Proces v kauze VRAŽDY Kuciaka KONEČNE POKRAČUJE: Na súde sa objavil MAROŠ ŽILINKA
3. 5. 2022, 8:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:36)

Na Slovensku sa dejú veci, ktoré by si pred pár rokmi predstavoval asi málokto. Z rôznych trestných činov sú obvinení oligarchovia, bývalé vedenie polície a niekdajší dôležití funkcionári štátnych inštitúcií. Celé to začala vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý o mnohých podozreniach dnes už obvinených osôb písal. Súd s Marianom Kočnerom, ktorý je z objednávky Kuciakovej vraždy obžalovaný, sa ale naťahuje dlhé mesiace a nemusí tomu byť inak ani v najbližšom období.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: Facebook/MarosZilinka
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
16.16 – Sudkyňa prerušila pojednávanie do ďalšieho termínu. Ten je na programe 24. mája.
15.59 – Lipšicova výpoveď skončila.
15.40 – Súčasný špeciálny prokurátor prešiel aj do svojej advokátskej praxe, kedy stál v súdnych sporoch (v pozícii obhajcu) na druhej strane, ako Kočner. Lipšic spomenul kauzy Glance House, Technopol a ďalšie. O zmenkách, kde Lipšic zastupoval TV Markíza a Kočner v tejto kauze dostal 19 rokov nepodmienečne ešte nehovoril. „Náhodne som ho potom stretol. Na aute stiahol okienko a začal na mňa kričať, že som zničil život jeho dcére a že sa mi pomstí,“ spomenul si Lipšic na príhodu, keď bol ešte Kočner na slobode.

15.26 – Lipšic prezradil, že prvýkrát sa dostal do sporu s Kočnerom, keď bol ministrom spravodlivosti. Vtedy sa mal Kočner angažovať v súvislosti s vyvlastňovaním pozemkov pod KIA. Neskôr ako minister vnútra riešil prípad banky, kde mal účet aj Kočner. „V roku 2016, teda po štyroch rokoch mi bolo vznesené obvinenie za trestné činy ohrozovania bankového tajomstva a iné činy, kde vo veci boli činní vyšetrovatelia spájaní s Kočnerom (Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský). On mal vtedy brífing a povedal, že ktokoľvek mu prinesie na mňa kompromitujúce informácie, tak dostane 100-tisíc eur,“ dodal Lipšic.
15.19 – Začína vypovedať Daniel Lipšic.

15.06 - Pojednávanie prerušené. Onedlho sa bude pokračovať, vypovedať bude Lipšic.
14.22 – Šufliarsky už dlhšiu dobu odpovedá na otázky ohľadom svojich denných návykov. Kedy v čase prípravy jeho vraždy vstával, aké športové aktivity robil, kadiaľ chodil do práce, na akom aute, či s ním niekto cestoval a podobne. Tieto otázky sú pravdepodobne dobré na to, že sa spoja s iným dôkazmi, ktoré budú nasvedčovať, ako mal byť Šufliarsky monitorovaný.

13.57 - Šufliarsky sa vraj angažoval na podnet prokurátora Jána Šantu (dozoroval Kočnerovu kauzu zmenky, poznámka redakcie), či sa v prípade novinára Valčoka dá vzniesť voči Kočnerovi obvinenie. „Nechal som preveriť konanie vo veciach sledovania novinárov. Bol to aj výsluch nebohého Kuciaka, keď bol medializovaný jeho rozhovor s Kočnerom,“ dodal svedok poškodený. Úplne najskôr vraj bol činný aj v prípade, ktorý nechce moc komentovať, lebo je v štádiu riešenia: „Podával som na Kočnera návrh na odposluch.“ Šufliarsky si spomenul aj na ďalšie prípady, kde bol voči Kočnerovi činný.
13.45 - „Nechal som preveriť niektoré veci, ktoré sa týkali Kočnera. 6. apríla 2016 som dal preveriť informácie o daňovej trestnej činnosti obchodnej spoločnosti Inkasný servis. 21. júna 2016 bolo v tejto veci začaté trestné stíhanie a potom vznesené obvinenie pravdepodobne Kočnerovi,“ povedal Šufliarsky o prvej veci, v ktorej sa angažoval v súvislosti s Kočnerom. Druhou takouto vecou je podľa Šufliarskeho Gatex. Tam bolo 8. augusta 2017 vznesené obvinenie: „Ďalšou bol Technopol Servis, tam som rozhodoval 13. februára 2017.“
13.33 - „Len zhoda náhod zariadila, že k vražde nedošlo. Lebo s rodinou sme sa vrátili z dovolenky a hneď na to boli obvinení zadržaní,“ povedal Šufliarsky s tým, že jediným motívom na jeho likvidáciu môže byť jeho práca.
Zdroj: npk
Poškodený prokurátor Peter Šufliarsky si sadá stoličku v súdnej sieni tesne pred vypočutím.
13.18 - Pojednávanie pokračuje. Vypovedať ide Šufliarsky.
13.07 - Kauza vraždy Kuciaka sa dostala aj do úst politikov. Na slová šéfa Smeru Roberta Fica reagovalo OĽANO a dnes sa k tomu cez prestávku pridal aj prokurátor. „Fico na proteste tvrdil, že povie pravdu o vražde Jána Kuciaka a ľudia vraj budú prekvapení. V prípade, že Fico vie, kto dal zavraždiť Jána a Martinu, mal by okamžite vypovedať na polícii, ako mu káže zákon. Fico už prekonal všetky čiary slušnosti a morálky. Zdá sa, že prekonáva aj hranice zákona,“ povedal poslanec OĽANO Andrej Stančík. Dnes reagoval aj dozorujúci prokurátor prípadu Kuciak so slovami, že Fica neplánujú predvolať, lebo jeho slová nepovažujú za reálne: „Každý si môže hovoriť čo chce.“

12.05 – Vypočúvanie Žilinku skončilo. Sudkyňa potom prečítala listinné dôkazy, dala slovo obžalovaným a o 12.24. vyhlásila prestávku do 13.10. Po nej budú vypovedať Šufliarsky a Lipšic.
11.41 - „Nie, nie sú mi známe žiadne kauzy z roku 2017, v ktorých by figuroval Andruskó. To meno som prvýkrát počul až v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ povedal generálny prokurátor.
11.36 – K slovu sa dostal Kočner, ktorý sa pýta Žilinku to, či vie, že dvaja vyšetrovatelia spájaní s obžalovaným obvinili Grendela a Lipšica. Generálny prokurátor odpovedal pozitívne. Dvojica vyšetrovateľov sú Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský, ktorí riešili množstvo káuz Kočnera a boli upodozrievaní, že prípady uzavreli v prospech obžalovaného.

11.24 - Žilinka na to vymenoval na akých veciach v tom čase pracoval: „Mám tu spisové značky. Boli to kauzy, ktoré sú známe a dokonca o nich písal aj Ján Kuciak. Tá prvá kauza bola Technopol Servis, kde išlo o podozrenie krádeže akcií. A druhá s tým súvisiaca bola Technopol Service 2. Ďalšou bola kauza golfový areál Báč – Welten, ktorú dozorovala Mišíková. Zmenky boli až 2018. Ďalšia kauza bola Donovaly. Pri každej jedenej kauze bolo viac podozrivých, ale po určitom čase bol spojivkom Kočner. Ale opakujem, to bol môj pocit, nechcem tu povedať, že to urobil. Takto musia byť chápané moje slová."
11.05 - V roku 2017 a 2018 si Žilinka nevšimol nikdy nič mimoriadneho, čo by sa týkalo jeho osoby, alebo rodiny až na jednu nepríjemnú udalosť, keď zaniesol dcérine auto do servisu, kde mu automechanik povedal: „Na kolese vám chýbajú skrutky.“ O objednávke vraždy sa dozvedel Žilinka od kolegu a preto obmedzil tak svoju vášeň pre cyklistiku. Následne mu bola ministerstvom vnútra udelená ochranka. Generálny prokurátor prezradil, že on má pomerne nudný život pre ľudí, lebo žije len pre rodinu a cyklistiku: „Jediné s čím by mohla byť objednávka spojená ma preto napadla moja práca.“

10.45 – Vypovedať ide generálny prokurátor Maroš Žilinka! Ten si so sebou priniesol poznámky, ktoré dal súdu k nahliadnutiu. Ide o jeho pripomienky z čias, kedy vykonával funkciu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a pracoval na kauzách Mariana Kočnera.
10.17 – „Všetky obvinenia voči mojej osobe sú absurdné. Neviem čo a pre koho robil Andruskó, ale ja som o tom nemala žiadnu vedomosť. Čo sa týka vzťahu Lipšica a Kočnera viem, že Lipšic bol Kočnerom posadnutý. Žilinku vôbec nepoznám. Na odstránenie Šufliarskeho sme tiež nemali žiadny dôvod. Ja som si písala s prokurátorom Reném Vanekom, ale nič o tom, aby mi nejako pomohol,“ prečítala sudkyňa zo svedectva Zsuzsovej s prípravného konania.
10.07 - Začína sa vykonávanie dôkazov. Sudkyňa číta Dragicovu výpoveď z prípravného konania. „Ja nepoznám Iľju Weissa (svedčil proti Dragicovi, poznámka redakcie) tak dlho, ako tvrdí. Nebol som v tých mestách ako tvrdí. Bol som iba v Seredi. A neviem ani kto je Žilinka a podobne,“ povedal Dragic vyšetrovateľom. Medzi tým na súd dorazil Žilinka, ktorý bude vypovedať o 10.30. ČO POVEDAL PRED VÝPOVEĎOU NOVINÁROM SI PREČÍTAJTE V GALÉRII.
9.53 – Dnes budú vypovedať všetci traja prokurátori, na ktorých si mal Kočner objednať vraždu. Vypovedať teda budú špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, generálny prokurátor Maroš Žilinka a bývalý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.
9.41 - „Vzhľadom na skutočnosť, že 3. mája majú byť iba vypočutí svedkovia, môj klient súhlasí, aby sa pojednávanie vykonávalo bez mojej prítomnosti a za účasti náhradného obhajcu,“ napísal Para súdu v liste, ktorý bol doručený 2. mája. Kočner s tým súhlasí a tak sa dnes pojednávať bude. Sudkyňa zároveň Kočnera vyzvala, aby si do piatku zvolil obhajcu, inak mu bude ponechaný náhradný. Kočner požiadal súd, aby mu bol termín na nájdenie nového obhajcu predĺžený do pondelka. Sudkyňa súhlasila.

9.25 – Na súde aktuálne prebieha počiatočná prezentácia účastníkov konania. Najviac je rozoberaný Kočnerov obhajca Para. Sudkyňa opisuje, ako postupovala, aby mal Kočner na dnes nového právneho zástupcu. Náhradným obhajcom Kočnera je Vladimír Menich.
9.18 – Sudkyňa na úvod povedala, že Zsuzsová sa dnes na súd nedostaví. „Touto cestou vás chcem požiadať, aby sa pojednávalo v mojej neprítomnosti,“ prečítala sudkyňa slová obžalovanej. Zsuzsová zaslala na súd svoje vyjadrenie k výpovedi Kracinu. On, ako aj Kočner, Dragic a Szabó sa na pojednávanie dostavili.
9.13 – Pojednávanie pokračuje.
8.45 - Najnovšou skutočnosťou je väzobné stíhanie Kočnerovho obhajcu Mareka Paru. Ten bol obvinený zo zločinu v inej kauze a Najvyšší súd (NS) ho včera poslal do väzby. Podľa denníku N bol ale Kočnerovi ustanovený náhradný obhajca. Otázne je, ako sa s tým vysporiada obžalovaný, a či nebude žiadať odročenie pojednávania, aby si jeho nový právnik naštudoval spis.

Ak by sa čokoľvek stalo, nebude to pre Špecializovaný trestný súd (ŠTS), ktorý vo veci rozhoduje, nič výnimočné. ŠTS vo veci prvýkrát rozhodol tak, že Kočner, ako aj obžalovaná Alena Zsuzsová sú v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nevinní. NS ale rozhodol, že ŠTS nevyhodnotil niektoré dôkazy správne, a tak im prípad vrátil. Potom nastala na ŠTS rošáda so sudcami, kedy sa najskôr zmenil jeden člen trojčlenného senátu, potom sa z neho sám dal vylúčiť náhradník a jeho nástupkyňu Pamelu Záleskú namietal Para. NS rozhodol, že Záleská môže byť zaujatá a preto musela byť aj ona vymenená. „Vylúčenú sudkyňu Pamelu Záleskú nahradzuje Jozef Pikna,“ skonštatovala predsedníčka senátu ŠTS na poslednom pojednávaní.
Obrovský šok nastal na ŠTS aj po tom, ako bola matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica upovedomená, že už nie je súčasťou konania. Podľa súdu jej spôsobil škodu Miroslav Marček, ktorý sa priznal, že Martinu zastrelil on a už je právoplatne odsúdený. Inak povedané, Kočner si podľa obžaloby objednal vraždu Kuciaka a mimo jeho plán Marček zabil aj Martinu Kušnírovú. „Práva na náhradu škody si môže uplatňovať v občiansko-právnom konaní,“ dodala sudkyňa.

V prípade vraždy snúbencov už bol na 25 rokov právoplatne odsúdený Marček a aj jeho bratranec Tomáš Szabó, ktorý mu pri ohavnom skutku robil šoféra. 15 rokov natvrdo dostal Zoltán Andruskó, ktorý mal byť sprostredkovateľom nájomnej vraždy medzi Zsuzsovou (resp. Kočnerom) a bratrancami. Prípad vraždy snúbencov je spojený s kauzou objednávky vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Prípady totiž spolu úzko súvisia a objednávateľom vrážd Kuciaka, ako aj prokurátorov mal byť Kočner. O to viac prekvapilo na poslednom pojednávaní priznanie Szabóa, ktorý účasť na vražde snúbencov popieral: „Chcel by som podať vyhlásenie o vine ku všetkým skutkom, ktoré sa mi kladú za vinu (v prípade prokurátorov, poznámka redakcie).“
V kauze objednávky vrážd prokurátorov sú okrem Kočnera, Zsuzsovej a Szabóa obžalovaní aj Dušan Kracina a Darko Dragic. Andruskó a Marček, ktorí sa priznávajú, boli vyňatí na samostatné konanie. V prípade dokázania viny v kauze Kuciak a aj prípravy vrážd prokurátorov, hrozí Kočnerovi a Zsuzsovej doživotie.