre Bratislavy poriadny rozruch. Týždenník PLUS 7 DNÍ vtedy ako prvý informoval, že v priestoroch ázijskej reštaurácie na Laurinskej ulici sa strhla bitka medzi personálom podniku a dvoma mužmi - Sólymosom a jeho bratom. Situáciu napokon hasila privolaná polícia, ktorá ministra dokonca na istý čas obmedzila na slobode. „Dvaja muži slovne, ako aj fyzicky napadli personál tejto reštaurácie, pričom po ich vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí tejto reštaurácie. Po príchode hliadka PZ dvoch mužov, L. S. a Z. S., obmedzila na osobnej slobode a eskortovala na policajné oddelenie," uviedla v januári 2022 polícia, ktorá začala stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva a poškodzovania cudzej veci.

      Sólymos sa obratom ospravedlnil a podal demisiu

      „Trvalo to už dlho, možno aj od piatej hodiny. Počuli sme krik, tak sme šli von. Minister ešte s jedným mužom po sebe kričali, myslím, že aj niečo rozbili a nechceli zaplatiť peniaze. Po Číňanoch hádzali peniaze. Minister chcel aj ujsť, tackal sa,“ popísala pre PLUS 7 DNÍ svedkyňa z neďalekého obchodu udalosti, ktoré sa u „Číňanov" odohrali. Treba však objektívne uviesť, že Sólymos sa obratom ospravedlnil a prebral za svoje skutky aj politickú zodpovednosť a dobrovoľne sa z ministerskej stoličky porúčal.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Reportáž RTVS o bitke ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa z 23. január 2020
        Zdroj: fb/Správy RTVS

        „Zažívam zložité situácie v mojom rodinnom živote a v tejto vypätej situácii som sa zachoval zle a pre mňa osobne nezvyčajne," povedal pred novinármi deň po roztržke, ktorej bol súčasťou. „Všetky škody, samozrejme, uhradím a majiteľom reštaurácie sa ospravedlním. Ospravedlňujem sa každému, koho sa moje správanie právom dotklo. Ospravedlňujem sa mojej rodine, kolegom na ministerstve, spolustraníkom aj verejnosti," kajal sa ešte ako člen vlády, ktorú vtedy viedol vtedy premiér SmeruPeter Pellegrini. Solymos zároveň ohlásil, že ako minister končí: „Je mi ľúto, že moja štvorročná tvrdá práca je ukončená jedným chybným krokom. Som pripravený niesť za svoje zlyhanie zodpovednosť. Podávam demisiu," dodal zahanbený šéf enivirorezortu, ktorý sa v predčasných septembrových parlamentných voľbách pokúšal do politiky vrátiť ako predseda strany Most-Híd 2023, ktorá sa napokon spojila s Modrými Mikuláša Dzurindu, to mu však nevyšlo.

        Kažimír: Pracujem na sťažnosti proti obvineniu

        Aj bývalý minister financií Peter Kažimír, ktorý je v súčasnosti guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS), má na krku závažné obvinenie. Z trestného činu podplácania ho obžalovali vlani vo februári a dnes už čelí súdnemu procesu. Obžaloba sa podľa ÚPŠ týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami proti viacerým obchodným spoločnostiam. Generálna prokuratúra ešte v júni 2022 v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie proti Kažimírovi.

        Podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo totiž len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného. Tým je známy kajúcnik a bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Podľa Kanderu Imrecze vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory. Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností, ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške troch miliónov eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imrecze mu poskytol úplatok 48-tisíc eur. Proces s guvernérom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať budúci týždeň, konkrétne v stredu 10. januára. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, vo veci sú ešte vytýčené termíny aj na 19. januára a 9. februára.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Peter Kažimír o skutku, ktorý mu je kladený za vinu

          Kažimír považuje obvinenie za nespravodlivé a chce očistiť svoje meno a nehodlá sa ani vzdať guvernérskej stoličky. „Toto obvinenie priamo nesúvisí s činnosťou Národnej banky. Pracujem na sťažnosti proti obvineniu. Nespáchal som žiadny trestný čin a budem si plniť moje úlohy guvernéra aj naďalej," zdôraznil Kažimír ešte v októbri 2021, keď ho obvinili. „Toto obvinenie pociťujem a vnímam ako obrovskú nespravodlivosť a urobím všetko pre očistenie môjho mena a obranu inštitúcie, ktorú zastupujem," dodal rodák z Košíc a expolitik Smeru.

          Kažimír bol najdlhšie slúžiacim ministrom financií z krajín Európskej únie a najdlhšie slúžiacim šéfom tohto rezortu v histórií samostatného Slovenska. Pripravil dovedna 7 rozpočtov a pri odchode z ministerského postu v roku 2019 odovzdal ministerstvo s rozpočtom bez deficitu a môže sa pochváliť aj významnými medzinárodnými oceneniami za svoje pôsobenie v úlohe ministra. Po časopise The Banker, patriaceho do skupiny Financial Times, mu ho v roku 2018 udelil aj časopis GlobalMarkets.

          Pellegrini a krabica od šampanského

          Aj Peter Pellegrini, súčasný líder Hlasu, si to vyskúšal na ministerskej stoličke, keď v roku 2014 krátko šéfoval rezortu školstva. Pellegrini je rovnako exminister, ktorý čelil podozreniam z korupčného správania. V roku 2021 mu zavarili svojimi výpoveďami známi kajúcnici, predovšetkým už spomínaný Imrecze a Michal Suchoba. Obaja totiž popísali rovnaký scenár výmeny politickej podpory za finančnú províziu. Miroslav Výboh mal prebrať 150 000 od Michala Suchobu. Tam sa však podľa výpovedí dvojice svedkov korupčný reťazec nekončí. Pellegrini však rázne odmietol, žeby akýkoľvek úplatok vzal.

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            PELLEGRINI hovorí o BRUTÁLNOM útoku na jeho stranu: MATOVIČ a spol ma chcú ZLIKVIDOVAŤ

            V auguste 2021 sa postavil pred novinárov prvý raz, odkedy polícia obvinila podnikateľa Výboha. Podľa dvojice svedkov práve od známeho oligarchu si Pellegrini ešte ako štátny tajomník rezortu financií (stal sa ním po voľbách 2012) úplatok prebral. „Taký skutok sa nestal. Neviem, čo viedlo týchto dvoch pánov k tomu, aby to takto povedali, možno predsa len tie podmienky, snaha dostať sa von a možno ich k tomu niekto naviedol,“ spochybnil na tlačovke Pellegrini svedectvá kajúcnikov, ktorý sa pri obhajobe opieral aj o zistenia novinára Adama Valčeka. Ten upozornil, že svedkami opísané miesta korupčných schôdzok v danom čase neexistovali. „Výpovede dvoch ľudí, hoci jeden z nich je vo väzbe a druhý na slobode, chodiac si obzerať nové luxusné Ferrari, sú zhodné aj s týmito logickými chybami. Preto je nanajvýš pravdepodobné, že ich výpovede boli jednoducho niekým koordinované,“ uviedol Pellegrini.

            Kauza, ktorej Pellegrini čelil, je známa aj tým, že je spájaná s fľašou sektu - 150 000 eur od Výboha totiž mal dostať v škatuli od šampanského. Najmä vtedajší vládni politici okolo Igora Matoviča a Eduarda Hegera vrátane oboch expremiérov radi pri Pelllegrinim škatuľu od šampanského pripomínali. „Môžu si robiť zábavu zo šampanského, koľko chcú. Ja som také šampanské od pána Výboha nedostal a už vôbec nie obsah, o ktorom sa tvrdí, že v tom bol," odkázal matovičovcom aj hegerovcom Pellegrini.

            Líder Hlasu avizoval reformu už pred voľbami

            Pellegriniho napokon neobvinili, ale ešte vlani vo februári v rozhovore s naším moderátorom Norom Dolinským v relácii Karty na stôl nevylučoval, že by sa tak mohlo stať. Šéf Hlasu vtedy zdôraznil, že on sám žiadny trestný čin nespáchal a ani nemá vedomosť o tom, že by sa proti nemu viedlo nejaké vyšetrovanie. Zároveň však poznamenal: „Na druhej strane, keď vidím, čoho sú schopný Igor Matovič a jeho kumpáni, tak sa môžem domnievať, že niekto vie pokojne vyfabulovať aj na mňa nejaké obvinenie." O Matovičovi ešte pred parlamentnými voľbami povedal, že jeho éra sa raz skončí, „tak nech si dáva veľký pozor na to, čo tu tára a čo tu robí“.

            Zároveň už vtedy avizoval, že ak bude Hlas v budúcej vláde, bude žiadať komplexnú reformu trestnoprávneho prostredia. „Či to bude zmenou názvu, rekonštrukciou úradov alebo ponechaním tých súčasných, ale doplnených ešte o niečo iné, to už ukáže budúcnosť a hlavne odborníci,“ podotkol začiatkom februára 2023 Pellegrini, ktorý je dnes vo vláde predsedom parlamentu a jeho strana je po Smere druhou najsilnejšou v súčasnej koalícii a má vo vláde aj najviac ministrov.

            Video Player is loading.
            Stream Type LIVE
            Advertisement
            Current Time 0:00
            Duration 0:00
            Remaining Time 0:00
            Loaded: 0%
              • Chapters
              • descriptions off, selected
              • subtitles off, selected
              Zneužívanie polície proti opozícii musí podľa Hlasu skončiť. Pellegrini žiada komplexnú reformu

              Exministrom, ktorého nielen obvinili, ale aj posadili na istý čas aj do cely, bol bývalý šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer), dnes minister obrany. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslal Kaliňáka 20. apríla 2022 do vyšetrovacej väzby po obvinení zo založenia, zosnovania a z podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Spolu s Kaliňákom bol v rovnakej veci stíhaný aj súčasný premiér Robert Fico (Smer). Na to, aby mohol o jeho väzbe rozhodovať súd, bol však potrebný súhlas Národnej rady, poslanci ale Fica podržali. Kaliňák však nebol poslancom, a tak v cele skončil. Sudca ŠTS odôvodnil kolúznu väzbu tým, že Kaliňák a Fico posielajú cez sociálne siete a tlačovky odkazy spolupracujúcim obvineným a ďalším svedkom, ktorí ešte len budú vypovedať. Po 23 dňoch však Kaliňáka pustili na slobodu. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu, ktorý nenašiel dôvody na kolúznu väzbu pre exministra.

              Video Player is loading.
              Stream Type LIVE
              Advertisement
              Current Time 0:00
              Duration 0:00
              Remaining Time 0:00
              Loaded: 0%
                • Chapters
                • descriptions off, selected
                • subtitles off, selected
                Prvé slová Roberta Kaliňáka po prepustení na slobodu

                Keď sa Kaliňák po prepustení postavil pred novinárov, o svojom obvinení povedal aj toto: „O vine a nevine rozhoduje súd. Tieto súdy nerozhodovali o dôvodnosti stíhania. Máte tu súboj, ktorý prebieha. Toto je stalinistický výkon práva. Keď niekto začne siahať politickým oponentom na slobodu, ide do nedemokracie. Verejná obhajoba je zakázaná a toto je v rozpore s európskymi hodnotami.“ Zároveň vyzdvihol správanie príslušníkov Zboru justičnej a väzenskej stráže v čase, keď bol za mrežami.

