Reklama

Nepoučiteľná KOALÍCIA? Ministrom RADIA aj exministri: Jeden „kopal" za SaS, ďalší za ÓDORA!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl s Norom Dolinským dnes v rozhovore s Eduardom Chmelárom
    Reklama

    Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti ostro skritizoval personálnu politiku štvrtej vlády Roberta Fica, pričom nezabudol spomenúť ani nedostatky opozície.

    Bývalému poradcovi šéfa vládneho kabinetu sa nepáči personálna politika koalície. A svoje si v tejto súvislosti povedal aj o opozícii, ktorá sa podľa jeho slov takisto nemá čím chváliť.

    Koalícia sa nepoučila, konštatuje Chmelár

    „Popri všetkých problémoch, ktorým musí súčasná vládna koalícia objektívne čeliť, sú najnepochopiteľnejšie tie, ktoré sa týkajú jej personálnej politiky. Ak ľudia očakávali zmenu, tak je úplne prirodzené, že jej nositeľmi musia byť noví ľudia. Koalícia sa však nepoučila a robí rovnaké chyby ako v minulosti," konštatoval na úvod svojho príspevku Eduard Chmelár bývalý poradca premiéra Roberta Fica (Smer).

    Zdroj: EMIL VAŠKO

    Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bol Eduard Chmelár.

    Exporadca Fica sa pozastavuje najprv pri menách ľudí, ktorí radia ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi z Hlasu. „Poradcom ministra školstva je Rado Baťo, bývalý poradca Andreja Kisku a predovšetkým hulvát, ktorý predstaviteľov tejto vlády z duše nenávidí. Ďalším poradcom Tomáša Druckera je Daniel Bútora, minister školstva vo vláde Ľudovíta Ódora, slušný človek, ktorý sa však politickými názormi pohybuje v tej istej skupine ako jeho otec Martin," konštatoval Chmelár.

    Danko: U Tomáša Druckera sú slniečkari

    Nielen Chmelár má problém s poradcami Druckera, ešte 7. októbra Andrej Danko, líder SNS, zverejnil na Instagrame video, ktoré zachytáva jeho rozhovor, ktorý poskytol portálu Infovojna. V ňom ostro nešetril stranu Hlas a najmä Druckera. „Celé vedenie u Tomáša Druckera sú slniečkari. Komplet," vyhlásil pred pár dňami šéf národniarov.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Danko nečakane udrel na Hlas. Za hlavný terč si vybral Druckera
      Zdroj: instagram.com/andrej_danko_official

      Rado Baťo je manžel bývalej riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzany Baťovej, počas pandémie sa zviditeľnil tým, že si vymieňal urážlivé odkazy s expremiérom Igorom Matovičom, ktorý bol vrcholne nespokojný s tým, ako jeho žena riadi ŠÚKL.

      Jeden zo 7 statočných

      Baťo je v politike ako doma. Bývalý novinár sa môže pochváliť, že bol poradcom expremiérky Ivety Radičovej a rovnakú funkciu zastával aj pri bývalej hlave štátu Andrejovi Kiskovi. Keď exprezident koncom mája 2014 predstavil svojich šiestich poradcov a hovorcu, Baťo bol podľa Kisku jeden z tzv. siedmich statočných. „Môžeme to nazvať sedem statočných, ktorí so mnou do paláca pôjdu. Je to šesť poradcov a jeden hovorca. Hovorcom bude pán Peter Petrus," uviedol vtedy Kiska v relácii Naživo moderátora Braňa Závodského. Baťa považoval Kiska za skvelého odborníka, dokonca mu dôveroval tak, že Baťo robil šéfa jeho prezidentskej kampane.

      Zdroj: EMIL VAŠKO

      Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bol Rado Baťo.

      Sedem statočných, ako pomenoval svoj tím expertov Kiska, však krátko po štarte hlavy štátu v prezidentskom úrade opustil na vlastnú žiadosť hovorca Peter Petrus. Vydržal pri Kiskovi iba štvrť roka. „S ľuďmi typu Rado Baťo nemôžete očakávať, že naše školstvo sa pohne dopredu," upozornil Chmelár vo svojom statuse, ktorý nájdete aj v našej GALÉRII.

      Baťo vydal aj knihu s názvom Hrobári slovenskej politiky, kde nešetril ani politikov, ktorí mu dali dôveru a mohol stáť pri nich. Sám sa o svojej publikácii vyjadril, že je o „ľuďoch, pre ktorých som pracoval a ktorým som pomohol stať sa hrobármi slovenskej politiky“. V knihe rozoberá pôsobenie Ivety Radičovej, Andrejka Kisku, Miroslava Beblavého a Michala Trubana v slovenskej politike. Pri Andrejovi Kiskovi napríklad formuluje „tri smrteľné hriechy začínajúceho politika“ a zmieňuje sa tiež o tom, že sa politicky „potácal odnikiaľ nikam“.

      Bútora mal pôvodne nahradiť ministra z SaS

      Daniel Bútora má takisto za sebou solídne skúsenosti v politike. Je synom sociológa a diplomata Martina Bútoru (ktorý bol takisto poradcom Kisku) a dcéry básnika Laca Novomeského Eleny Bútorovej-Novomeskej. Počas vládnej krízy v roku 2022 po odchode ministrov SaS z vlády Eduarda Hegera patril medzi kandidátov, s ktorými sa uvažovalo na uvoľnený post ministra školstva.

      Zdroj: TASR

      Daniel Bútora (vpravo) v čase, keď pôsobil ako minister školstva, vedy, výskumu a športu vo vláde premiéra Ľudovíta Ódora (vľavo). Aktuálne Daniel Bútora radí ministrovi školstva za Hlas, Tomášovi Druckerovi.

      Ministrom sa vtedy síce ešte nestal, zostal však pôsobiť ako poradca ministra (a nakoniec svojho predchodcu v rezorte) Jána Horeckého. Zároveň bol spolupracovníkom tímu Plánu obnovy. Napokon sa tento ženatý otec piatich detí stal vlani 15. mája ministrom školstva vo vláde Ľudovíta Ódora, ktorú vymenovala vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová.

      Kamarátšaft z Markízy?

      Nielen poradcovia Druckera sú pre Chmelára nepochopiteľnou voľbou politikov z Ficovej vlády. „Do Rady STVR zasa Hlas pretláča bývalého ministra kultúry za SaS Daniela Krajcera. Nerozumiem tomu," čuduje sa bývalý pedagóg Akadémie Policajného zboru SR, ktorý si o Krajcerovi myslí svoje. „Nielenže nie je sociálny demokrat, nielenže nie je priaznivcom súčasnej vládnej koalície, ale je aj pôvodcom zlúčenia Slovenskej televízie so Slovenským rozhlasom a zrušenia koncesionárskych poplatkov, ktoré priviedli verejnoprávne médiá do obrovských (nielen finančných) problémov. Kto a čo tu potom rozhoduje o mediálnej politike štátu? Kamarátšaft z Markízy na linke Erik Tomáš - Martina Šimkovičová - Braňo Ondruš? Alebo (čo môže byť to isté) nejaké ekonomické záujmy v pozadí? V každom prípade o princípoch a hodnotách takéto rozhodnutia určite nie sú," domnieva sa Eduard Chmelár.

      Chmelár nešetril Fica ani Pellegriniho

      Chmelárov výpočet osôb v koalícii, voči ktorým má, jemne povedané, určité výhrady, sa neskončil pri poradcoch. Politický komentátor, historik a bývalý vysokoškolský pedagóg zašiel ešte ďalej. Kritikou počastoval aj kľúčové postavy koalície vrátane premiéra Roberta Fica. A nešetril ani prezidenta Petra Pellegriniho, pri ktorom mu takisto nie je jasné, tak ako pri predsedovi vlády, prečo koná tak, ako koná. Čo o nich a ďalších členoch vlády povedal? Jeho pomerne drsné slová nájdete v našej GALÉRII, kde sa rovnako dozviete, ktorému ministrovi vlády premiéra Roberta Fica radí bývalý markizák a exminister kultúry Daniel Krajcer.

      „Personálna politika štátu by mala byť snahou ponúknuť verejnosti to najlepšie z najlepšieho a podieľať sa tak na spoločnom úspechu. V koalícii, v ktorej vládnu nedôvera, márnomyseľnosť, závisť a predsudky, sa to nemôže podariť. Ak si hrejete na prsiach klbko hadov, nemôžete od nich očakávať, že vás podržia v horších časoch. A už vôbec od nich nemôžete čakať, že budú so svojím mentálnym nastavením plniť to, čo ste vy sľúbili svojim voličom," zhodnotil personálnu situáciu v koalícii exporadca Fica, pričom ukázal prstom aj na opozíciu, pri ktorej takisto nevidel dôvody na chválu. A jeho kritike neunikla ani známa bývalá diplomatka.

      Progresívni odborníci sú na smiech, hodnotí Chmelár

      Správanie koalície v personálnej politike Chmelár označil za „čudné" a tvrdí, že ho neospravedlňuje ani fakt, že ani opozícia nemá v tomto smere čo ponúknuť, a pripadá mu smiešne napríklad aj to, ako sa „Progresívne Slovensko urputne snaží pôsobiť ako ,strana odborníkov´". A vzápätí dopĺňa: „No vždy keď nejakého vytiahne, verejnosť jeho neschopnosť ihneď odhalí a vysmeje."

      Vyrušili ho aj správy z Brna

      Chmelára vyrušil aj krok známej univerzity za našimi hranicami. „Podľa mnohých najkvalitnejšia česká vysoká škola Masarykova univerzita v Brne výrazne klesla v očiach odbornej verejnosti, keď dnes udelila čestný doktorát v oblasti medzinárodných vzťahov Magde Vášáryovej. Zlé jazyky tvrdia, že to bolo preto, lebo sa chcela prihlásiť na denné štúdium a nikto si to nechcel zobrať na zodpovednosť. Ja taký láskavý nebudem a na rovinu poviem, že v momente, ako sa centrá excelentnosti začínajú pýšiť hlupákmi, je význam univerzít spochybnený."