Reklama

Nečakaná VZBURA pred druhým kolom plošného testovania: Matovič s Naďom majú OBROVSKÝ PROBLÉM!

Premiér Matovič a minister Naď stoja opäť pred neľahkou úlohou.

Zdroj: Martin Baumann

Reklama

Úspech prvého kola celoplošného testovania na COVID-19 so sebou priniesol aj zaujímavý fakt, a síce neochotu z viacerých strán zorganizovať aj kolo druhé.

Ďakujem. Týmto slovom začal premiér Igor Matovič svoj včerajší brífing, počas ktorého spoločne s kolegami z vlády hodnotil prvé kolo celoplošného testovania národa antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Dôvodov na slová vďaky mal síce viacero, avšak tým najhlavnejším bol počet ľudí, ktorí sa k pôvodne kritizovanému plošnému testovaniu dostavili. Tých bolo neuveriteľných 3 625 332 a testovanie odhalilo 38 359 nakazených osôb. Matovič dodal, že ak by nešli okamžite do karantény, nakaziť by mohli približne ďalších 50-tisíc ľudí. „Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie – veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých dať do karantény a ochrániť takýmto spôsobom desiatky až možno stovky tisíc ľudí,“ povedal.

Zdroj: oľano / FB

Do testovacej akcie sa zapojil aj premiér Igor Matovič, ktorý asistoval pri odoberaní vzoriek.


Prvé kolo plošného testovania už počas víkendu okomentovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá tento krok vlády Igora Matoviča ešte v piatok poriadne kritizovala. „Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na príprave testovania podieľali. Som rada, že sa nenaplnili obavy, vrátane tých mojich, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal,“ napísala na svoj profil na sociálnej sieti. Nezabudla však vyzdvihnúť tých, vďaka ktorým sa akcia podarila. Tými boli zdravotníci, vojaci, dobrovoľníci, policajti, hasiči a najmä zástupcovia samospráv, ktorí mali prakticky celú organizáciu na starosti.

Zdroj: Koláž

Zuzana Čaputová a Igor Matovič mali na prvé kolo plošného testovania odlišné názory.


Okamžite po skončení prvého kola sa otvorila otázka týkajúca sa druhého kola. Plán zorganizovať ho potvrdil premiér ešte v nedeľu poobede, avšak pripustil, že sa možno nebude týkať dvoch, troch okresov. Po zasadnutí Ústredného krízového štábu sa napokon rozhodlo, že druhé kolo skutočne bude, nebude však povinné pre tie okresy, v ktorých bolo menej ako *0,7% nakazených v kole prvom. 

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najnovšie sa však ukazuje, že celoslovenské plošné testovanie v druhom kole je výrazne ohrozené. S jeho uskutočnením totiž nesúhlasia viaceré organizácie, mestá či odborníci. „Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je skôr za to, aby sa na Slovensku druhé kolo celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 už nerealizovalo,“ vyhlásil predseda ZMOS-u Branislav Tréger s tým, že význam testovania vidia skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné. Poukázal pritom na severnú časť krajiny. ZMOS bude zaujímať názor odborníkov, no vie si predstaviť cielenejšie využitie materiálnych i finančných prostriedkov na testovanie, napríklad na hraniciach.

Zdroj: Diana Semanová

Na Slovensku sa konalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovalo sa od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra.


Rovnaký názor zdieľa aj celé konzílium odborníkov. To odporúča testovanie antigénovými testami len v okresoch, kde sa pri prvom kole celoplošného testovania potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie. Ako alternatívu odporúča spomínané cielené testovanie v ohniskách a testovanie rizikových skupín obyvateľstva v zmysle možného šírenia nákazy. Ide najmä o pacientov pri prijímaní do nemocníc, zdravotníckych pracovníkov, zariadenia sociálnych služieb a centrá pre deti a rodinu. Tiež ľudí bez domova, ozbrojené sily a ozbrojené zbory, osoby vo výkone trestu a odňatia slobody, osoby v resocializačných zariadeniach a členov Policajného zboru, zamestnancov inštitúcií ministerstva vnútra a žiadateľov o azyl. „Na zabezpečenie nami navrhovaných opatrení odporúčame vytvoriť mobilné odberové tímy pre potreby testovania v objektoch/prevádzkach, ak povaha prevádzky nedovoľuje testovať v stabilných MoM,“ píše sa v stanovisku konzília.

Článok pokračuje na ďalšej strane.


Čo je vláde už teraz jasné, je fakt, že sa už nebudú môcť spoliehať len na organizáciu zástupcami samospráv, pretože sú to práve oni, ktorí sa na ďalšom kole plošného testovania odmietajú podieľať. „ÚMS bude žiadať jasné a zrozumiteľné vyjadrenie epidemiologickej komisie, ktorá pôsobí pri vláde a premiérovi. Na základe tohto stanoviska sa bude únia rozhodovať. V tejto chvíli je kľúčové, čo povedia epidemiológovia,“ konštatoval prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. 

Veľmi zaujímavý názor mal aj minister zdravotníctva. Jeho reakciu na druhé kolo testovania si prečítajte v GALÉRII, v KOMENTÁRI POD DRUHOU FOTOGRAFIOU.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krajčí: Viem si predstaviť, že by v Bratislave druhé kolo nemuselo byť

    Mohlo by vás zaujímať: