Reklama

Remišová PREHOVORILA O UTAJENOM projekte: Kontrola POLÍCIE a to NIE JE VŠETKO!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Veronika Remišová: Najvyšší predstavitelia Smeru a Hlasu mali zneužívať políciu
    Reklama

    Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová sa rozhodla informovať verejnosť o utajovanom kyberprojekte. Ten by mali na základe podozrenia preveriť vyšetrovatelia.

    MIRRI iba nedávno vyhlásilo výzvu s názvom Rozvoj governance a úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti v podsektore verejnej správy s alokáciou päť miliónov eur. Financie sú určené na zvýšenie kvality kybernetickej a informačnej bezpečnosti inštitúcií štátnej a verejnej správy, ako aj vyšších územných celkov a miest mimo Bratislavského kraja.

    No dnešná tlačová beseda ministerky má ešte závažnejší charakter. Remišová už v názve svojho brífingu informuje, že jeden z pravdepodobne bývalých utajených kyberprojektov preverí polícia. Brífing Veroniky Remišovej ste sledovali naživo:

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Remišová: Utajený kyberprojekt po kontrole preverí polícia!

      Remišová pripomenula, že pred 10 dňami zasahovala polícia na Finančnej správe (FS) v súvislosti s utajovaným projektom za 52 miliónov eur. FS uzavrela zmluvy s firmou Allison Slovakia. „Polícia vyšetruje podozrenia z porušovania právomocí pri správe cudzieho majetku a z možných machinácií pri verejnom obstarávaní,“ povedala Remišová.

      Ministerka tvrdí, že za bývalých vlád bolo utajované úplne všetko: „Po svojom nástupe na ministerstvo som nechala skontrolovať viaceré sporné projekty z obdobia minulej vlády. Po našej iniciatíve NKÚ skontrolovalo aj projekt Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe v celkovej hodnote 44 miliónov eur. Aj tento projekt, ako ten na FS bol v utajenom režime.“ Podľa Remišovej výsledky šetrenia NKÚ ukázali aj tu závažné skutočnosti. „Môžem povedať, že kontrola NKÚ v časti za ktorú bol zodpovedný úrad podpredsedu vlády za čias premiéra Petre Pellegriniho ukázala viacero pochybení, ktoré NKÚ vyhodnotil aj ako podozrenia zo spáchania trestného činu,“ tvrdí Remišová.

      Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

      Snem politickej strany Hlas-SD v Nitre. Na fotke Peter Pellegrini a Richard Raši.

      Medzi podozrenia vraj patria napríklad možné machinácie pri verejnom obstarávaní, ako aj porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. „Digitálny líder Pellegrini a následne jeho nástupca Richard Raši od začiatku spochybňujú akékoľvek zistenia, ktoré poukazujú na ich šafárenie,“ povedala Remišová. Podľa jej slov ale dnes neprichádza so zisteniami ona, ale Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Remišová tvrdí, že po nástupe na ministerstvo deklarovala stopku rôznym „vybavovačom“ a korupčným praktikám, ktoré vraj fungovali počas predchádzajúcich vlád.

      Remišová sa po zisteniach NKÚ dostala aj k opozičnému Smeru a Robertovi Ficovi: „Zverejnené informácie z policajného vyšetrovania a výpovedí spolupracujúcich obvinených ukazujú, že najvyšší predstavitelia a spojenci Smeru a Hlasu, mali zneužívať políciu na diskreditáciu politických oponentov. A nielen to. Mali ich zneužívať aj na krytie a nevyšetrovanie svojich ľudí.“ Podľa ministerky je neprijateľné, aby sa Fico na Úrade vlády stretával s najvyššími predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní a dohadoval si s nimi vyšetrovanie politických oponentov: „Tak ako to bolo v prípade Andreja Kisku, alebo Igora Matoviča.“

      Zdroj: TASR

      Bývalý prezident Andrej Kiska už nie je v politike dlhé mesiace, no napriek tomu sa o ňom stále hovorí.

      „Je absolútne neprípustné, aby policajný prezident mal zastavovať, tak ako je to z výpovedí zrejmé, zásah proti ľuďom Bašternáka s odôvodnením, že ide o ľudí blízkych Robertovi Ficovi,“ povedala Remišová s tým, že tieto zistenie len potvrdzujú, že štátny zložky za vlád Smeru boli zneužívané na vyšetrovanie, alebo nevyšetrovanie politických káuz. „V tomto kontexte dostáva veta, že skutok sa nestal, dostával úplne nový význam,“ dodala Remišová. Podľa ministerky si tieto nové podozrenia vyžadujú už aj pozornosť polície a prokuratúry: „Je preto zrejmé, že Fico má čo vysvetľovať občanom a aj orgánom činným v trestnom konaní.“

      Mohlo by vás zaujímať: