Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorá sa má venovať ochrane poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu na Slovensku, inicioval opozičný Smer-SD. Ide o návrh poslancov Richarda Takáča, Ladislava Kamenického a Ľuboša Blahu. V odôvodnení návrhu uznesenia poslanci konštatujú, že v súčasnosti sa objavujú zahraničné iniciatívy s cieľom získať vlastníctvo slovenskej poľnohospodárskej a lesnej pôdy. "Nóvum je však v tom, že o kúpu pozemkov a nehnuteľností na Slovensku prejavujú záujem cudzie štáty, osobitne Maďarsko," dodali predkladatelia.

Maďarský premiér Viktor Orbán v júli nariadil, aby minister zahraničných vecí Péter Szijjártó do konca septembra zriadil fond s rámcom 400 miliónov eur, ktorý by bol "základom pre rozširovanie domácich poľnohospodárskych podnikov v zahraničí", pričom 70 percent fondu malo byť hradené zo štátneho rozpočtu. 

Poslanci chcú v návrhu uznesenia požiadať vládu, aby okamžite predložila na rokovanie parlamentu návrh ústavnoprávnej úpravy chrániacej poľnohospodársky a lesný pôdny fond a návrhy všetkých nevyhnutných opatrení chrániacich SR pred skupovaním pozemkov zahraničnými subjektmi vrátane iných štátov. Vláda Maďarska medzitým zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Minister zahraničia Ivan Korčok toto rozhodnutie považuje za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu o všetkom, čo obe krajiny robia vo svojich vzájomných vzťahoch.

Len krátko po začiatku mimoriadnej schôdze v Národnej rade vystúpil na tlačovej konferencii aj Smer-SD.

Strana Smer-SD správne a jasne reagovala na nebezpečenstvo, ktoré sa zvyšuje každým dňom vykupovania poľnohospodárskej a lesnej pôdy a ďalších nehnuteľností nielen zahraničnými subjektmi, ale dnes už aj inštitúciami, ktoré sú pod priamou kontrolou iných štátov," uviedol na úvod tlačovej konferencie líder Smeru Robert Fico. Strana Smer preto využila inštitút na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady, na ktorej chceli prerokovať návrh menovaného uznesenia. "Zdá sa nám, že slovné spojenie národnoštátny záujem tejto vláde nehovorí absolútne nič," skonštatoval  Fico. Vládna koalícia sa podľa jeho slov len vyhovárala na to, že táto téma už nie je aktuálna, lebo Maďarsko prerušilo svoje plány. Podľa Fica je ale všetko len otázkou času. 

Ako informoval, Smer-SD bude inciovať zmenu Ústavy SR , ktorá bude viesť k významnejšej ochrane poľnohospodárskeho a lesného fondu. Nejde teda len obyčajný zákon, ale o ústavnú zmenu, ktorá keď prejde, je podľa Fica neprelomiteľná. Ako pripomenul, v roku 2014 schválili zákon č. 140/2014 , ktorý priniesol rad obmedzujúcich podmienok, keď bol pre zahraničný subjekt komplikované skupovať pôdu na území Slovenska. Tento zákon však zmarila vtedajšia opozícia, ktorá to napadla na Ústavnom súde. 

"Poľnohospodárka a lesná pôda tvoria časť nášho územia, ide teda o suverénny prvok štátu. Ak sa budeme pozerať na voľné skupovanie pôdy, tak ako keby sme formálne odkrajovali časť suverenity nášho štátu," uviedol Fico. Podľa jeho slov štát môže v mene potravinovej bezpečnosti pristúpiť k takým obmedzeniam, ktoré znemožnia skupovanie pôdy zahraničnými subjektmi. „Sorry, nebude sa predávať pôda!“ vyhlásil šéf Smeru. 

Ako naložil Fico Sulíkovi si prečítajte v našej galérii!

"Pôdu nevyrobíme, pôda je obmedzená, preto je potrebné, aby sme pôdy a lesy chránili. Patríme medzi tie tri krajiny Európskej únie, kde pôda nie je legislatívne dostatočne chranená," uviedol poslanec Smeru Richard Takáč. Vládna koalícia v tejto téme nevie argumentovať, aj preto takéto schôdze neotvarajú, tvrdí poslanec.