Nové logo predsedníctva Slovenska v rade EÚ je známe od pondelňajšieho večera. Podpísal sa pod neho 23-ročný výtvarník a dizajnér Jakub Dušička, ktorého návrh vybrali spomedzi 229 návrhov. Tie poslali do verejnej súťaže odborníci i laici a návrhy hodnotila odborná porota. Logo stálo 4500 eur a bude figurovať na dokumentoch,

prezentačno-propagačných predmetoch, brožúrach, banneroch či oficiálnych komunikačných kanáloch počas predsedníckych podujatí na Slovensku i v zahraničí.

Stačilo niekoľko hodín a Slováci sa na sociálnych sieťach začali k novému logu vyjadrovať. Prijali ho pomerne rozpačito a tak znejú aj názory na jeho vhodnosť a grafické stvárnenie.

Slovensko čaká v EÚ ťažká úloha, logo predsedníctva sa usmieva

Reakcie prišli okamžite

Prvé názory, ktoré sa objavili už počas pondelňajšieho večera, zneli pozitívne. „Je jednoduché, milé, pekné. Automaticky po zhliadnutí evokuje úsmev,“ napísala Ľubica. Svoj názor vyjadrila aj Alena: „Grafická skratka. Jasné, vtipné, čisté. Bezchybné. Blahoželám autorovi.“

Neskôr ale začali pribúdať trpké odkazy. „Logo level skicár. Nie sme jediná krajina ktorá používa v gramatike interpunkčné znamienka a myslím si, že krása Slovenska by sa dala vyjadriť v logu inak, ako týmto primitívnym a lacným spôsobom. Chlapec sa s tým pohral 5 minút čo si myslím, že na to ani viac netreba,“ kritizovala Barbora a v podobnom duchu zneli ďalšie odkazy na oficiálnej facebookovskej stránke Slovenského predsedníctva v rade EÚ.

Dve skupiny Slovákov

Slováci sa následne už tradične rozdelili na dve názorové skupiny. „Všetci, ktorí tu tento skvost kritizujete, ste len obyčajní hejteri... v skutočnosti ide o takzvaný umelecký minimalizmus, veď predsa v tomto duchu už prípadov bolo mnoho,“ začal logo obhajovať Radovan.

Ľudia nezostali ale novému logu nič dlžní a diskusia na tému vhodnosti a prepracovanosti loga sa rozbehla aj na ďalších stránkach a v médiách. „Nepáči sa mi... Vravíte, že za SK je smajlík? Mne to pripadá ako výsmech. Predsedníctvo je vážna vec, tam by sa skôr hodil Slovenský znak... rovno tam mohli dať SOS v morzeovke!,“ vyjadrila sa Eva na stránke súkromného rádia.

Ďalšie názory hovorili o tom, že je logo detinské, Slovákov nevystihuje. Najviac Slovákov pobúril smajlík uprostred loga vytvorený z interpunkčných znamienok, ktorý napríklad podľa Magdy „vystihuje akurát systém-nesystém, čo tu máme“.

Ani graficky zdatní Slováci nenechali na seba dlho čakať a na sociálnych sieťach sa už objavili prvé paródie loga. Slováci sa doslova vyhrali a malou zmenou tak vzniklo množstvo nových variácií.


Jedna z paródii na logo slovenského predsedníctva v EÚ.
ZDROJ: facebook.com


Graficky zdatní užívatelia sociálnej siete sa s logom pohrali.
ZDROJ: facebook.com


Paródii sa nevyhla ani Ficova asistentka Mária Trošková.
ZDROJ: facebook.com


ZDROJ: facebook.com

ZDROJ: facebook.com


Moderátor Sajfa spravil karikatúru na nové logo sám.
ZDROJ: facebook.com