Reklama

Čurillovci získali špeciálnu ochranu: Ministerstvo vnútra je teraz na nich prikrátke

Ján Čurilla je veliteľom vyšetrovacej skupiny Čurillovcov.

Zdroj: ARCHÍV

Reklama

Čurillovci získali status chránených oznamovateľov. Dostávajú sa tak pod krídla Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO). Čo to vlastne znamená?

Tím okolo Jána Čurillu, tzv. čurillovci, vyšetruje viaceré citlivé kauzy a dnes čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Štyria vyšetrovatelia sa preto na niekoľko dní ocitli aj v cele predbežného zadržania.

Čurillovcom schválil ochranu Úrad špeciálnej prokuratúry. Dohľad nad vykonávaním tejto ochrany patrí pod kompetenciu ÚOO. „Náš úrad ,aktivuje‘ túto ochranu v praxi,“ píše sa v stanovisku úradu pre Plus JEDEN DEŇ. „To znamená, že každý, kto získa status a jeho zamestnávateľ chce voči nemu vykonať pracovnoprávny úkon, s ktorým chránený oznamovateľ nesúhlasí, musí mať súhlas nášho úradu. Inak je pracovnoprávny úkon neplatný,“ tvrdí ďalej. Vďaka tomu sú čurillovci takpovediac nedotknuteľní. A nemožno ich postaviť mimo služby, keď ministerstvo vnútra prevezme nominant Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Šutaj Eštok: Tají Hamran ďalší prúser Čurillovcov?
    Zdroj: facebook/matus sutaj estok

    Šutaj Eštok sa pri zverejnení svojej nominácie zaviazal, že chce ukončiť vojnu policajtov. „V polícii nebude žiadna kasta mediálne privilegovaných ani politicky exponovaných príslušníkov. Zákon bude pre všetkých platiť rovnako,“ napísal na sociálnej sieti. Aktuálne by už na odvolanie alebo preradenie čurillovcov ktokoľvek z ich nadriadených potreboval oficiálny súhlas šéfky ÚOO Zuzany Dlugošovej.

    Predseda Smeru Robert Fico, ktorého blízkych spolupracovníkov čurillovci stíhali a stíhajú, tvrdí, že sa im „nehodlá pomstiť“. Na margo ich nového statusu chránených oznamovateľov povedal: „To, čo urobili čurillovci, je smiešne a vôbec sa takýmito hlúposťami nebudem zaoberať. Čo si myslíte, že sa zbavia zodpovednosti za tie zverstvá, čo napáchali? Zabudnite na to.“

    Správa o ochrane pre čurillovcov prišla krátko po tom, čo sa na povereného ministra vnútra Ľudovíta Ódora obrátili listom zamestnanci Úradu inšpekčnej služby. Posťažovali sa, že im v ich neprítomnosti zobrali spisy, ktoré sa týkali špecializovaného tímu Oblúk. Práve tento tím vyšetroval čurillovcov a ich možné manipulovanie výpovedí v citlivých kauzách. Bývalá šéfka Oblúka Diana Santusová má pritom tiež status chráneného oznamovateľa. Navyše pod ochranné krídla ÚOO sa dostal aj šéf ÚIS Peter Juhás, bývalý vyšetrovateľ vraždy Jána Kuciaka.

    Podľa právnika Martina Ribára je špeciálna ochrana čurillovcov „účelovým zneužitím tohto zákona“. Advokát z občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát pokračuje: „Problém nie je, že oni sú trestne stíhaní. Oni sú stíhaní v podstate za veci, ktoré potom následne súvisia s tým, prečo im bol poskytnutý ten status.“

    Rozhodnutie špeciálnej prokuratúry vníma ako nelogické. Podľa Ribára mali byť automaticky postavení mimo služby: „Obdobným spôsobom bol predsa obvinený aj vyšetrovateľ Tomáš Emmel, ktorý bol paradoxne obvinený práve preto, že si dovolil niečo povedať voči čurillovcom. On bol postavený mimo služby.“ Pripomíname, že Ribár bol v minulosti čurillovcami vyšetrovaný. Jeho výpoveď tak môže byť zaujatá.

    Do roku 2022 získalo status chráneného oznamovateľa 17 osôb, ktoré oznámili protispoločenskú činnosť, napríklad korupciu. Poslanec SNS Tomáš Taraba pre televíziu TA3 povedal, že by ÚOO chcel zrušiť. Stalo sa tak ešte predtým, než bola čurillovcom udelená špeciálna ochrana.

    Prečítajte si aj: