Na poslednom pojednávaní v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovovej († 27) konečne vypovedala Zsuzsová. „Nikdy som nebola žiadna Kočnerova volavka, zlatokopka, ani štetka,“ povedala obžalovaná. Priznala, že Kočner jej ponúkol, aby za finančnú odmenu zbierala kompromitujúce materiály na vplyvných ľudí, no išlo vraj len o hru: „Nikdy k tomu ale nedošlo. Chcel len zistiť, kam až som schopná zájsť kvôli peniazom a ja zas, koľko je on ochotný ponúknuť peňazí. Potom sme si vysvetlili, že sme sa len skúšali.“ Zsuzsová sa pred vraždou zoznamovala cez sociálne siete s politikmi a prokurátormi. Používala pri tom fotky nádherných modeliek.

Proti Kočnerovi so Zsuzsovou boli počas posledných pojednávaní na ŠTS odprezentované nové dôkazy a niektoré obhajobné slová dvojice obžalovaných nesedeli. Zsuzsová sa dokonca sama zaplietla. Kočner na súde tvrdil aj to, že šéf jeho sledovacieho komanda Peter Tóth sám monitoroval novinárov na sociálnych sieťach. „K tejto sprostosti môžem uviesť len to, že Kočnera by mal vyšetriť väzenský psychiater, pretože rozsah jeho lží naberá patologické rozmery,“ reagoval Tóth podľa aktuality.sk.

Kočner si podľa obžaloby objednal aj likvidáciu prokurátorov Daniela Lipšica, Maroša Žilinku a po smrti novinára a jeho snúbenice aj Petra Šufliarskeho. Tieto vraždy sa našťastie neuskutočnili. ŠTS ale prípad vykonanej vraždy a neúspešnej likvidácie spojil do jedného súdneho procesu. Pojednávanie začalo o 9.00.

Sudkyňa na začiatku pojednávania riešila nepríjemnú situáciu. Právnym zástupcom poškodených, prokurátorom, ani obhajcom obžalovaných neboli doručené zápisnice z posledných dvoch pojednávaní. Po zhruba 30-minútovej prestávke sa situácia vyriešila a všetkým účastníkom konania boli zápisnice zaslané emailom. Následne sudkyňa povolila vykonanie zhruba 10 nových dôkazov, medzi ktorými sú: hodnotenia obžalovaných z ústavov na výkon väzby a trestu, odpis z registra trestov, Zsuzsovej listiny (14 strán) a obrazovo-zvukový záznam z časti výpovede Miroslava Marčeka, ktorý sa ku vražde priznal (necelých 16 minút). „Ďalšie navrhované dôkazy procesné strany stiahli. Súd s tým súhlasí,“ povedala sudkyňa. Po vykonaní dôkazov by sa malo prejsť k záverečným rečiam.

Zsuzsová sa vyjadruje k ňou navrhovaným dôkazom. Ide väčšinou o kúpno-predajné zmluvy na rôzne autá. V minulosti mala jej mama kúpiť na lízing BMW. Následne ho Zsuzsová od svojej matky kúpila, čo je podľa nej zrejmé zo zmluvy. „To dokazuje, že Andruskó (kľúčový svedok, ktorý označil Zsuzsovú a Kočnera za objednávateľov vraždy) klamal, keď povedal, že mi požičal peniaze, lebo sme nemali čo jesť a aj na plastiku pŕs,“ myslí si Zsuzsová. Andruskó podľa nej klamal aj o tom, že jej predseda parlamentu Boris Kollár daroval auto. Dôkaz, ktorý predkladá súdu vraj dokazuje, niečo úplne iné. „Od pána Borisa Kollára dostala Mercedes striebornej farby,“ povedal v minulosti Andruskó. Aj Kollár to vidí inak ako Andruskó. V minulosti sa už k tejto téme vyjadril: „Kontaktovala ma vtedy, lebo mi chcela predať nejaké pozemky a dohodiť kšefty. Kontaktovala ma cez sociálne siete, ten kontakt sa stratil v roku 2013.“

Pozrite sa v galérii, ako pôsobí Zsuzsová počas celého súdneho procesu.

K slovu sa dostali aj Darko Dragič a Dušan Kracina, ktorí sú obžalovaní z účasti na príprave vrážd prokurátorov. Dragič požiadal súd o prepustenie z väzby. Vraj sa nikam nechystá a teda neutečie. Podľa neho čelí obžalobe len kvôli výpovedi Andruskoá, ktorú sa aj on, rovnako ako Zsuzsová, snažil spochybniť. Následne bol vypočutý Kracina, ktorý taktiež ako Dragič odmietol, že by sa mal podieľať na príprave vrážd prokurátorov.

Na pojednávaní sa prečítali aj hodnotenia z väzníc. Zsuzsová sa podľa správy z Ústavu na výkon trestu správa slušne, nebola disciplinárne potrestaná a dostala aj pochvalu. Obžalovaná vyrába za mrežami rôzne malé dekoračné predmety. Následne sa opätovne čítali správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou z aplikácie Threema. Kočner poslal 21. februára 2018 o 18.12 Zsuzsovej emotikon 50, za ním šípku smerujúcu na smrťku. O pár desiatok minút boli snúbenci zastrelení. Práve 50-tisíc eur mal Kočner zaplatiť za vraždu cez Zsuzsovú už odsúdenému Andurskóovi, ktorý vraj po 20-tisíc eur rozdelil medzi ďalších už odsúdených - Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. „Nevyjadrím sa k tomu. Až v záverečnej reči,“ povedal k Threeme Kočner.

Kočner sa napokon vo svojej výpovedi dostal k sume 50-tisíc. Vraj tá správa bola o tom, koľko zaplatil za vytváranie strany Cieľ. Prečo pod šípkou použil aj slovo čoskoro nevysvetlil. „Ja som Zsuzsovej dával peniaze na účet jej dcéry a občas zaplatil dovolenku. Ona pomáhala mne. To nebolo, že by som jej platil,“ tvrdí Kočner. Potom ale povedal, že za jej prácu pri tvorbe strany Cieľ jej zaplatil 10-tisíc eur: „Tá suma 50-tisíc eur bola celková. Z toho asi tak 10-tisíc eur boli peniaze pre Zsuzsovú.“

A tomuto ako veriť? Kočner so Zsuzsovou sa podľa Threemy dohodli na stretnutí, ktoré sa malo udiať 22. februára, teda deň po vražde. Vtedy mal dať obžalovaný svojej volavke 50-tisíc eur pre vykonávateľov vraždy. Zsuzsová mala napokon v ten deň do Bratislavy aj prísť, no stretnutie odmieta. Krátko pred 13.30 si v ten deň podľa Threemy napísali „Som tu,“ a „ja tiež.“ Obžalovaná sa domnieva, že táto komunikácia neprebehla. Kočner má iné vysvetlenie. Podľa neho si tieto krátke slová napísali o tom, že sú pripojení na aplikáciu Threema a následne si zavolali.

„Zavraždený Ján Kuciak bol pre obžalovaného Kočnera spomedzi novinárov najväčšou hrozbou,“ povedal v záverečnej reči prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Mikuláš. Podotkol, že Kuciak venoval podnikateľovi v roku 2017 "smršť článkov". Mikuláš hovoril o extrémnej pomstychtivosti Kočnera, tiež o jeho zvláštnom spôsobe uvažovania. Predstava, že by si Zoltán A. objednal vraždu novinára a pripravoval vraždy prokurátorov z vlastnej iniciatívy, je podľa neho iluzórna.

„Je zrejmé, že Kočner mal ku Kuciakovi nepriateľský vzťah,“ povedal druhý prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus. Mikuláš poukázal tiež na to, že komunikácia medzi Kočnerom a Zsuzsovou v aplikácii Threema sa nemôže vykladať len doslovne. „Objektívny pozorovateľ nemôže nevidieť časti komunikácie, ktoré sa týkajú prípravy vrážd a sú šifrované,“ podotkol.

Prokurátori navrhli Kočnerovi doživotný trest! Podľa nich Kočner zaútočil na základy nášho štátu. A to nie je všetko! Prokurátori tiež navrhli prepadnutie celého Kočnerovho majetku! „Žiadny život nemá vyššiu cenu ako druhý život,“ povedal prokurátor Daniel Mikuláš s tým, že u Kočnera absentuje akákoľvek ľútosť a sebareflexia nad svojim konaním. Prokurátori sa zhodli aj na tom, že Kočner a jeho ľudia boli v tomto prípade organizovanou skupinou. Osobitným motívom vraždy pritom mala byť pomsta, čo vraj musela vedieť aj Zsuzsová. Kuciakovci žiadajú náhradu nemajetkovej škody vo výške milión eur.

Rovnako ako Kočnerovi navrhli prokurátori doživotie aj Zsuzsovej! Podľa ľudí zákona je bez zábran a pre dôležitých mužov urobí čokoľvek. Prokurátori tiež pripomenuli, že Zsuzsová je už právoplatne odsúdená na 21 rokov kvôli účasti na inej vražde. Obžalovaný Kracina by mal dostať podľa prokurátorov 25 rokov a Dragič 17 rokov.

Mohlo by vás zaujímať: