Vzduch sa tu zohrieva pomocou bohatého krvného zásobenia, ktoré umožňuje odovzdávať teplo vdychovanému vzduchu z veľkého množstva pretekajúcej krvi. A samozrejme, vzduch sa tu aj zvlhčuje, pričom sa vyparuje vlhkosť z nosovej sliznice a zvlhčuje tak prúd prichádzajúceho vzduchu. Takto upravený vzduch je ideálny pre postup do ďalších častí dýchacích ciest.

K hygiene ústnej dutiny väčšinu z nás viedli rodičia už v detstve, na hygienu nosa však myslí málokto, aj keď jeho sliznica má mnoho dôležitých funkcií.  Na ochranu a otužovanie nosovej sliznice pôsobí preventívne vyplachovanie slanou vodou, ktoré nosovú sliznicu otužuje a zvyšuje jej odolnosť proti baktériam a vírusom. Pomáha i udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice, umožňuje optimálne fungovanie tzv. slizničnej imunity ako primárnej obrany pred infekciou. Tiež uľahčuje dýchanie pri problémoch s upchatým nosom pri nádche, prechladnutí, alergickej a chronickej nádche. U osôb trpiacich chronickou alergickou nádchou (predovšetkým pri alergii na peľ a prach) dochádza pri výplachu nosa k odstráneniu alergénov a tým ku zmierneniu ťažkostí.

 

Vyplachovanie nosa slanou vodou je starý čínsky recept a túto činnosť pravidelne vykonávajú jogíni. Vyznávači jógy veria, že odstraňovanie zaschnutých výlučkov z horných dýchacích ciest posilňuje životné sily organizmu. Aj klinické štúdie potvrdili, že vyplachovanie slanou vodou môže prispieť k zastaveniu šírenia kvapôčkovej infekcie. Pravidelné „zavodňovanie“ nášho nosa je prevencia nielen rôznych viróz, ale aj alergií a potenciálneho vzniku veľmi bolestivého bakteriálneho zápalu vedľajších nosových dutín. Premývanie nosa stimuluje nervové zakončenia a citlivú sliznicu nosovej prepážky. Filtrácia vzduchu v čistom nose sa zlepšuje, dych je ľahší, rytmický a ozdravujúci. Osviežuje mozog a ukľudňuje nervy. Je to najlepší prostriedok na podporu liečenia infekcií a výborný stimulátor membrán a nervových zakončení v nosových priechodoch. Dosahuje sa ním tonizácia  mozgu a nervového systému. Týmto sa naše nosové priechody stanú odolnejšími proti nachladnutiu, čo je popri telesnom otužovaní najlepší prostriedok pri prevencii chrípky a iných ochorení z nachladnutia.

STÉRIMAR

Ideálnym prípravkom je Stérimar, mikrosprej čistej morskej vody, ktorý navyše chráni nosovú sliznicu pred nepriaznivými vplyvmi klimatizácie či kúrenia. Jeho praktické balenie sa zmestí do každej kabelky.