Návrh na disciplinárne stíhanie dal minister spravodlivosti Gábor Gál ešte v pondelok. Verdikt padol už v stredu. Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankvoská má pozastavený výkon funkcie. A to bude teda znamenať značné finančné straty.

Hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak vtedy prezradil, ako to bude s Jankovskej platom, keď má sudca pozastavený výkon funkcie. „Platové pomery sudcov určujú príslušné ustanovenia zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich.“ To znamená, že sudca poberá pri pozastavení funkcie plat vo výške 30 percent základného platu.

Podľa INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) mali sudcovia okresných a krajských súdov v posledných rokoch mesačný plat približne 3-4 tisíc eur. Keďže Jankovská kandidovala na sudkyňu Ústavného súdu, vykazuje minimálne 15 ročnú prax. To by znamenalo, že podľa zákona zarába minimálne o 15 (možno dokonca 20, alebo 25) percent viac ako je priemer. To by u Jankovskej bez akýchoľvek príplatkov malo znamenať 4 600 eur mesačne. 30 percent z tejto sumy je 1 380 eur. Jankovská tak príde mesačne 3 220 eur a ročne o 38 640! No človek aby ju poľutoval...

Mohlo by vás zaujímať: