Reklama

Nechutné správanie košických policajtov k zadržanému?: Na stanicu nabehli poslanci

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Preveriť podozrenia z desivého policajného násilia, ktoré sa malo odohrať ešte v júni mali za cieľ poslanci, ktorí prišli na prieskum na policajné oddelenie v centre Košíc. Zadržaný muž tvrdí, že ho mali strážcovia zákona pri vypočúvaní nielen biť, ale mali ho aj zneužiť!

    Preveriť prípad údajného policajného násilia z júna tohto roku bolo cieľom pondelkového poslaneckého prieskumu na policajnom oddelení v centre Košíc.

    "Pre mňa úplne kľúčové v tomto momente je, aby sme vyslali jasný signál ministerstvu vnútra aj kolegom v parlamente, že ak by boli napríklad v tomto zariadení kamery na tých správnych miestach, alebo ak by mali policajti na tele kamery, tak by sme tu dnes vôbec nemuseli byť a žiadne podozrenia by neboli," uviedla pre médiá členka ľudskoprávneho výboru Národnej rady SR Vladimíra Marcinková (SaS), ktorá prieskum iniciovala.

    V medializovanej kauze mal poškodený muž 11. júna na policajnom oddelení na Pribinovej ulici podľa svojich výpovedí pri vypočúvaní zažiť násilie a sexuálne zneužívanie. Policajti ho predtým obmedzili na osobnej slobode na Námestí Maratónu mieru. O prípade sme písali ešte v lete. Ako prvý naň upozornil Denník N.

    Bitku mal vraj muž dostať už v policajnom aute po tom, ako ho obmedzili na osobnej slobode a posadili na zadné sedadlo k jednému z policajtov. „Kapucňu mikiny, ktorú mal oblečenú, mu pretiahol cez hlavu a päťkrát ho päsťou udrel do ľavej časti hlavy. Následne po jeho prevoze mu nasadili putá na nohy a bosého, sčasti so stiahnutými nohavicami, umiestnili do výsluchovej miestnosti na stoličku,“ píše sa v policajnom uznesení. Vtedy zadržaný ešte netušil, že ozajstné muky ho ešte len čakajú.

    Na krik o pomoc nikto nereagoval

    Vo výsluchovej miestnosti mal muža ďalší policajt škrtiť a bielou plastovou palicou ukončenou guľou udierať päť - šesťkrát po hlave. Keď zbitý spadol zo stoličky a ležal tvárou na zemi došlo podľa uznesenia aj na sexuálny útok so spomenutou palicou. Muž v bolestiach vraj kričal o pomoc a prosil, aby ho skontaktovali s rodičmi. Na to ma zareagovať iný nestotožnený policajt: “Postavil sa pred neho a pätou topánok mu dupol po koncoch prstov bosých nôh."

    Podľa uznesenia začal vyšetrovateľ v lete stíhanie vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví aj sexuálneho násilia vo forme spolupáchateľstva. Dopustiť sa týchto skutkov mali totiž viacerí policajti.

    Marcinkovej podozrenia návšteva nerozptýlila: Policajti potrebujú nosiť kamery

    Podľa poslankyne Marcinkovej je posilňovanie dôvery v bezpečnosť v štáte záujmom všetkých poslancov, ktorí sa prieskumu zúčastnili. "Bohužiaľ, musím skonštatovať, že obavy, podozrenia alebo ten zlý pocit z toho, či robíme dosť proti policajnému násiliu na Slovensku, s ktorým som sem prichádzala, tak s tým istým pocitom aj odchádzam," povedala.

    Podľa nej musí štát robiť viac, aby boli občania chránení a nedochádzalo k takýmto podozreniam. Kamerové systémy sú podľa nej minimálnou prevenciou, ktorá dokáže vyvinúť tlak na transparentné správanie všetkých zúčastnených.

    Na prieskume sa zúčastnili aj ďalší zástupcovia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny - predsedníčka Lucia Plaváková (PS), podpredseda Ivan Hazucha (Smer-SD), Ondrej Prostredník a Zuzana Števulová (obaja PS).

    Plaváková skonštatovala, že v danom prípade naďalej prebieha konanie inšpekcie. "My pevne veríme, že čo najskôr inšpekcia dospeje k nejakým záverom. Či už pôjde o nejaký disciplinárny podnet alebo to bude zastavené, to my v tejto chvíli nevieme posúdiť," povedala.

    Zapoja aj ombudsmana

    Výsledkom prieskumu aj s odporúčaniami pre štát sa bude výbor ďalej zaoberať. "Budeme tiež o tom diskutovať s verejným ochrancom práv, ktorý sa aktívne venuje všetkým miestnostiam a budovám, kde dochádza k obmedzeniu osobnej slobody," dodala šéfka výboru Plaváková.

    Hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová pre TASR potvrdila, že vyšetrovanie v prípade dosiaľ nebolo ukončené. "Vyšetrovateľ dal v rámci procesných úkonov vypracovať znalecký posudok. Až na základe jeho záverov bude môcť ďalej v konaní rozhodnúť. To znamená, že nebola zatiaľ obvinená žiadna konkrétna osoba," uviedla.