Lekárka pri odôvodnení svojho rozhodnutia spomínala hlavne dve osoby - bývalého šéfa strany Andreja Kisku a súčasnú predsedníčku Veroniku Remišovú. Medzi oboma dôležitými osobami v histórii strany vidí veľký rozdiel. Podľa nej je aj výmena na poste šéfa strany dôvodom, prečo nenaplnili potenciál: „Čiastočne pre podlomené zdravie Kisku, ktoré mu neumožnilo jeho ďalšie pôsobenie v pozícii predsedu strany. A čiastočne preto, že Remišová nedokázala uchopiť a rozvíjať odkaz zakladateľa strany.“

Letanovská mala podľa vlastných slov na sociálnej sieti voči Remišovej výhrady už dávnejšie, no v strane zostala. Jej zotrvanie bolo vraj motivované silnou túžbou ľudí z regiónov, časti poslancov a členov Za ľudí, zásadne zmeniť tvár strany. Poslednou kvapkou je pre Letanovskú ale to, aký postoj zaujala Remišová v kauze okolo ministerky spravodlivosti Márii Kolíkovej.

Bývalá poslankyňa parlamentu Andrea Letanovská skladá sľub počas schôdze parlamentu 7. júla 2020 v Bratislave.
Zdroj: Martin Baumann

„Predsedníčka vlastnej strany, ktorej pýchou ministerka Kolíková bez pochyby je, sa jej zastala veľmi vlažne, neskoro, akoby nútene a tým ju nemilosrdne predhodila nielen opozícii, ale aj krvilačným koaličným partnerom. Všetkým, ktorým Kolíková stúpila na otlak,“ napísala Letanovská, ktorá bola ešte donedávna poslankyňou. V parlamente pôsobila ako náhradníčka za Vladimíra Ledeckého. Ten sa ale do parlamentu vrátil po tom, ako odišiel z postu štátneho tajomníka na ministerstve investícií a regionálneho rozvoja, ktorému šéfuje práve Remišová.

Stranu Za ľudí pred pár týždňami opustili iní dvaja dôležití poslanci. Primátor Hlohovca Miroslav Kollár medzičasom vstúpil do strany Spolu a už bývalý šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek.

V galérii nájdete celý drsný status Andrei Letanovskej, v ktorom uviedla svoje dôvody pre odchod zo strany Za ľudí.

Prečítajte si tiež: