Minister financií Igor Matovič (OĽANO) navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia v tretej vlne pandémie nového koronavírusu!

Prevádzky sú zoradené v troch skupinách: HORECA, kultúra, služby. Vyhlásil to na tlačovom brífingu spoločne s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina). "Prevádzky sú zoradené do troch skupín. Prvý sektor je tzv. HORECA, čo sú hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne. Druhý sektor: kultúra, divadlá, koncerty, galérie, festivaly či kiná. Tretí sektor predstavujú služby: kaderníctva, masáže, manikúry, pedikúry, akvaparky, wellness, posilňovne, rôzne športove aktivity a podobne," vysvetlil Matovič.

Peniaze by sa k týmto prevádzkam mali dostať prostredníctvom poukazov pre dôchodcov. Na služby pre tieto dotknuté prevádzky by dostávali poukaz na 500 eur dôchodcovia vo veku 60+. Poukaz by mali dostať za absolvovanie očkovania treťou dávkou a za očkovanie prvou dávkou. Poukaz by mal byť prenosný na inú osobu. Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380.000 nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Matovič konštatoval, že sú pripravení o tejto zmene rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Kollár uvítal túto cestu presvedčenia na očkovanie. Povedal, že je podstatné motivovať dôchodcov. "Hnutie Sme rodina je proti povinnému očkovaniu," konštatoval. Podľa neho sa tak obchádza možnosť povinného očkovania a zároveň sa snažia byť zodpovední a čo najviac ľudí presvedčiť, aby sa dali očkovať.

Túto možnosť podporuje zatiaľ 73 poslancov. Kollár vyzval opozíciu aj koalíciu, aby sa postavili za zodpovednosť, za očkovanie a za dôchodcov. "Igor Matovič by nemal poskytovať podobné mediálne vyhlásenia, bez dohody s koaličnými partnermi. Takto sa totiž ľahko môže dostať do situácie, kedy bude mať problém nájsť v koalícií dostatočnú oporu," zamyslel sa politológ Radoslav Štefančík. "Na druhej strane, teoreticky môže rátať s podporou opozície, keďže práve tej by sa len veľmi ťažko vysvetľovalo, prečo nepodporila návrh, ktorý prináša financie našim dôchodcom," zhodnotil. "Treba tiež povedať, že 500 euro na hlavu je veľa peňazí, takže pre seniorov určite budú pôsobiť motivačne. Trochu sa však obávam, že mnohí starkí, ktorí sa do dnešného dňa nezaočkovali sú hlboko presvedčení odporcovia vakcinácie," uzavrel.  

Aktualizované 14:50: Na tlačovú besedu reagovala aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). Pričom Igorovi Matovičovi posielajú tvrdý odkaz.

ODKAZ SaS NÁJDETE V GALÉRII!

Mohlo by vás zaujímať: