Premiér dnes bude na videokonferencii EÚ hovoriť o plošnom testovní na Slovensku. „Téma plošného testovania bude prvá téma, ktorá sa bude komunikovať. Celá Európa čaká, či testovanie zvládneme,“ povedal premiér Igor Matovič. 

K mimoriadne škaredej výmene názorov a osočovania dochádza momentálne medzi premiérom Igorom Matovičom, ministrom obrany Jaroslavom Naďom a prezidentom Slovenkej lekárskej komory Marianom Kollárom. Po tom, čo ho premiér obvinil zo šírenia hoaxov a minister Naď z lobingu za súkromné firmy, sa Kollár dnes postavil pred kamery opäť. Obvinenie poprel, pričom nechýbali ani emócie a slzy zo strany uznávaného lekára. 

Svoj brífing k téme plošného testovania vzápätí avizoval aj samotný premiér. Plánuje snáď v testovaní, ktoré spôsobuje problémy aj samosprávam, dáke zásadné zmeny? Ako to ide s uvoľňovaním opatrení po testovaní?

Na správy o nedostatku zdravotníkov už reagujú aj samosprávy. V Bratislave sa ozval župan Juraj Droba (SaS). "Čaká nás extrémne náročný víkend. Štát zaúkoloval samosprávu. Samospráva maká na plné obrátky. Armáda, zdravotníctvo, hasiči a dobrovoľníci zohrajú kľúčovú úlohu pri pomoci samospráve. Je akútny nedostatok zdravotníckeho personálu. Nechápem, prečo MZ vyradilo zubárov a personál zubných ambulancií. Ak to dáme, tak vďaka primátorom, starostom a samospráve," zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti. 

Už niekoľko dní patrí ku kritikom aj koaličný partner, poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Za ľudí). Na svojom profile bol ešte o čosi kritickejší než župan Bratislavy. "Snažím sa to vysvetliť, ale ide to ťažko. A na jedno ucho sledujem ďalšiu poradu kolegov primátorov z Únie miest Slovenska, informácie sú zlé. My v samospráve máme úlohy splnené a sme pripravení, ale nie sú zdravotníci. ???!!!!," zverejnil na instagrame. 

"Celá Európa čaká na to, akým spôsobom a či zvládneme plošné pretestovanie, a následne na dosahy života na Slovensku," hovorí premiér. Podľa neho celý svet čaká na recept, ako zvrátiť negatívne scenáre. 

"Európa horí. Vyzerá to, že budeme mať obrovský problém, obávam sa, aké dosahy bude mať táto druhá vlna, ktorá je výrazne silnejšia ako prvá," hovorí Matovič. 

Matovič hovorí, že vie o prípadoch, keď idú lekári z 24-hodinovej služby cez víkend testovať a v pondelok idú do ďalšej 24-hodinovej služby. "To sú príklady hodné nasledovania." Premiér hovorí, že väčšina ľudí sa prihlásila len na jeden deň testovania.

Premiér oznamuje, že sa rozhodol zdravotníkom, ktorí budú pracovať oba dni, vyplatiť mimoriadny príspevok 500 €. Podľa Matoviča si zdravotníci môžu v najrizikovejších regiónoch zarobiť za víkend 1 100 eur. V tých regiónoch, ktoré na tom nie sú tak zle, by to bolo 900 eur.

Matovič na brífingu hovorí o tom, že prezident lekárskej komory klame, keď hovorí, že sa na krízovom štábe nehlasovalo. Matovič tvrdí, že tam bolo 56 ľudí, jeden jediný bol proti a nebol to Marian Kollár. 

Matovič vylučuje mobilizáciu zdravotníkov. "Nám ide o to, aby to bolo čo najlepšie. Keď niekomu prikážete, choď to robiť, tak kvalita toho výteru bude polovičná oproti tomu, čo potrebujeme," vysvetľuje. Tiež očakáva, že po plošnom testovaní vyjde 1,5 až dve percentá pozitívnych.

Premiérove útoky 

Okrem prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára, ktorého predseda vlády obvinil pre jeho kritiku testovania z toho, že škodí vlasti, si na paškál vzal aj Roberta Fica (Smer-SD).

Pod dojmom udalostí a akcie NAKA Víchrica sa podľa neho deje neštandardná vec so sedacou časťou expremiérovho tela. „Robertovi Ficovi takto zviera riťku," poznamenal na margo zatýkania sudcov, ale aj oligarchu Zoroslava Kollára.

Slušná dávka sa však ušla aj exministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi (Dobrá voľba - v tom čase nominat Smeru-SD). Premiér Matovič sa vyjadril, že Drucker na rezorte zdravotníctva bačoval. "Metódami Igora Matoviča sú štandardne klamstvo, pohŕdanie, ponižovanie. A naozaj nezvláda iný názor a je zaľúbený do seba. Myslí si, že je jediný, kto má patent na pravdu. To, aké metódy používa, ako pohŕda zákonmi a ústavou a nemá štipku rešpektu voči ľuďom, je niečo, čo je absolútne neakceptovateľné. Dnes mnoho ľudí pokoril, ponížil a to mu nezabudnú. Igor Matovič kryje absolútnu neschopnosť svojho ministra Krajčího, sám sa pasuje do roly riešiteľa pre zdravotníctvo. Za sedem mesiacov neurobili vôbec nič. Nedokázali sa ani popasovať s problémami spôsobenými koronakrízou, ženú Slovensko do veľkých problémov a úplne sa zabudlo na všetko. Nie som ten, kto to musí hodnotiť. Lekári už vystavili vysvedčenie jemu aj ministrovi Krajčímu. Tak neschopného a zlého ministra zdravotníctva sme v histórii ešte nemali. To hovorí za všetko a ja Matovičovi nepotrebujem skladať účty,"reagoval Tomáš Drucker pre denník Plus JEDEN DEŇ. 

Prečítajte si tiež: