Igor Matovič si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie motorového vozidla Škoda Fabia v hodnote takmer 63-tisíc eur. Automobil si mal požičať od svojho bratranca Martina Viskupiča, ktorý je bratom poslanca za OĽaNO-NOVA Jozefa Viskupiča. Z uznesenia vyplýva, že daňový úrad Matovičovej firme výdavky za jeho používanie pri kontrole v roku 2008 neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady.

Matovič to zdôvodnil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, pretože auto na služobne účely používala jeho matka Mária a tá mu účty nepredložila. Daňový úrad Matoviča ako štatutára regionPressu vyzval opakovane, aby doklady predložil. Dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, pričom šoféroval on a matka bola spolujazdcom.

Podľa knihy jázd, ktorú kontrolóri dostali, mala Mária Matovičová najazdiť na vozidle za jeden kalendárny rok 223 043 kilometrov. Ak by spolu so svojím synom na Fabii jazdili každý deň, vrátane víkendov, znamenalo by to, že podľa našich prepočtov museli prejsť denne viac ako 600 kilometrov a stráviť v aute denne minimálne šesť až sedem hodín. Daňový úrad pri kontrole v roku 2008 konštatoval, že cestovné príkazy na Máriu Matovičovú boli vystavené účelovo.

Vyšetrovateľ si dané skutočnosti preveril a z uznesenia vyplýva, že spomínaná Fabia má už dnes nového majiteľa. „Hoci Igor Matovič na základe svojho tvrdenia osobným automobilom najazdil za jeden rok celkovo 223 043 kilometrov pracovných ciest, tak v čase preverovania malo uvedené vozidlo najazdených 210 202 kilometrov,“ píše sa v uznesení na strane 20. Z toho vyplýva, že na Fabii malo byť od roku 2003 do roku 2016 najazdených menej kilometrov, ako najazdil samotný Matovič s matkou za jeden rok.

„Počas preverovania sa nezistili možné podozrenia manipulácie s ukazovateľom najazdených kilometrov na preverovanom vozidle,“ uviedol vyšetrovateľ v uznesení. Denník Plus JEDEN DEŇ si dané auto preverilo aj na oficiálnej stránke technickej kontroly vozidla. V roku 2014, keď bolo auto predané, malo podľa údajov z STK najazdených iba 201-tisíc kilometrov.

Na margo zastavenia trestného stíhania, ktoré bolo ukončené, pretože skutok je premlčaný, sa ešte minulý týždeň vyjadril aj líder Obyčajných ľudí Matovič. „Toto je pre mňa nová informácia, že malo nejaký iný stav tachometra. Nemám si to ako preveriť,“ reagoval na tieto obvinenia v súvislosti s motorovým vozidlom.

Bude vás zaujímať

Výber z magazínu Pekné bývanie

Chutné recepty z Dobrého jedla