Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nicholsonová po odchode zo SaS dvíha varovný prst: DRSNÝ odkaz vláde a hlavne Matovičovi

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nicholsonová po odchode zo SaS dvíha varovný prst: DRSNÝ odkaz vláde a hlavne Matovičovi
    Reklama

    Po šokujúcej tlačovej konferencii, na ktorej ostro kritizovala ministerku Veroniku Remišovú, odišla zo strany Sloboda a Solidarita. Lucia Ďuriš Nicholsonová (44) tak urobila údajne preto, aby nenaštrbila vládnu koalíciu ešte viac, než je tomu v súčasnosti. Za tým, z čoho vicepremiérku obvinila, si podľa vlastných slov naďalej vecne stojí a zvolanie spomínanej tlačovky neľutuje.

    V rozhovore sa dočítate:

    • či Ďuriš Nicholsonová neľutuje odchod zo strany,
    • ako europoslankyňa komunikovala s Richardom Sulíkom,
    • čo hovoria o našom premiérovi v europarlamente

    Od tlačovky s pani Cigánikovou prešlo vyše týždňa. Ako sa na ňu a na to, čo po nej nasledovalo, pozeráte s odstupom času?

    - K vlastnej chybe som sa postavila čelom, vyvodila som za to voči sebe zodpovednosť. Bez plánu B som odišla zo strany, v ktorej ma čakala politická budúcnosť. Nemám záujem škodiť ani SaS, ani vládnej koalícii, zároveň sa nemienim nečinne prizerať chybám, ktoré vláda robí a na ktoré doplácajú ľudia.

    Ľutujete, že ste ju zvolali?

    - Určite nie, lebo vecne si stojím za tým, čo som povedala. Dnes sa ukazuje, že tlačovka mala zmysel. Eurofondy sú konečne téma. Mrzí ma len to, že ľuďom, ktorí sa prepadli schémami štátnej pomoci a prepadávajú sa do chudoby, táto vláda pomáha málo a neúčinne. Z pohľadu týchto ľudí, ktorí nemajú za čo platiť nájom, energie, internet pre deti a základné životné potreby, je tá miliarda nenávratne preč. Práve z tej miliardy mohla vláda zdvojnásobiť pomoc ľuďom a ekonomike.

    Informáciu týkajúcu sa eurofondov ste dostali v piatok, tlačovku ste usporiadali v pondelok. Prečo ste medzičasom nezavolali pani Remišovej?

    - Tú miliardu mohli presunúť na pomoc ľuďom len do konca decembra. Vo februári už bolo po funuse. Ak by som aj zavolala pani Remišovej, hovorila by mi to, na čo ju jej úradníci ,nabrífujú´, a dala by mi k dispozícii zavádzajúce čísla z iných presunov medzi inými fondami. Ja by som sa tými klamlivými informáciami nedala opiť tak ako verejnosť, ktorá, pochopiteľne, nerozumie komplikovanej spleti eurofondov. Do tej tlačovky by som aj tak išla, lebo bolo pre mňa oveľa dôležitejšie povedať vláde, aby sa zobudila a začala pristupovať k prerozdeľovaniu eurofondov nie podľa politického kľúča, ale podľa toho, čo krajina a ľudia potrebujú. Mojím primárnym cieľom vôbec nebolo útočiť na vicepremiérku Remišovú, ale vyzvať vládu, nech odloží rezortizmus.

    Pani Remišová neočakávala váš odchod zo SaS, prečo ste to napriek tomu spravili?

    - Odísť zo SaS bolo moje rozhodnutie, ktoré som urobila z vlastných zásad a princípov, a na to si nebudem pýtať povolenie ani od pani Remišovej, ani od nikoho iného. Ja sa spovedám voličom a verím, že väčšina voličov toto moje rozhodnutie pochopila.

    Rozprávali ste sa s ňou po pondelkovej tlačovke? A ak áno, ako ste si to vysvetlili?

    - Áno, hovorili sme spolu o tom, odkiaľ chcú získať eurofondovú pomoc na kurzarbeit a štátnu pomoc ľuďom bez príjmu. V Európskom sociálnom fonde peniaze chýbajú, lebo miliardu nepresunuli, a momentálne je štátna pomoc dotovaná zo štátneho rozpočtu a z pôžičiek zo SURE mechanizmu, čo nie je dlhodobo udržateľné.

    Objavili sa názory, že ste minulotýždňovú tlačovku použili len ako „zásterku“ pre odchod zo strany. Vedeli by ste sa k tomu vyjadriť?

    - Je zaujímavé, že úroveň politickej kultúry na Slovensku je tak nízko a tak málo politikov je schopných vyvodiť voči sebe zodpovednosť, že ľudia odmietajú uveriť, že politik môže odísť pre princípy a zásady a pre to, aby sa na seba vedel pozrieť do zrkadla. Či tomu niekto verí alebo nie, ja som odišla pre principiálny postoj, lebo sa neviem zmieriť s tým, že vláda pre rezortizmus hodila cez palubu desaťtisíce ľudí, ktorí končia v chudobe.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Nicholsonová VRACIA ÚDER Remišovej: "Nie je miliarda ako miliarda, Veronika"!

      Pokračovanie nájdete na nasledujúcej strane

      Niektoré osobnosti tvrdili aj to, že pokiaľ ostanete v Európskom parlamente, nie je to žiadne vyvodenie zodpovednosti. Premýšľali ste aj nad odchodom z Európskeho parlamentu?

      - Osobnosti? Ku mne sa žiadna takáto výzva nedostala. Ľuďom okolo mňa je zrejmé, že do EP som získala veľmi silný mandát od voličov. Pre SaS som v parlamentných voľbách získala niekoľko mandátov, pričom ja som si mandát neuplatnila. So SaS sme si teda kvit. A ja v EP zastávam post predsedníčky Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci – a do tejto pozície ma zvolili poslanci EP. Svoju prácu vykonávam najlepšie, ako viem, a je pozitívne hodnotená aj zo strany mojich kolegov v EP aj vo výbore. V rebríčku hodnotenia aktivity europoslancov som medzi slovenskými poslancami skončila na prvom mieste. Ja nemám jediný dôvod, aby som zložila mandát europoslankyne. Naopak, budem sa snažiť ponúknuť slovenskej vláde kontakty, ktoré mám v EP aj v Európskej komisii, budem konštruktívne upozorňovať na chyby našej vlády a navrhovať kroky na zlepšenie, napr. v zefektívnení čerpania eurofondov.

      Keď som sa rozprávala s členmi SaS, povedali, že dúfajú v budúcu spoluprácu. Ani pán Sulík nevylúčil váš návrat do strany. Viete si predstaviť, že sa vrátite späť?

      - Momentálne si to predstaviť neviem. V politike som sa naučila nikdy nehovoriť „nikdy“, aj keď teraz sa mi to „nikdy“ tlačí na jazyk.

      Ako prebiehala vaša komunikácia s pánom Sulíkom od minulotýždňovej tlačovky?

      - Nijako.

      V nedávnom rozhovore pre Denník N ste povedali, že pán Beblavý vás chcel vziať do strany Spolu. Uvažujete teraz aj nad touto alternatívou? Respektíve s ktorými politickými stranami si viete predstaviť spoluprácu?

      - Nie, momentálne sa vôbec nezaoberám týmito otázkami. V EP ma čaká veľa práce, spolu s mojím tímom robíme na mnohých veciach a projektoch. Aj v sebe si to potrebujem upratať – a to chce čas.

      Aké sú vaše ďalšie plány, vidíte svoju budúcnosť v politike?

      - Ako som už spomínala, pokračujem v práci europoslankyne a predsedníčky Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci, o prácu núdzu nemám. Naďalej sa budem snažiť čo najlepšie reprezentovať Slovensko.

      Pokračovanie nájdete na nasledujúcej strane

      V roku 2019 ste boli zvolená do Európskeho parlamentu. Ako sa v ňom pozerajú na súčasnú slovenskú vládu?

      - Momentálne má každý europoslanec dosť práce s hodnotením diania vo svojej domovskej krajine, nemajú čas študovať chaos na Slovensku.

      Premiér Matovič viackrát spôsobil faux pas počas návštev v zahraničí. Hovorilo sa o nich aj medzi politikmi v europarlamente?

      - Platí to, čo v predošlej odpovedi. Samozrejme, stalo sa, že sa vyskytli otázky k celoplošnému testovaniu, ale po tom, ako sa ukázalo, že táto atómová zbraň zlyhala, už Slovensko neriešia.

      Ako politici v Bruseli vnímajú boj Slovenska proti koronavírusu?

      - Nehodnotia ho.

      Ako zahraniční politici hodnotia opatrenia, ktoré sa týkajú pravidelného antigénového testovania?

      - Vnímajú, že je neúčinné.

      Ako by ste porovnali opatrenia v Bruseli a na Slovensku? Z čoho by si Slovensko mohlo brať príklad?

      - V Bruseli je oveľa väčšia pohoda, ľudia nie sú vystresovaní, vláda pokojne komunikuje ľuďom prijímané opatrenia, Belgicko vo veľkom testuje PCR testami a denný nárast pozitívnych je oveľa menší ako na Slovensku. Obchody aj školy sú otvorené – a najmä, Belgicko má od septembra v platnosti protipandemický plán, takže ľudia vedia, čo očakávať, aké opatrenia za akých podmienok budú platné.

      Myslíte si, že súčasná koalícia vydrží celé volebné obdobie?

      - Veľmi si to želám, ale pokiaľ premiér nezmení štýl komunikácie tak s občanmi, ako aj s koalíciou, mám obavy, že sa to nemusí stať. Som presvedčená, že aby táto vláda mohla dokončiť svoj mandát, na poste premiéra by malo dôjsť k zmene.

      Ako hodnotíte priebeh očkovania proti koronavírusu v Belgicku a ako na Slovensku? V čom vidíte hlavné rozdiely?

      - Slovensku sa v očkovaní relatívne darí, patríme medzi priemer EÚ.

      Myslíte si, že pán Matovič zvláda manažovanie koronakrízy, a ak nie, kedy podľa vás prišiel ten moment, keď sa to naplno ukázalo?

      - Pán Matovič nezvláda nielen manažovanie koronakrízy, ale ani manažovanie vlády. Mal by sa k tomu postaviť čelom a nájsť za seba náhradu spomedzi poslancov alebo ministrov za OĽaNO. Tu ide o niečo oveľa väčšie, ako je Matovičovo ego, tu ide o Slovensko. A to si nemôže dovoliť návrat mafie, Hlasu a Smeru.

      Viacerí politici volajú po jeho odvolaní. Koho si viete predstaviť na čele vlády namiesto neho?

      Minulý týždeň sa spustila vlna kritiky aj na ministra zdravotníctva, pani Biháriová volá po jeho odvolaní. Viete si predstaviť na jeho mieste niekoho iného? Koho konkrétne?

      - Pán minister sa nechal počuť, že takého, kto by ho mohol vymeniť, ešte nestretol. Minister zdravotníctva, pán Krajčí, už dávno nemal byť vo funkcii. Potrebujeme krízového manažéra.

      Prečítajte si tiež:

      Vyberáme pre vás niečo PLUS