OBROVSKÝ ŠKANDÁL! Lengvarský kára zdravotné poisťovne, na tú štátnu však AKOSI ZABUDOL
15. 2. 2023, 18:44 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:51)

Zdroj: Jaroslav Novák
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vyzýva súkromné poisťovne, aby „prestali obchodovať so zdravím“. Otvorený list, ktorý zverejnil, však začal vznikať v počítači hovorkyne štátnej poisťovne.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
„Som presvedčený o tom, že kvalitu poisťovne neodráža počet poistencov, ale úroveň služieb, servis a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti,“ píše Lengvarský.
List, ktorý je zverejnený aj na webovej stránke rezortu, však nevznikol v počítači ministra. Vo vlastnostiach dokumentu je uvedené meno hovorkyne štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Evy Peterovej. Jej meno je totiž uvedené vo vlastnostiach dokumentu.
Zdroj: Martin Baumann
Minister zdravotníctva Vladimír Lengarský
Odpovede ministerstva i štátnej poisťovne sú identické: „Otvorený list pripravilo ministerstvo zdravotníctvo. Dokument vznikol na spoločnom rokovaní ministra a zástupcov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorého sa zúčastnila aj hovorkyňa VšZP. Jej úlohou bolo vytvoriť zápis zo stretnutia, ktorý bol následne zaslaný komunikačnému odboru ministerstva ako podklad pre vznik otvoreného listu ministra. Ide o bežný postup pri príprave komunikácie medzi akcionárom a VšZP.“
Podľa informácií Úradu nad zdravotnou starostlivosťou od januára tohto roka zmenilo zdravotnú poisťovňu približne 180-tisíc ľudí. Najviac ich odišlo zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Stále však má vyše 2,8 milióna poistencov. Súkromná Dôvera má 1,6 milióna a Union vyše 600-tisíc poistencov. Lengvarský podotýka, že úrad „eviduje stovky podnetov od klientov, ktorí boli prepoistení na základe podvodného konania, často bez ich vedomia“.
Už roky dve súkromné a jedna štátna zdravotná poisťovňa rok čo rok zvádzajú súboj o poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa zvyčajne v tomto súboji ťahá za kratší koniec a končí s najväčšou stratou. Strata VšZP sa šplhá k 147 miliónom eur, Dôvery k 14 miliónom. Union ukončí minulý rok so ziskom cca 1,1 milióna eur.
Ako píše Lengvarský v liste: „Nekalé prepoisťovanie sa stalo trendom posledných rokov. V centre záujmu prestáva byť pacient, nahradil ho obchodný cieľ, čo je znepokojujúce.“ Podľa neho nepomohli zastaviť tieto praktiky ani snahy o sprísnenie legislatívy.
Ministrovi, ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, „ležia v žalúdku“ najmä tzv. dohodári a finanční sprostredkovatelia. Lengvarský sa odvoláva na analýzy Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitút zdravotných analýz, podľa ktorých poisťovne na výplatu „dohodárov“ minú ročne šesť milión eur. Podľa neho si poisťovne medzi sebou menia necelých 200-tisíc poistencov.

„Konkurenčné prostredie medzi zdravotnými poisťovňami je priam žiaduce, ale očakávam, že poisťovne sa budú predbiehať v ponuke služieb, nie vo veľkosti poistného kmeňa,“ konštatuje šéf rezortu zdravotníctva.
Poisťovňa Dôvera súhlasí s Lengvarského slovami o konkurencii. „Preto do našich služieb, servisu, kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti ročne investujeme milióny eur. A súčasne neustále sprísňujeme interné pravidlá pri získavaní nových poistencov, aby sme zabránili nekalému náboru,“ reagovala Slavomíra Lorencová zo súkromnej poisťovne.
Zdroj: Michal Svítok
Zmena zdravotnej poisťovne bude po nom zložitejšia.
Zároveň však poukazuje na nelogickosť niektorých ministrových vyjadrení. „Efekt sprísnenej legislatívy sa predsa môže prejaviť až po tohtoročnej kampani v jeseni 2023, pretože legislatívne zmeny nadobudli účinnosť od prvého januára,“ čuduje sa Lorencová s tým, že nové pravidlá nemohli ovplyvniť minuloročnú kampaň. Pravidlá pritom budú prísnejšie a pre človeka, ktorý chce zmeniť poisťovňu, aj zložitejšie.
Lorencová tvrdí, že ak sa nájdu jednotlivci, ktorí nedodržiavajú pravidlá, postupujú voči nim nekompromisne. „Rozviazaním pracovnéhoprávneho vzťahu, podaním trestného oznámenia a vinník nám musí vrátiť finančnú odmenu,“ ozrejmuje.
Podčiarkuje, že za nábor poistencov v komunitách, kde boli opakovane predmetom podozrení z nekalého prepoisťovania, odmeny Dôvera jednoducho nedáva. „Každoročne sa stretávame s desiatkami prípadov, kedy boli naši poistenci bez ich súhlasu prepoistení do štátnej zdravotnej poisťovne. Rovnako transparentný a férový prístup pri nábore očakávame aj od našej konkurencie,“ zdôrazňuje Lorencová.
Pripomína, že medzi súkromnými poisťovňami bolo prepoistenie v marginalizovaných komunitách v minulom roku na úrovni 2 500 až 3 800 prihlášok. „Čo zodpovedá normálnym zmenám poisťovne. Naopak, veľké aktivity sme zaznamenali zo strany VšZP, kam len z Dôvery odišlo z vybraných obcí z marginalizovaných komunít cca 19-tisíc poistencov,“ dodala.
Zdravotná poisťovňa Dôvera rovnako ako denník Plus JEDEN DEŇ a web Pluska.sk patria do portfólia investičnej skupiny Penta Investments.