Protestujúci dnes niekoľko hodín blokovali dopravu v centre Bratislavy, tvorili sa kolóny v okolitých oblastiach a nepremávala ani MHD. Policajti však napriek tomu dlhý čas nezakročili. 

Až po 20. hodine večer zasiahli ťažkoodenci, ktorí začali výskajúci a pískajúci dav vytláčať zo zablokovaných ulíc. "Gestapo!", "Fuj!" a "Hanba!" ozývalo sa z pobúreného davu, ktorému sa zásah polície ani trošku nepáčil. Jedného z agresívnych protestujúcch musela polícia spacifikovať. Niektorých práve vyburcovalo, aby začali narážať na postupujúcu políciu.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) tiež obnovil bežnú premávku. S pomocou ťažkoodencov sa takisto podarilo uvoľniť zablokovaný autobus MHD v podjazde na Hodžovom námestí. "Premávka je už obnovená v plnom rozsahu," informoval TASR hovorca DPB Martin Chlebovec.

Autá, ktoré blokovali vjazd do podjazdu na Hodžovom námestí, odťahujú z cesty. Demonštrujúci ohlasujú, že zajtra od 7. hodiny ráno chcú v protestoch pokračovať. Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo verí, že štátna polícia sa na pripadne dalsie protesty pripravi lepsie "a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta".

Dopravu blokovali celé hodiny

Obyvatelia bratislavského Starého mesta, okoloidúci a aj pracujúci, ktorí sa dnes potrebovali dostať do mesta, boli mimoriadne nahnevaní. Polícia vraj mala dávno zakročiť a nenechať demonštrantov "ovládnuť" aj cesty. Podľa svedkov mali dokonca problém prechádzať aj sanitky. Obťažovali vraj aj ľudí mimo protestu, či tých, ktorí museli čakať v autách. Motorkári sa premávali aj po chodníkoch pomedzi mamičky s kočíkmi.

POZRITE ĎALŠIE VYJADRENIA AJ FOTO Z BRATISLAVY >>>>

Polícia sa však bráni. Podľa nich situáciu monitorovala a prijali aj adekvátne opatrenia. Nezaznamenali vraj žiadne vážne porušenie verejného poriadku. Nedošlo ani k žiadnym útokom na osoby. "Poškodené bolo jedno auto, páchateľ bol na mieste zadržaný," uviedol to počas tlačovej konferencie Róbert Bozalka, viceprezident Policajného zboru.

Tiež informovali, že z dnešného dňa bude niekoľko stoviek kamerových záznamov, z ktorých budú priestupky vyhodnocovať aj po akcii. "Nie vždy je možné všetko riešiť hneď, ale určite bude všetko dodatočne vyriešené," povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Viliam Adamec.

MHD musela zmeniť trasy

 Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, mudelijazdiť pozmenenými trasami, pričom na konci podjazdu pod Hodžovým námestím celé hodiny stál uviaznutý autobus č. 80.

Protest v Bratislave bol poriadne rušný, polícia však napriek tomu nijako nezakročila.
Zdroj: Emil Vaško

Situácia v centre Bratislavy ovplyvňovala dopravu aj na iných miestach, hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec preto upozornil, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. "Závisí to aj od situácie na konkrétnych obchádzkových trasách," vysvetlil.

Cestujúcim MHD odporučil sledovať aktualizované informácie na elektronických infotabuliach na zastávkach, rovnako tak na webe a sociálnych sieťach.

O proteste vedeli

Bezpečnostné zložky o štvrtkovom proteste na Hodžovom námestí vedeli dopredu, aj keď verejné zhromaždenie nebolo oficiálne oznámené. Uviedli to z bratislavskej mestskej časti Staré Mesto s tým, že neohlásenie protestu nie je dôvod na jeho zakázanie.

"Bezpečnostné zložky o ňom vedeli a pripravili opatrenia vrátane napríklad dočasného zatvorenia blízkej Grassalkovičovej záhrady. Predpokladáme, že aj počas protestu konala polícia tak, aby protest prebehol čo najpokojnejšie, bez násilností a potýčiek," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Problémom takýchto neohlásených a nepovolených zhromaždení je podľa jeho slov chýbajúci, respektíve úradom neznámy organizátor a nekontrolovaný dav sa nespráva štandardne. "To môže bezpečnostným zložkám skomplikovať ich prácu," poznamenal hovorca. Poukázal pritom, že podľa zákona o zhromažďovacom práve je za pokojný a bezpečný priebeh verejného zhromaždenia zodpovedný organizátor.

Prezidentka žiadala ochranu pred protestujúcimi

"Od Kancelárie prezidentky SR sme dostali požiadavku, aby sme zabezpečili ochranu oplotenia Prezidentského paláca, čo sme aj urobili," uviedol Viliam Adamec, riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

Polícia podľa neho nemala šancu zabrániť presunom protestujúcich po centre mesta. "My nedokážeme určiť, kto je účastníkom zhromaždenia, keďže je leto, je tu aj veľa turistov. Ide navyše o veľký priestor. Keď sme vyriešili jednu situáciu, dav sa začal presúvať inde. To nemá zmysel, aby sme dav naháňali po celom námestí," vysvetlil Adamec.

Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestuje od štvrtka rána niekoľko stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam i proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu. Krátko po 11.00 h sa demonštrujúci presunuli na cestu a zablokovali ju. Zablokovali aj viaceré ulice v okolí Hodžovho námestia, čím spôsobili dopravný kolaps v centre Bratislavy. 

Prečítajte si tiež: