S kožou na trh včera predstúpil pred plénum vicepremiér Peter Pellegrini. Premiér Fico ho z nemocnice poveril prečítaním programového vyhlásenia vlády. A ako sa dalo čakať, opozičné strany vládu nehodlajú podporiť. „Programové vyhlásenie nepodporíme. Je v ňom príliš málo konkrétnych vecí, ako chcú dosiahnuť cieľ, ktorý si stanovili. Druhá vec je, že aj minulé vlády mali svoje programové vyhlásenia, ale keď sa robí zúčtovanie, zistí sa, že nie každé sa naplnilo,“ avizovala Lucia Nicholsonová (SaS).

Rovnaký postoj, ale z iných dôvodov, zaujal aj Igor Matovič. „70 strán balastu, pár dobrých vecí. Ale to, čo je dôležitejšie, sú ľudia, ktorí to hovoria a tým neveríme. Myslím konkrétne pána Procházku a pána Bugára, ktorí zradili svojich voličov. V každom, aj Mečiarovom vyhlásení vlády sa našlo pár dobrých vecí. Preto opakujem, je to o ľuďoch. Programové vyhlásenie vlády nepodporíme,“ jasne sa vyjadril líder Obyčajných ľudí.

FOTO Danko otvoril druhú schôdzu NR SR: Náhradní poslanci zložili sľuby, vláda čaká na vyjadrenie dôvery

Novú vládu nepodporia ani kotlebovci. „Za programové vyhlásenie vlády určite nebudeme hlasovať. Budeme hlasovať proti,“ jasne odkázal Rastislav Schlosár (ĽS NS). Boris Kollár svoje výhrady plánuje povedať priamo v pléne. Podpredseda parlamentu Béla Bugár z vládneho Mosta sa programu, naopak, zastáva.

„Ak si zoberiete naše priority, môžete vidieť, že 90 % z nich sa dostalo aj medzi priority novej vlády, a teda aj do programového vyhlásenia vlády. Či je to regionálny rozvoj, protikorupčné opatrenia, taktiež zmeny v justícii, otvorenosť justície alebo menšinové záležitosti, či naše návrhy v sociálnych veciach. Tak isto sme hovorili o krízovom manažmente v zdravotníctve... Toto všetko sa deje,“ zdôraznil Bugár. Poslanci by mali o dôvere novej vláde hlasovať v najbližších dňoch.