„Máme za sebou dva hrozné dni. Toto nešťastie sa priamo dotýka aj našej školy, nakoľko o domov prišli aj naši žiaci a pán školník. Výbuch spôsobil značné škody aj na našej škole,"znie text, ktorý sa včera večer objavil na sociálnej sieti, na stránke Súkromnej základnej školy DSA Prešov.

„Podstatné je však, že sme zdraví, žijeme a nikomu sa nič nestalo. Od včera sme boli v pohotovosti, poskytli sme útočisko pre ľudí z okolitých bytoviek, záchranným zložkám... Zbierali sme šatstvo, potraviny, drogériu... rôzne firmy aj ľudia v húfoch chodili, nosili... pomáhali... dnes stačilo pár telefonátov a prišli kolegovia, rodičia, súčasní aj bývali žiaci, priatelia... prišli a pomohli triediť, ukladať... rodičia pomohli pri zasklievaní okien,"priblížila dianie po výbuchu riaditeľka školy Zuzana Perželová, ktorá sa ďalej priznala, že na ňu, pochopiteľne, doliehajú emócie a cíti potrebu podeliť sa a najmä poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili do pomoci. „Ste pre mňa hrdinovia... ĎAKUJEM. Zuzana Perželová, riaditelka SZŠ DSA, Mukačevská 1,"dodala na záver s veľkou vďakou a k príspevku pridala aj dych berúce fotografie.

ŠOKUJÚCE ZÁBERY porozbíjaných okien, hasičov a obrovskej pomoci nájdete v galérii >>

Hasiči z horiaceho paneláku zachraňovali každého, kto obrovský výbuch prežil.
Hasiči z horiaceho paneláku zachraňovali každého, kto obrovský výbuch prežil.
Zdroj: Facebook/Patrik Minar

Pomôcť môže každý

Ohnivé peklo sa rozpútalo v piatok po výbuchu plynu v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo doposiaľ sedem ľudských životov a desiatky zranených. Jedna osoba, ktorá už pravdepodobne nie je pri živote, je stále nezvestná. Hasiči zasahovali celú noc, požiar zlikvidovali v sobotu ráno. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici. Zbierku podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Číslo účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229. K platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku a falošnými účtami zbierky.

Mohlo by vás zaujímať: