OBROVSKÁ výzva! Návšteva TRUMPA na Slovensku by nás stála MILIÓNY: Odkiaľ na to vezmeme?
7. 1. 2025, 9:45

Zdroj: facebook.com/robertficosk
Správy o možnej návšteve novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa (78) vyvolali veľký rozruch nielen v politických kruhoch, ale aj medzi občanmi. Ak by k tomu skutočne došlo, Bratislava by opäť zažila nevídaný záujem celého sveta, podobne ako počas samitu Bush – Putin pred 20 rokmi. Bola by to však obrovská výzva pre bezpečnostné zložky a poriadne by to prevetralo štátnu kasu.
Zdroj: Alex Brandon
Zdroj: TASR/AP, TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: archiv
Galéria k článku
Bývalý český šéf diplomacie Lubomír Zaorálek prekvapil tvrdením, že Donald Trump by mohol navštíviť Slovensko už vo februári, po svojej inaugurácii. „Hovorím to s rizikom, že to ešte nie je oficiálne, ale viem to určite,“ uviedol minulý piatok v CNN Prima NEWS.

Zdroj: IG/ Andrej Danko
A hoci Úrad vlády ešte nič nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, Andrej Danko cez víkend vyzval opozíciu, aby sa pridala k úsiliu zorganizovať mierový samit práve v Bratislave. „Vyzývam ich, osobitne aj (exprezidentku Zuzanu) Čaputovú aj mnohých iných, nech práve (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského presvedčia, aby to rokovanie bolo v Bratislave. My to vieme dohodnúť s Ruskou federáciou, s prezidentom Putinom. Oni môžu dohodnúť Zelenského, nech telefonujú tí, ktorí vedia, Donaldovi Trumpovi,“ povedal šéf národniarov v televízii TA3.
Ak by sa návšteva uskutočnila, išlo by o jednu z najvýznamnejších diplomatických udalostí za posledné desaťročia. Keďže „ukončenie vojny“ bolo v Trumpovej predvolebnej kampani neustále opakovanou témou, celý svet s napätím očakáva, že sa tak stane už tento rok.
Zdroj: Julia Demaree Nikhinson
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump počas stretnutia v New Yorku. Bezpečnostné záruky pre Kyjev vo vojne s Ruskom by boli účinné jedine vtedy, ak by ich poskytli Spojené štáty. Povedal to v nedeľu večer 5. januára 2025 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyjadril nádej, že sa stretne so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom krátko po jeho inaugurácii.
Ochotu hostiť mierové rokovania vyjadril na konci decembra aj premiér Robert Fico, ktorý vtedy navštívil Vladimira Putina priamo v Kremli. „Ak sa na nás ktokoľvek obráti so záujmom zorganizovať na Slovensku akékoľvek mierové rokovanie vo veci ukrajinsko-ruského konfliktu, môže rátať s našou pohostinnosťou,“ uviedol Fico, čím naznačil, že Slovensko má ambície zohrávať významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Návšteva Trumpa a prípadné stretnutie s Putinom by si však vyžiadali náročné bezpečnostné opatrenia. „V kontexte toho, čo sa stalo minulý rok, že došlo k atentátu na kandidáta na prezidenta Spojených štátov, takisto k atentátu na premiéra Slovenskej republiky, bude veľký rozdiel, čo sa týka tých nasadení síl a prostriedkov, takisto aj taktiky. Bezpečnostné zložky určite prehodnocujú počet agentov na jednotlivých akciách,“ uviedol pre TV Markíza exšéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčírovič, ktorý participoval na samite Bush-Putin z februára 2005. Ten sa konal na Bratislavskom hrade a vtedajšia vláda na tento účel vyčlenila až 300 miliónov slovenských korún, čo je približne 10 miliónov eur.
Zdroj: anc
Slovensko navštívili v roku 2005 vtedajší americký prezident George Bush a ruský prezident Vladimir Putin.
Ako strážili samit Bush – Putin
V teréne bolo 5 300 policajtov, 400 vojakov a rovnaký počet hasičov, ako aj ochrankári z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Každý z prezidentov mal aj vlastných ozbrojencov z Ruska a USA. Polícia sprísnila kontrolu vstupu do krajiny už od 1. februára. Centrum Bratislavy sa na niekoľko dní stalo prísne stráženou zónou. Najstráženejšími boli hradný vrch, ale aj hotely, kde boli ubytované delegácie, ako aj Prezidentský palác a Úrad vlády. V zálohe bola pripravená špeciálna technika a ťažkoodenci. V pohotovosti bol protilietadlový raketový systém SA-10 Grumble. Slovenská vláda dokonca pripravila zákon, ktorý umožňoval ministrovi obrany schváliť zostrelenie civilného lietadla.
Vzhľadom na mieru inflácie za uplynulých 20 rokov, by táto suma bola násobne vyššia. Potvrdil to aj výpočet inflačnej kalkulačky Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Výsledkom bola čiastka takmer 17,5 milióna eur. Odkiaľ však na to vezmeme teraz, v čase, keď štát konsoliduje a všetci si musíme uťahovať opasky a ešte aj ochranu nášho neba zabezpečujú naši susedia? Vtedy totiž nad hlavným mestom uzavreli na päť hodín vzdušný priestor, ktorý monitorovali stíhačky MiG-29. Tie sme však podarovali Ukrajine a od roku 2022 sa na jeho ochrane podieľa Česko.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Môže to byť pravda, ale uskutočnenie ostáva zatiaľ neisté
V súvislosti s možnou návštevou Donalda Trumpa na Slovensku politológ Miroslav Řádek vyjadril mierne pochybnosti. Zároveň zdôraznil, že ak by k tomu skutočne došlo, bolo by to veľmi neobvyklé, „pretože nie sme geopoliticky dôležitá krajina“. Za možnou návštevou však vidí aj paralelu medzi Trumpom a premiérom Robertom Ficom, ktorí sa podľa neho spájajú nielen podobnými politickými názormi, ale aj negatívnym zážitkom z atentátu.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Politológ Miroslav Řádek
Okrem toho stretnutie v Bratislave by malo aj symboliku, keďže v roku 2005 sa tu konal samit medzi prezidentmi Georgeom Bushom a Vladimirom Putinom. Podľa Řádka môže byť cieľom organizovania Trumpovej návštevy aj snaha predsedu vlády posilniť svoju pozíciu na medzinárodnej scéne, „pretože zahraničná politika sa pre neho stala tou najdôležitejšou témou“. „Získal by tým veľkú prestíž pred domácim publikom, ale určite by sa ukázal ako vplyvný aj medzi európskymi politikmi,“ myslí Řádek, ktorý na margo toho, že informáciu o Trumpovej návšteve opäť priniesol zahraničný politik, poznamenal: „Nemyslím si, že by išlo o nepravdivú informáciu, ale či sa naozaj táto návšteva uskutoční, tak na to si ešte asi budeme musieť počkať.“