Predseda ústavného súdu Fiačan odkazuje Ficovi: Neodstúpim!
6. 3. 2024, 11:01 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Predseda ústavného súdu Ivan Fiačan sa vyjadruje k uzneseniu pléna ústavného súdu, ktoré sa týka novely Trestného zákona.
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan by mal vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť z funkcie. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na rozhodnutie ÚS o pozastavení účinnosti časti novely trestných kódexov.
„Je mi ľúto, že prišlo k predčasnému sprístupneniu informácie. Nemalo sa to stať a ospravedlňujem sa za to,“ pokračoval Fiačan s tým, že to nepovažuje za dôvod svojho odstúpenia. Dodal, že zriadil analytický tím, ktorý má zistiť, ako unikla čiastková informácia o rozhodnutí ÚS ešte pred zverejnením rozhodnutia a najmä pred doručením stranám v spore. „Ja ani moji kolegovia sme neposkytli nič médiám,“ povedal predseda Ústavného súdu.
Ústavný súd sa rozhodol komunikovať veľmi korektne a zdržanlivo, vyhlásil Ivan Fiačan. Dodal, že pôvodne sa chceli vyjadriť, až keď bude novela trestných kódexov aj rozhodnutie ÚS o pozastavení niektorých častí zákona zverejnené v Zbierke zákonov. Fiačan vníma pozitívne prísľub, že oba dokumenty budú zverejnené v zbierke včas. „Konáme autonómne, nestranne, pod žiadnym tlakom,“ reagoval na včerajšie slová premiéra Roberta Fica i ministra obrany Roberta Kaliňáka. Zdôraznil, že Ústavný súd nekomunikoval o novele s nikým mimo súdu.
Fiačan ďalej objasnil, že pri takýchto rozhodnutiam – keď ide o spoločensky a ústavne dôležitú vec – ÚS informuje verejnosť bezprostredne po prijatí rozhodnutia.
Predseda Ústavného súdu ďalej vysvetľoval, že ÚS v tomto prípade žiadnym spôsobom neprelomil ani neprekoval svoju ustálenú doterajšiu judikatúru. „ÚS sa musel posunúť vo svojich záveroch v situácii, ktorá doteraz nebola pokrytá jeho rozhodovacou účinnosťou. Súd rozhodol, že aj nepublikovaný zákona, ktorý sa už nemohol meniť, lebo bol podpísaný troma najvyššími ústavnými činiteľmi, je spôsobilý byť predmetom rozhodovania súdu,“ pokračoval Fiačan, že toto rozhodnutie sa týka len pozastavenia účinnosti časti novely trestných kódexov. Pri ich posudzovaní ústavnosti už budú sudcovia čakať na ich zverejnenie v Zbierke zákonov, čo vlastne znamená, že sa dostali do platnosti.
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan
„Predmetom skúmania ÚS môže byť len platný zákon. Ale to sme hovorili v situáciách, keď nebolo na stole posudzovanie pozastavenia účinnosti legislatívy, ktorá nebola ešte zverejnená v Zbierke zákonov,“ povedal Fiačan. Dodal, že medzi platnosťou a účinnosťou právneho predpisu musí byť minimálne 15 dní. „Je to na to, aby sa všetky orgány mohli oboznámiť s obsahom normy a mohli sa pripraviť na jej účinnosť,“ objasňoval s tým, že lehotu možno skrátiť výnimočne.
Pri novele trestných kódexov však podľa Fiačana nešlo o výnimočnú situáciu. A dodal, že do dnešného dňa nebol zákon publikovaný v zbierke. „Nejde o žiadny aktivizmus, ale rozvinutie doktrinálnych záverov. Ústavný súd by nemohol posudzovať zákony v situáciách, keď splýva nadobudnutie účinnosti a platnosti zákona,“ podotkol.
Podľa neho by osobitne pri trestnom zákone mohli vzniknúť „nezhojiteľné následky“.
Premiér Fico včera vyčítal ÚS rýchlosť pri rozhodovaní o pozastavení účinnosti. „ÚS má o pozastavení účinnosti rozhodoval bezodkladne,“ objasnil Fiačan s tým, že sudcovia sa „vážne zaoberali aj pozastavením účinnosti celej novely“. „Väčšinový názor bol nakoniec taký, že v tomto štádiu nebolo možné vyselektrovať jednotlivé normy tak, aby sa nenarušila ich systematika a aby ÚS nevytvoril diery v zákone,“ pokračoval s dôvetkom, že takto si súd vytvoril priestor na posudzovanie obsahu normy. Včera už ÚS poslal výzvy na vyjadrenie sa jednotlivým účastníkom. „ÚS si uvedomuje vážnosť zásahu využitím svojej právomoci pozastaviť účinky právnych noriem. Uvedomujeme si, o aký vážny právny predpis ide. Môžem aj za kolegov sľúbiť, že tejto veci budeme venovať prioritu a považujeme ju za naliehavú. Nie je vylúčené, že ak bude mať ÚS dostatočný priestor, môže pozastavenie účinnosti zrušiť ešte pred meritórnym rozhodnutím,“ upozornil Fiačan.
Zdroj: Roman Hanc
Na snímke predseda Ústavného súdu (ÚS) Slovenskej republiky Ivan Fiačan
Sudca spravodajca vyhlásil, že ÚS záleží na dôvere verejnosti a „urobí všetko preto, aby sa verejnosť dozvedela čo najskôr, či je skúmaný zákon ústavný alebo priústavný“. Predpokladá, že posudzovanie bude trvať týždne. Ak by však malo trvať mesiace, je pripravený pripraviť návrh na zrušenie pozastavenia aspoň časti novely, ktorej už ÚS pozastavil účinnosť.
„Som si istý, že to neurobil nikto zo sudcov, lebo viem, ako sme konali, ako sa pripravili techniky materiály na to, aby rozhodnutie mohlo prejsť korektúrou – mám plnú dôveru v mojich kolegov a celému tímu, ktorí v tej chvíli na rozhodnutí pracovali. Sám som sa snažil všetky možné skutočnosti zabezpečiť tak, aby k úniku naozaj nedochádzalo,“ odpovedal na otázku redakcie Plus jeden deň, kde berie istotu, že za únikom uznesenia nie je nikto zo sudcov, Fiačan. „Aj pre nás je to značkou záhadou. Verím, že komisia bude mať v krátkom čase výsledky,“ dodal.
Ficove vyjadrenia považuje Fiačan za „nenáležité a nebezpečné pre právny štát a deľbu moci v štáte“. Takto sa podľa neho odvádza pozornosť od merita veci. Ak ÚS pri úniku informácií zistí „zlyhanie ľudského faktora“, je Fiačan pripravený vyvodiť aj personálne dôsledky.
Podpredseda ÚS Ľuboš Szigeti dodal, že rýchlosť súdu pri pozastavení účinnosti novely nie je nič výnimočné.
Fico reaguje
Premiér Robert Fico (Smer-SD) trvá na tom, že predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan by mal prevziať zodpovednosť a vzdať sa svojej funkcie. Šéf ÚS podľa Fica v stredu potvrdil, že súd zlyhal, keď došlo k úniku informácií o rozhodnutí ÚS. "Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan dnes potvrdil, že Ústavný súd SR zlyhal, keď došlo k úniku informácií o rozhodnutí Ústavného súdu SR do médií nepriateľských voči vláde predtým, ako bolo rozhodnutie doručené účastníkom konania. Ním zriadená pracovná skupina nič nevyrieši a predseda vlády SR Robert Fico naďalej trvá na stanovisku, že za takýto škandál, ktorý nemá obdobu v celej histórii Ústavného súdu SR, by mal predseda Ústavného súdu SR prevziať zodpovednosť, vzdať sa svojej funkcie a zaradiť sa do kolektívu radových členov Ústavného súdu SR," uviedol v stanovisku premiér.
Prečítajte si tiež: