V rozhovore sa dočítate:
- Ako Peter Kovařík vnímal Milana Lučanského
- O pokuse o samovraždu Moniky Jankovskej
- O tvrdých zásahoch NAKA
- Ako policajný prezident vníma kritiku elitného exvyšetrovateľa Jozefa Šáteka
- O trestoch za nedodržiavanie protipandemických opatrení

Premiér Matovič zvykne zatýkanie osôb z politických kruhov označovať za svoje skalpy. Má na nich reálnu zásluhu? Rozviazal povedzme polícii ruky alebo ide o výsledky dlhodobej práce polície, ktoré si jednoducho privlastňuje?

- Myslím, že neplatí ani A ani B. Áno, politici zmenou politického systému otvorili priestor nato, aby sa policajti nebáli ísť do ťažkých a komplikovaných úloh. Na druhej strane politici nemôžu mať žiadne práva či možnosti nato, aby vstupovali do trestných vecí z hľadiska vyšetrovania, stíhania či dokonca súdenia páchateľov.

Zatknutí je veľa hlavne preto, lebo sa medzi obvinenými našli osoby ochotné spolupracovať s políciou. Spustila sa akási lavína, ktorá dnes postihuje celé spektrum osôb. A dôkazy do seba náhle zapadajú. Toto všetko umožňuje vyšetrovaniam napredovať a osobne by som to zhrnul tak, že zapracoval tandem nastavenia podmienok a záujmu policajtov s celkovou klímou v spoločnosti.

Takže, je alebo nie je náhoda, že „bod zlomu” nastal až po voľbách?

- Veci sa odvíjajú jedna od druhej. Možno by sa výsledok dostavil tak či onak. Neviem odhadnúť, či je to náhoda alebo nie. V každom prípade je to zásluha kooperácie všetkých zložiek.

Mali ste v minulosti pocit, že polícia je ovplyvňovaná politikmi?

- Osobne som sa s tým nestretol. Či snahy, ktoré naznačujete, boli alebo neboli, vidíte na príklade prípadov, ktoré sa momentálne vyšetrujú. Niektoré poukazujú na to, že sa tu v istom rozsahu pracovalo s operatívnymi informáciami, ktoré sa mohli využívať napríklad aj na nezákonné obohacovanie sa. Nechcem porušovať zásady prezumpcie neviny, ale osobne si myslím, že jedného dňa sa na súdoch potvrdí mnohé z toho, čo sa dnes vyšetruje.

Prezident Policajného zboru Slovenskej republiky Peter Kovařík pri rozhovore v ktorom prezradil aj to, ako vnímal svojho predchodcu vo funkcii Milana Lučanského († 51).
Zdroj: EMIL VAŠKO

Váš predchodca Milan Lučanský († 51) odchádzal z funkcie s tým, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Cítite dnes politický tlak?

- S ministrom vnútra sme sa zhodli, že ani jeden z nás nesmie pripustiť, aby bol na neho vyvíjaný akýkoľvek politický tlak. Vážim si ho za to, že váhou svojej osobnosti zabezpečuje, že k ničomu podobnému nedochádza. Verím, že v demokracii sme sa už posunuli o krôčik ďalej a orgány činné v trestnom konaní budú aj do budúcnosti robiť presne to, čo majú.