Vyškolení manipulátori útočia na tých najzraniteľnejších – dôchodcov. A keď treba, použijú nátlak. Zažila to aj pani Zuzana, ktorá už tretí rok spláca dlhy exekútorovi.

Spotrebiče za tisícku

Všetko sa začalo nevinne. Pred tromi rokmi pani Zuzana našla v schránke pozvánku na predvádzaciu akciu.

Organizátori v nej okrem možnosti kúpiť si super moderné spotrebiče sľubovali ako bonus cenovo výhodné a kvalitné pracie prášky. „Išla som tam iba zo zvedavosti, keďže mám veľa voľného času,“ rozpráva dôchodkyňa.

„Parný gril a mixér, ktoré jeden z organizátorov predvádzal, ma síce zaujali, ale nemala som v úmysle nič kupovať,“ spomína penzistka.

Na konci akcie však podľa jej slov každého jedného účastníka nútili, aby podpísal zmluvu o predbežnom predaji oboch spotrebičov. Pani Zuzana sa spočiatku bránila, že 699 eur za gril a 349 eur za mixér je pre ňu veľa.

„Pristúpil ku mne jeden z organizátorov a začal na mňa kričať, vraj ak to nepodpíšem, bude zle a nech radšej odtiaľto vypadnem,“ rozhorčuje sa.

S exekútorom na krku

Keď sa pani Zuzana zdôverila deťom, čo sa stalo, ihneď telefonovali do spoločnosti, aby objednávku stornovali. Podľa zákona tak spotrebiteľ môže urobiť do 7 dní. Nepodarilo sa. Firma sa v priebehu niekoľkých dní presťahovala, premenovala.

A pani Zuzana, ktorá za tovar nezaplatila, si po mesiaci našla v schránke príkaz na začatie exekúcie. Namiesto toho, aby sa poradila s odborníkom, vystrašená začala exekúciu splácať.

„Navyše, bola som si v jednom supermarkete overiť ceny týchto spotrebičov. Ten istý gril tam mali za 39 eur a mixér za 109 eur,“ dodala nešťastná žena.

Moji kolegovia účelovo klamali

Obchodný konzultant Daniel Lambert sa pred desiatimi rokmi zamestnal vo firme, ktorá ponúkala predražené zájazdy. Porozprával nám o šokujúcich praktikách.

Táto firma pred časom pozvala Lambertových rodičov na predvádzaciu akciu luxusných dovoleniek.

„Organizátori rodičom hneď na začiatku oznámili, že vyhrali zájazd na Kanárske ostrovy, museli však získať ďalšiu dvojicu, ktorá si zájazd zaplatí,“ rozpráva Daniel. Samozrejme, išlo o podfuk. Daniel sa vtedy rozhodol vo firme zamestnať, aby zistil, ako funguje.

Tučná provízia

Zistil, že za každého získaného dôchodcu agent dostal vtedy slušnú províziu okolo 1 500 korún, teda 50 €. K osobným údajom účastníkov sa firmy dostávali veľmi jednoducho. Najskôr zorganizovali niekoľko akcií, na ktorých od ľudí vymámili občiansky preukaz. A pravidelné pozvánky na akcie sa začali hromadiť.

„Pochopil som, že hlavnou zbraňou firmy je tlačiť na najcitlivejšie miesta ľudí. U starých ľudí je to zdravie, preto sú podujatia zamerané na predaj špeciálnych hrncov pre zdravé varenie,“ hovorí Daniel.

„Ak nezaberá táto cesta, zvolia citové vydieranie. Napríklad – myslite na vnúčatá, keď tu vy už nebudete, ich zdravie vám nesmie byť ľahostajné,“ dodal.

Strach je zbraň

Lambert, ktorý sa dnes venuje taktickej obchodnej konzultácii, upozorňuje: „Nikdy a nikomu neposkytujte svoje osobné údaje. Ak sa vám vyhrážajú exekúciou, preklepnite si exekučnú spoločnosť, pretože veľakrát ide o vymáhačskú firmu. Ak vás vydierajú, obráťte sa na združenie spotrebiteľov. A nikdy neostaňte ticho. Váš strach je ich silná zbraň.“

Mixér predávali za 349 eur, podobný v obchode stojí len 109 eur

Pani Zuzana (70) nám ukázala oba výrobky, ktoré si na prezentačnom podujatí mohla kúpiť za „akciovú“ cenu. Takto naleteli aj ďalší penzisti a aj pri iných výrobkoch.

Predajcovia účastníkom prezentačnej akcie zoširoka opisovali mnoho výhod ponúkaných výrobkov. V ich podaní boli za smiešnu sumu – napríklad mixér za rovných 349 eur!

Rovnaký výrobok však hypermarket predával len za 109 eur. Pani Zuzana naletela aj vtedy, keď si cez ďalšiu spoločnosť kúpila lieky na artrózu.


MIXÉR: Predávali ho za 349 eur.
Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Za 30 kapsúl výživového doplnku zaplatila ako šťastná výherkyňa 24,90 eura. Prípravok sme na internete podľa jeho názvu hľadali márne. Ale 30 tabletiek na kĺby sa dá kúpiť už za 6,72 eura.

Naleteli ste aj vy? Napíšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

05.06.2013 16:14 elza:
Iba raz som odpovedala na nevinnú otázku v ankete o dovolenkách, ankea bola vraj zlosovateľná a mohla by som vyhrať zájazd, chceli iba môj telefón. Asi po 3 týždňoch, už som mimochodom zabudla na anketu, mi volala nejaká žena, že som vyhrakla zájazd k morui, okrem toho ešte víkendový pobyt do Tatier a okrem toho ešte s výraznými zľavami pre ďalšie dve osoby zájazd. Podmienkou bolo, že si prídem osobne do Brna prevziať cenu. Toto som s úsmevom odmietla, nech to posunú na ďalšieho výhercu. Žena v telefóne začala byť agresívna, že musím a podobné kecy, tak som položila. Odvtedy sa nezúčastňujem žiadnej ankety ani sa neuchádzam o žiadne výhody. Lebo dnes Vám nikto nič nedá so zľavou a zadarmo už vôbec nie.
05.06.2013 16:14 Lucia:
Takíto šmejdi predávaju aj po teskách masážne spotrebiče,iba Dochodcom!!!!!!!!!!iba a jedine dochodcom.,odchytávaju ich na pokladani s blokom,privedu ich do svojho boxu a tam im nutia masazne polske vyrobky do hlavy....len za 200 eur,kedže to stoji na internete 400 eur,take sracky!!!!že sa pod toto Tesco ako prenajimatel može podpísať!!!Viete o koho a čo ide a prenajímate im to na dva týždnea potom su hned preč,takym hajzlom by som dala trest na tvrdo za vydieranie,klamanie,zavádzanie!!!!!!!
05.06.2013 16:13 Zuzana:
Ja som určite nenaletela, ale je mi ľúto tých dôchodcov, ale čo sú nesvojprávni, že nevedia čo podpisujú a dajú sa takto vydierať. Potom ich deti to musia riešiť.
05.06.2013 16:13 lili:
Prosim, vas a naco sa tam ti ludia vobec trepu?.Vsak ked nevedia co s volnym casom, nech si zajdu na turu, do nejakeho kolektivu turistickeho, ist si zaplavat, zavolat kamaratke na kavu a pod.Mne , ked taki hajzli zavolaju, hned skladam telefon a dovi dopo.To ti ludia nemaju svoju volu, alebo, ako je mozne , ze sa cez telefon, nechaju zmanipulovat? Naozaj, ti dochodcovia horsie, jak male deti, napriek tomu, ze maju svoje skusenosti a facky ineho druhu od zivota, su naivni.Nestaci im ani to, ze je X pripadov? Tak potom komu niet rady, tomu niet pomoci a veselo za smejadami.Li
Nájdených 4 záznamov.