Nový šéf SIS? Prezidentka Čaputová sa nebude ponáhľať, Fico ju chce zbaviť bremena
15. 2. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:45)
Meno Gašpar sa v súvislosti s vymenovaním nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) skloňuje v podstate od septembrových volieb. Teraz vláda na návrh premiéra Roberta Fica (Smer) odsúhlasila vymenovanie Gašpara na čelo tajných. Len ide o iného Gašpara, ako sa pôvodne predpokladalo.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Tajná služba je bez šéfa od vlaňajšieho augusta, keď prezidentka Zuzana Čaputová odvolala z postu riaditeľa Michala Aláča. V tom čase ho v rámci akcie Rozuzlenie Národná kriminálna agentúra obvinila zo zosnovania zločineckej skupiny, pričom snahou mala byť diskreditácia vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu.
Po voľbách sa v éteri objavovalo meno Tibora Gašpara. Napriek tomu, že bolo jasné, že s bývalým policajným prezidentom, ktorý je obvinený a dokonca aj obžalovaný, nebude súhlasiť prezidentka. Nakoniec premiér Fico navrhol Gašpara, lenže Pavla. Ten je v súčasnosti štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti, ktoré vedie Boris Susko zo Smeru.
Susko svojho podriadeného chváli a nevidí dôvod, prečo by sa nemal stať šéfom SIS. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) tvrdí: „Prezidentka nemá dôvod na námietky.“ Zdôrazňuje, že Gašpar mladší má čistý register trestov.
Vláda nomináciu Pavla Gašpara schválila jednohlasne. Teraz ide návrh do Prezidentského paláca. Zuzana Čaputová cez svojho hovorcu odkázala, že zmena vo vedení SIS nie je nateraz taká prioritná, aby sa ňou musela zaoberať v najbližšom čase. Ako pre TASR dodal jej hovorca Martin Strižinec, prezidentka nebola o Gašparovej nominácii vopred informovaná. „Akákoľvek personálna nominácia na takú kľúčovú pozíciu by podľa prezidentky nemala ohroziť pozíciu SIS ani výmenu informácií so zahraničnými partnerskými službami,“ dodal.
Prezidentka si tak otvára cestu k možnému odmietnutiu vymenovať Gašpara. Podľa zákona o SIS totiž riaditeľa vymenúva hlava štátu. Podľa ústavných právnikov nie je jasné, či je to jej povinnosť. Na jednej strane ako vrchná veliteľka Ozbrojených síl by mala dôverovať riaditeľovi SIS, na druhej strane jej povinnosťou je zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov a teda celej krajiny.
Ficov úrad na našu otázku, čo v prípade, ak Čaputová odmietne vymenovať Gašpara, neodpovedal. Keď v roku 1993 prezident Michal Kováč odmietol vymenovať na čelo tajných Ivana Lexu, kabinet Vladimíra Mečiara zmenil zákon, aby riaditeľa SIS vymenovala vláda. Neskôr Mikuláš Dzurinda túto kompetenciu vrátil hlave štátu.
Zdá sa, že tento scenár sa zopakuje. O čo konkrétne ide? TO SA DOČÍTATE V NAŠEJ GALÉRII.
Kaliňákovi chcel pichnúť vidličku do čela
Pavol Gašpar sa na poľovníckej chate v Čifároch spolu s advokátom Marekom Parom stretával s Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom či s otcom nitrianskeho oligarchu Miroslavom Bödörom.
Reči sa točili najmä okolo Tibora Gašpara a Norberta Bödöra, ktorí boli v tom čase vo väzbe.
„Ko..t, by som mu pichol tú vidličku do čela,“ povedal Gašpar mladší na adresu Kaliňáka. Ale aj „dám mu čelovicu, strašne ho zj..bem z tej motorky“. Práve v súvislosti s nelegálnym odpočúvaním poľovníckej chaty bol Gašpar mladší trestne stíhaný pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Dozorujúci prokurátor však jeho obvinenie zrušil a stíhanie zastavil.
Ako advokát sa Gašpar dostal do sporu so sudkyňou Pamelou Záleskou. V minulosti pracoval ako vyšší súdny úradník na nitrianskom okresnom súde, kde pôsobila aj Záleská. Tvrdí, že jej zadovážil hodinky a notebook, za ktorý však sudkyňa iba poďakovala. Gašpar objasňoval, že mal pred justičnými skúškami, Záleská písala jeho hodnotenie, a tak „proti nej nemohol vyskakovať“.
Prečítajte si tiež: