Nové pravidlá a prísnejšie kontroly! Šéf úradu vlády GEDRA: Tento sektor je neprehľadný a ŠEDÝ
2. 4. 2025, 13:45

Zdroj: Koláž P1D (tasr, fb/j.g.)
Mimovládne organizácie (MVO) na Slovensku čelia veľkým zmenám! Vedúci Úradu vlády SR (ÚV SR) Juraj Gedra (Smer), ktorí patrí medzi tzv. smeráckych vlkov, oznámil, že vláda chce zaviesť prísnejšie pravidlá pre ich fungovanie a financovanie. A ozval sa aj premiér Robert Fico.
Zdroj: facebook.com/JurajGedra.SK
Zdroj: facebook.com/JurajGedra.SK
Zdroj: Juraj Gedra, Jozef Banáš
Galéria k článku
Podľa Gedru niektoré MVO zastupujú cudzie záujmy a ovplyvňujú politický život na Slovensku, pričom financovanie z verejných zdrojov doteraz prebiehalo bez dostatočnej kontroly.
Šedá zóna a politická agenda?
Gedra tvrdí, že dlhé roky existuje na Slovensku skupina mimovládok, ktoré sa venujú politike. „Tento sektor je neprehľadný a šedý oproti iným subjektom, či už ide o firmy, alebo živnostníkov. Konečne doň musíme vniesť svetlo,“ vyhlásil Gedra.

Zdroj: facebook.com/JurajGedra.SK
Podľa neho niektoré MVO prijímajú financie zo zahraničia s cieľom ovplyvňovať politiku v krajine.
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
Smerácki vlci: Zľava predseda Zboru poradcov predsedu vlády SR Erik Kaliňák a vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.
Ako príklad uviedol nadáciu Georgea Sorosa, ktorá podľa jeho slov finančne podporovala politické zmeny na Slovensku v minulosti, ale aj dnes. „Pán Šimečka starší (otec šéfa PS Michala Šimečku - pozn. red.) otvorene priznal, že bez Sorosových peňazí by v roku 1998 nevyhrali voľby (koniec vlády premiéra V. Mečiara - pozn. red.). To je dôkaz, že nevyhrala demokracia, ale peniaze,“ dodal Gedra.
Nové pravidlá a prísnejšie kontroly
Vláda plánuje zaviesť prísnejšiu kontrolu financovania MVO. Gedra oznámil, že už boli spustené kontroly v organizáciách, ktoré za posledných 30 rokov nikdy neboli preverované. „Títo ľudia nezažili kontrolu. To sa teraz mení. Tak ako chodia kontroly do firiem, budú chodiť aj do mimovládok,“ zdôraznil.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Čo prinesie zmena zákona?
Vláda plánuje zmeniť zákony tak, aby sa zvýšila transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. To môže znamenať:
- Povinnosť zverejňovať všetkých donorov, najmä zahraničných
- Prísnejšie kontroly prideľovania verejných financií
- Obmedzenie financovania MVO, ktoré sa zapájajú do politických aktivít
Juraj Gedra je presvedčený, že tieto kroky pomôžu ochrániť Slovensko pred zahraničným vplyvom a politickými manipuláciami. „Končí sa éra, keď niektoré mimovládky bez kontroly zasahovali do chodu štátu,“ vyhlásil.
Zároveň zdôraznil, že štát má plné právo rozhodovať, komu pridelí peniaze: „Verejnosť od nás očakáva, že budeme podporovať projekty, ktoré sú v súlade s naším politickým mandátom. To je legitímne.“
Spor o financovanie LGBTI+ organizácií
V rámci sprísnených kontrol bolo vo februári zastavené financovanie ľudskoprávnych projektov na ministerstve spravodlivosti. Podľa Gedru bol dôvodom fakt, že predseda hodnotiacej komisie, ktorý udelil financie organizáciám podporujúcim LGBTI+ komunitu, mohol mať konflikt záujmov.
Opoziční politici kritizovali tento krok a tvrdia, že ide o útok na LGBTI+ komunitu. Gedra však oponuje: „Nikto im nebráni v činnosti, otázkou je len to, či na to majú dostávať štátne peniaze.“
Mimovládky a politické napojenia
Gedra tiež poukázal na silné prepojenie niektorých MVO s politickými stranami. Ako príklad uviedol opozičné hnutie PS, ktoré podľa neho čerpalo financie cez MVO prepojené na rodinu Šimečkovcov. „Podľa našich výpočtov dostali takéto organizácie zhruba 2,7 milióna eur zo štátnych a z európskych zdrojov,“ uviedol.
Taktiež naznačil, že niektoré mimovládne organizácie si vytvorili sieť kontaktov na ministerstvách, ktorá im zabezpečovala stabilný prísun financií. „Tieto organizácie si vybudovali štruktúry na jednotlivých rezortoch, aby peniaze stále smerovali len k nim,“ tvrdí Gedra.

Zdroj: facebook.com/smersd
Mimovládka Via Iuris, ktorá patrí v mediálnom priestore spolu s organizáciou Zastavme korupciu medzi najviditeľnejšie neziskovky kritizujúce kroky politikov, v týchto dňoch vyrukovala s analýzou, na základe ktorej tvrdí, že zákon súčasnej vlády o neziskovkách je protiústavný.
Neziskovka hovorí o stigmatizácii
Via Iuris v tejto súvislosti ostro kritizuje pozmeňovací návrh k tejto legislatíve, ktorý predložil poslanec SNS Adam Lučanský, syn policajného exprezidenta Milana Lučanského. „Vypracovali sme analýzu pozmeňujúceho návrhu poslanca Lučanského k zákonu o neziskových organizáciách, z ktorej vyplýva, že jeho návrh inšpirovaný Ruskom je v rozpore s ústavou aj s právom EÚ. Podľa analýzy navrhované opatrenia sledujú jasný cieľ: stigmatizáciu a obmedzenie aktivít občianskych organizácií," píše Via Iuris v článku na svojom webe, zverejnenom 28. marca 2025.
Úrad vlády, ktorému Gerda šéfuje, však odmieta výsledky analýzy a tvrdí, že ponúka nekorektný a skresľujúci obraz o legislatíve i s ňou súvisiacom pozmeňováku Lučanského. O čom presne zákon je, čo k analýze Via Iuris odkázal ÚV SR?