                „Myslel som si, že pocit toho, že ste tam nespravodlivo a že celá vec je vymyslená, vás bude viac ubíjať a likvidovať, ale naopak. Dávalo mi to silu, aby som zvládol celú situáciu,“ hovoril, aké to pre neho bolo vo väzbe.

                A ako sa to celé skončilo? Generálna prokuratúra SR paragrafom 363 Trestného poriadku zrušila obvinenia všetkým aktérom kauzy Súmrak. A vlani v októbri sa ministerstvo spravodlivosti ospravedlnilo Robertovi Kaliňákovi. Kajalo sa v mene Slovenskej republiky za nezákonné obvinenie a väzbu v známej kauze. "Ospravedlnenie za štát bolo poskytnuté štandardným postupom za zásahy štátnej moci do práv občana, ktorých nezákonnosť konštatovali na to príslušné orgány, teda za vznesenie obvinenia a vzatie do väzby," reagoval hovorca rezortu Timotej Lauko.

                „Nástenkári" zatiaľ dopadli najhoršie

                Najhoršie zo všetkých exministrov dopadla jednoznačne dvojica politikov SNS Marian Janušek a Igor Štefanov. Na nástenke na uzavretej chodbe ministerstva výstavby zverejnili pred takmer šesťnástimi rokmi oznam o súťaži na poradenské a právne služby pri čerpaní eurofondov. Visel tam štyri dni. Hodnota tejto nástenkovej zákazky bola pritom 120 miliónov eur. Súd vyhlásil, že to za zverejnenie súťaže nie je možné považovať. Tender vtedy vyhralo konzorcium firiem Zamedia a Avocat, blízkych vtedajšiemu šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Janušek bol v tom čase ministrom výstavby a Štefanov predsedal výberovej komisii, podpisoval predražené faktúry pre firmy z konzorcia a v minulosti bol rovnako ministrom toho istého rezortu.

                Video Player is loading.
                Stream Type LIVE
                Advertisement
                Current Time 0:00
                Duration 0:00
                Remaining Time 0:00
                Loaded: 0%
                  • Chapters
                  • descriptions off, selected
                  • subtitles off, selected
                  Vyjadrenie advokáta Mariána Janušeka po rozhodnutí Najvyššieho súdu

                  Exministri za SNS boli právoplatne odsúdení - Marian Janušek na 11 a Igor Štefanov na 9 rokov, plus finančný trest 30 000 eur - za kauzu Nástenkový tender. Dobrou správou pre bývalých rezortných šéfov je fakt, že aj keď napriek s ich snahami spochybniť procesy, ktoré viedli k ich odsúdeniu, neuspeli, za zbytočné prieťahy im súd odklepol aspoň drobnú finančnú útechu. Jeden a pol tisíca eur pre Janušeka a jeden a pol tisíca eur pre Štefanova. Plus náhrady za súdne trovy - to je účet, ktorý musí za prieťahy v konaní uhradiť Najvyšší súd, informoval vlani v marci týždenník PLUS 7 DNÍ.

                  Súd rozhodol o slobode pre Štefanova

                  Exminister Štefanov mal vlani dôvod ešte na oveľa väčšiu radosť. Okresný súd Trenčín rozhodol o jeho podmienečnom prepustení - a to po šiestich rokoch, ktoré strávil za mrežami. „V čase trvania probačného dohľadu sa odsúdený musí zdržiavať na Slovensku, musí sa podrobiť kontrole technickými prostriedkami, zamestnať sa alebo sa preukázateľne uchádzať o zamestnanie. Má zakázané stretávať sa a kontaktovať s bývalým ministrom výstavby a regionálneho rozvoja,“ informoval o prepustení Štefanova hovorca súdu Roman Tarabus.

                  Nástenkový tender bol najväčšou kauzou SNS a to v čase, keď bol lídrom strany neslávne známy Ján Slota. Exministrov strany odsúdili 10 rokov potom, ako bola táto kauza odhalená.

                  Prečítajte si tiež: