Reklama

OBROVSKÉ podozrenie na KORUPCIU: Najväčší bojovník proti kradnutiu MATOVIČ mlčí a zahmlieva

Vedel Matovič o podozreniach z korupcie?

Zdroj: archív

Reklama

Predražené tendre na nákup zdravotníckej techniky sú dlhodobo predmetom diskusií a podozrení z korupcie. Najnovšie sa v centre pozornosti ocitol bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana, ktorý na uniknutých videách informuje, ako to vyzerá pri verejných obstarávaniach v zdravotníctve.

Videá zverejnil denník SME, ktorý začiatkom januára dostal päť videí, v ktorých Smatana hovorí o tom, ako sa v minulosti obchádzali pravidlá a kontroly pri verejných obstarávaniach zdravotníckych prístrojov.

Videá odhaľujú praktiky pri obstarávaniach

Záznamy vznikli na prelome rokov 2019 a 2020. V tom čase bola ministerkou zdravotníctva Andrea Kalavská (Smer-SD), ktorá zastupovala vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD, dnes Hlas-SD). Jednou z hlavných úloh IZP bolo porovnávanie cien zdravotníckych prístrojov, aby sa predišlo ich predraženému nákupu.

Videá ponúkajú nahliadnutie do mechanizmov, akými sa v nemocniciach mohol obchádzať zákonný proces. Zároveň vzbudzujú dojem, že Smatana vedel o prebiehajúcich predražených tendroch, no nezasiahol. On sám svoj postup obhajuje tým, že v minulosti neboli podobné podozrenia posúdené ako trestný čin. "Keď sme na to prišli, tak sa prístroj dodal tak, ako sa mal dodať," tvrdí Smatana.

Podozrivé tendre v trnavskej nemocnici

Podľa záznamov sa IZP podarilo odhaliť sedem podozrivých nákupov vo Fakultnej nemocnici v Trnave. "Určite to môže byť nejakých 70 - 80 tisíc eur," odpovedá vo videu Smatana na otázku, aký bol rozdiel medzi zaplatenými drahšími komponentmi a dodanými lacnejšími.

IZP o svojich zisteniach informoval vtedajšieho riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana. "Záver bol, že pochopiteľne on o ničom nevie a vyhodí všetkých, ktorí boli za týmito tendrami," uvádza Smatana vo videu. V ďalšom zázname hovorí, že Žitňan to neskôr označil za administratívnu chybu a prisľúbil, že podá podnet na Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie. "Keď tam príde kontrola, tak to už bude tak, ako má byť," dodáva Smatana vo videu so smiechom.

Matovič odmieta spojitosť s videami

Záznamy sú spojené aj s hnutím OĽANO (dnes Slovensko). Smatana tvrdí, že videá pravdepodobne natočil jeho bývalý spolupracovník, ktorý sa snažil urobiť politickú kariéru v OĽANO. Hnutie dva mesiace po ich vzniku vyhralo parlamentné voľby.
Denník SME sa na základe tejto informácie obrátil na Igora Matoviča, ktorý tvrdí, že videá nikdy nevidel a informácie z nich nepreveroval. Popiera aj, že by ich autor bol neskôr súčasťou hnutia. "Tento človek ma kontaktoval, ale nič viac k tomu nepoviem," reagoval Matovič.

Smatana tvrdí, že Matovič si ho na základe videí zavolal na stretnutie, no expremiér to poprel. Kto videá zverejnil a s akým zámerom, zostáva nejasné.

Dôsledky a reakcie

Odhalenia vzbudili pozornosť odborníkov aj verejnosti. Bývalý šéf NAKA zdôraznil, že podozrenia z trestnej činnosti treba hlásiť okamžite, ešte pred ukončením tendra. Podobné praktiky majú podľa neho vážne dôsledky na zdravotnícky systém aj dôveru občanov.

Prepojenie na štátneho tajomníka

V súvislosti so Smatanom je zaujímavé aj jeho prepojenie na štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Michala Štofka. Smatana má firmu Msquare s.r.o., ktorá v roku 2023 vykázala podľa portálu Finstat tržby presahujúce 800-tisíc eur a zisk 436-tisíc eur. V minulosti v tejto spoločnosti pôsobil ako spoločník práve Michal Štofko a aj jeho manželka Petra Štofková. Mimochodom, sídlo firmy je to isté, kde má adresu aj štátny tajomník Štofko.