Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 je veľkou príležitosťou, ako ukázať svetu krásy Slovenska, jeho kultúru, ale aj vyspelé technológie, ktoré sa tu vyvíjajú. Povedal to pri slávnostnej prezentácii slovenského pavilónu premiér Eduard Heger (45). Nadchádzajúcich necelých šesť mesiacov je podľa neho skvelou možnosťou predstaviť Slovensko tak, aby sme vďaka tomu získali nové pracovné miesta, príležitosti a investície. „Slovensko má bohatú kultúru, krásnu prírodu, ale má aj úžasné úspechy z hľadiska inovácií a technológií,“ povedal Heger.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zdôraznil, že hlavnou funkciou výstavy je sprostredkovanie obchodov a vytváranie kontaktov. „Snažíme sa to smerovať už k reálnym zákazkám, k skutočnému biznisu, a to vyzerá, že sa darí,“ povedal Sulík.

Lenže aj po sociálnych sieťach sa šíria kritické hlasy. „Včera sme tam boli, no obrovské sklamanie! Columbia, Rusko, Austrália, Maďarsko, Česi a iné majú nádherné pavilóny, prekrásnu aj nahovorenú prezentáciu krajiny a my? Prečo dievčatá v pavilóne nemajú kroje? Prečo nemáme predajňu suvenírov ako iní? Prečo sa nepochválime naším folklórom?” napísala rozhorčená Erika. „Jediné, čo musím pochváliť, sú naši šikovní ľudia, ktorí nás prezentujú krásnym autom aj loďou na zbieranie plastov, ktoré pravdepodobne nebudeme vyrábať pod slovenskou značkou!” vytýka ministrovi Sulíkovi.

Sulíka sa zastal i politológ Ivan Kuhn. Podotkol, že práve EXPO je miestom, kde majú krajiny možnosť odprezentovať sa tým, čo naozaj vedia. „Je to predovšetkým o prezentácií techniky," povedal. „Niekde je vhodné ísť formou prezentácie unikátnych technológii, inde zohráva väčšiu úlohu kultúra," dodal.

REAKCIU Sulíka nájdete v GALÉRII

Prečítajte si tiež: