Lengvarský a generálny prokurátor Žilinka: Ako zabojujú s POPLAŠNÝMI správami o očkovaní
12. 10. 2021, 10:10 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:47)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (52) a štátny tajomník MZ SR Kamil Száz sa na pôde Generálnej prokuratúry SR stretli s jej šéfom Marošom Žilinkom (51). Témou spoločného rokovania bol postup pri eliminácii šírenia poplašných správ v súvislosti s očkovaním!
Zdroj: archív
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: facebook - Maroš Žilinka
Galéria k článku
Útoky na zdravotníkov treba jednoznačne spoločensky odsúdiť. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol po utorkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Pripomenul, že zdravotníci majú pri výkone povolania status chránenej osoby. Páchateľom atakov preto hrozia vyššie tresty.

O aktuálnej situácii bude hovoriť aj s dočasným prezidentom Policajného zboru Štefanom Hamranom. "Od 1. januára 2017 zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov požívajú status chránenej osoby. To v praxi znamená, že v prípade, že sú objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, konania majú byť posudzované ako závažnejší spôsob konania. Hrozí za ne vyššia trestná sadzba," skonštatoval Žilinka.
Generálny prokurátor poznamenal, že prioritným orgánom pri odhaľovaní trestných činov sú orgány Policajného zboru. Pri avizovanom utorkovom stretnutí chce apelovať na šéfa polície, aby boli činné. Deklaroval im plnú podporu orgánov prokuratúry. "Stretnutie bolo pre mňa veľmi prínosné. Cítim tu jednoznačnú podporu, či už zo strany generálnej prokuratúry alebo Policajného zboru pri ochrane zdravotníckych pracovníkov, ale aj pri zamedzení šíreniu nepravdivých správ, ktoré prispievajú k tomu, že máme plné nemocnice pacientov, ktorí by tam nemuseli byť," vyhlásil minister zdravotníctva.
Hoaxy, ktoré šíria samotní zdravotníci, sa majú riešiť na úrovni ministerstva zdravotníctva. Poznamenal, že šíritelia nepravdivých správ prispievajú k preplnenosti nemocníc, úmrtiam, keďže väčšina obetí ochorenia COVID-19 je nezaočkovaná, ako aj obmedzeniu poskytovania "klasickej" medicíny.