Tlačová beseda sa týkala bezpečnosti občanov Slovenska. "Spôsoby dosiahnutia cieľa sme zadefinovali aj v bezpečnostnej stratégii Slovenska," uviedol na začiatok Heger. "Považujeme za potrebné, urobiť všetko na ochranu štátu - teda zabrániť tomu, aby cudzie diplomatické služby pôsobili na území krajiny," doplnil a vyjadril solidaritu Česku, ktorá vyhostila ruských diplomatov.

Zároveň premiér požiadal aby krajinu opustili traja ruskí diplomati. "Chceme ich požiadať aby tak urobili do siedmych dní," ukončil tlačovku Heger. Ako štát sa teda pridávame k českým susedom, ktorí vyhostili ruských diplomatov minulý týždeň 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb museli z krajiny odísť do 48 hodín.

 

Moskva je zo Slovenska sklamaná

Moskva oznámila, že je sklamaná z nepriateľského konania vlády SR. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení avizovalo, že "odpoveď na seba nenechá dlho čakať". Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej.

Podľa Zacharovovej je Moskva "hlboko sklamaná" nepriateľským konaním "Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu" vo Vrběticiach. Avizovala, že odpoveď Ruska na kroky vlády SR "na seba nenechá dlho čakať".

Pokračovanie na ďalšej strane >>>