Kto je v Bruseli NAJVIAC pečený-varený? Tu je zhodnotenie práce slovenských europoslancov!
28. 2. 2024, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Zdroj: Martin Hojsík, Monika Beňová
EU Influence index hodnotí europoslancov a zostavuje rebríček politicky najvplyvnejších z nich. Jeden Slovák aktuálne dosiahol v tejto kategórii nový rekord. Navyše, aj jeho stranícki kolegovia ukázali, že sa vo viacerých agendách nemajú problém v Bruseli politicky presadiť..

Zdroj: Profimedia.sk
Rebríček politicky najvplyvnejších europoslancov každoročne vychádza na portáli EU Matrix a hodnotí najrôznejšie kritériá a schopnosti jednotlivých politikov formovať dianie a agendy v Európskom parlamente.

Zdroj: Jean-Francois Badias
Svoje politické hodnotenie dostali aj slovenskí europoslanci. Portál uvádza, že Slováci sú pomerne dobrí v oblasti vnútorného trhu a v inštitucionálnych záležitostiach. Najlepšie výsledky dosahujú v oblasti zamestnanosti, sociálnej politiky a environmentálnej politiky. Naopak, obmedzenejší vplyv majú na témy ako rozpočet a financie, ako aj poľnohospodárstvo, energetika, doprava a zdravotníctvo.
Zdroj: EMIL VAŠKO
V rebríčku 100 politicky najvplyvnejších europoslancov má zo Slovákov najvyššie postavenie Martin Hojsík (PS), ktorý je aj podpredsedom europarlamentu. Obsadil vysoké 12. miesto, čo sa doteraz žiadnemu Slovákovi nepodarilo. 47-ročný Hojsík je, zdá sa, v Bruseli ako doma a jeho tamojšie väzby mu zatiaľ stále garantujú aj tento úspech.
Zdroj: Lucia Ďuriš Nicholsonová
Do prvej stovky sa zmestila ešte slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (47). Exsaskárka, ktorá počas pandémie covidu Slovákom odkázala, že nezaočkovaní nepatria do spoločnosti, obsadila 47. miesto. Nicholsonová si svojim politickým vplyvom v Bruseli vydobila zároveň miesto 3. v oblasti sociálnej politiky. Niet divu, politické nastavenie tejto Slovenky Brusel jednoducho podľa všetkého nevyhnutne potrebuje...
Zdroj: TASR
Michal Wiezik (PS) sa stal politicky najvplyvnejším europoslancom z frakcie Renew Europe v oblasti poľnohospodárskej politiky. Pripomíname, že Wiezik (44) v roku 2012 kandidoval z 21. miesta za OĽaNO za poslanca parlamentu, ale nebol zvolený. Začiatkom decembra 2021 prestúpil ku progresívcom a je veľkým bojovníkom proti uhliu, rope a zemnému plynu. Teda fosílnym zdrojom, na ktorých je energeticky závislé nielen Slovensko...
Zdroj: Facebook/Milan Uhrík • Republika
Podľa hodnotenia slovenskí europoslanci Milan Uhrík a Miroslav Radačovský, ktorí nie sú členmi žiadnej frakcie, vskutku logicky žiadny významný politický vplyv v europarlamente nemajú. Slováci to však vidia, zdá sa, inak. Minimálne 39- ročný Uhrík na snímke, ktorý je lídrom Republiky, by svoje hnutie podľa výsledkov prieskumu agentúry NMS vo februári dostal do slovenského parlamentu so ziskom 5,8 percrent.
Zdroj: EP
Europoslanci zo Smeru majú po tom, ako európski socialisti politicky zarezali ich členstvo vo frakcii, obmedzené možnosti kreovať európsku politiku. Zostali tak osamotení. Aj to je dôvod, prečo ani politický vplyv Moniky Beňovej nie je v Bruseli tak viditeľný. Slovákov však napriek tomu jej názory zaujímajú, na sociálnych sieťach má desiatky tisíc sledovateľov.
Zdroj: EĽS
Vladimír Bilčík sa umiestnil medzi 20. politicky najvplyvnejšími europoslancami v oblasti inštitucionálnych záležitostí. Jeho agenda sa tiež výrazne týka aj západného Balkánu, kde má silné slovo. Podľa wikipedie ako europoslanec zastáva viacero funkcií a na sociálnej sieti sa charakterizuje, že je „europoslanec, ktorý bojuje za európske Slovensko." V porovnaní s inými politkmi však Slovákov napríklad jeho facebooková stránka neláka. Aktuálne tam svieti, že má len niečo vyše 9000 sledovateľov.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Ivan Štefanec (62) je v europarlamente už "stálicou". Pôsobí tam od roku 2014 a o hlasy voličov sa chce uchádzať aj tento rok. V rebríčku sa umiestnil medzi dvadsiatimi najlepšími v oblasti medzinárodného obchodu. Štefanec ako politik KDH na rozdiel od svojej straníckej kolegyne Miriam Lexmann hlasoval v europarlamente v januári za rezolúciu voči krokom slovenskej vlády pri zmenách vo fungovaní prokuratúry a trestného kódexu. Lexmann nehlasovala, pretože rešpektovala rozhodnutie materskej KDH.
Zdroj: Virginia Mayo
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie, čo je o jedného viac ako doteraz. Celkovo sa bude voliť 720 poslancov Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac ako v predchádzajúcich voľbách. Hlasovanie zo zahraničia v eurovoľbách nie je možné.