Už od skorého rána sa na slovenských cestách tvoria rozsiahle kolóny. Tie sú "vedľajším efektom"zákazu vychádzania pre občanov počas Veľkej noci. Premiér ním chcel obmedziť cestovanie ľudí na rodinné návštevy po celom Slovensku, a tak aj možné šírenie nákazy koronavírusom. Mnohí z tých, ktorí odísť plánovali, tak spravili už včera.

Na kolóny, ktoré zdržiavali mnohých ľudí idúcich z práce alebo do práce, ostro zareagoval aj poslanec z klubu SaS Marián Viskupič, ktorý sa tiež v jednej z nich ocitol. Matovičovi tvrdo odkázal, že toto obmedzenie nebojuje proti vírusu, ale proti ľuďom a že úlohou politikov je život zľahčovať a nie naopak. "Na riadenie krajiny je potrebný zdravý rozum, a mali by sme ho konečne začať používať,"napísal na sociálnej sieti.

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: Úrad vlády

K Viskupičovi sa pridal aj líder SaS Richard Sulík, ktorý toto nariadenie otvorene skritizoval. "Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť," odkázal Matovičovi. Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať a obom politikom sklamane odkázal, že v ťažkej situácii čakal skôr podporu partnerov. Ich kritiku označil za "neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme." 

O hodinu na to sa na jeho verejnom facebooku objavil ďalší status, tentokrát o dosť stručnejší a miernejší. "Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk ... napriek tomu - nehaňme ich za to ... malo by to byť už v poriadku. Dík," napísal. Po veľkej kritike verejnosti ho nakoniec zmazal.

Polícia však na svojom facebooku ešte v pondelok avizovala, že bude kontrolovať "všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi", teda nielen námatkovo, ako tvrdil premiér. "Polícia postupovala v zmysle uznesenia vlády, v ktorom boli naformulované výnimky. Tie sme zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta Policajného zboru pre hliadkovú činnosť policajtov. S rozkazom prezidenta Policajného zboru sa stotožnilo aj vedenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky," vyjadril sa prezident policajného zboru Milan Lučanský.

Reakciu Petra Pellegriniho a ostatných politikov nájdete v GALÉRII