Tri civilné neoznačené autá ÚIS zastavili operatívcov NAKA neďaleko Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚSP) v Pezinku. Prehľadali im batožinový priestor a keď kajúcnikov nenašli, z miesta zásahu sa vyparili. U operatívcov hľadali kajúncika Petra Petrova a svedka v prípade obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Mateja Zemana. Inšpekcia ešte pred zásahom zadržala člena skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra, ktorý sa ku krivému svedectvu priznal. ÚIS upodozrievajú Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) z toho, že manipulovali s výpoveďami všetkých troch svedkov.

NAKA ale zásah nenechala len tak a odvetu zariadila veľmi promptne. „Príslušníci národnej kriminálnej agentúry podali v tejto veci trestné oznámenie,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Strana Smer sa ale domnieva, že práve polícia kryje ľudí, ktorí sú obvinení z krivých výpovedí proti ich bývalým nominantom vo vysokých funkciách.

Pozrite si brífing strany Smer s názvom "Mikulcovi ľudia v polícii kryjú zločincov na úteku":

Fico si myslí, že na Slovensku došlo v súvislosti s poslednými udalosťami k hrubému zneužitia právomocí verejného činiteľa: „Naše tvrdenie z ovplyvňovania trestných konaní v neprospech opozície sa potvrdzujú. Od rána sme mali správy, že Mikulec sa rozhodol zakročiť a odstaviť vyšetrovateľku ÚIS.“ Fico hovoril o Diane Santusovej, ktorá viedla vyšetrovací tím ÚIS, ktorý preveroval krivé výpovede kajúcnikov a možné nekalé praktiky NAKA. Šéf ÚIS Peter Scholtz dnes Santusovej pozastavil činnosť.

Šéf Smeru prezradil, aké kroky chystá Smer: „Je podaný návrh na odvolanie Mikulca. Z hľadiska kalendáru bude predložený zajtra ráno.“ Ide teda o druhé odvolávanie ministra v krátkej dobe. Podľa Fica to je ale potrebné: „Súčasná vláda sú nielen zločinci a klamári, ale sa už aj zbláznili.“ Podľa Fica koalícia nevie vládnuť, a tak sa rozhodla zničiť opozíciu. „Na toto si najímajú kajúcnikov s tým, že na konci dňa má prísť k teatrálnemu zatýkaniu nominantov opozície,“ povedal Fico.

Šéf Smeru dospel k závažnému obvineniu: „Ľudia ako Zeman a Petrov pravidelne chodili vypovedať. Vôbec o tom nepochybujeme, že ich schováva polícia. Títo dvaja zločinci sú chránení Mikulcovou políciou, aby sa nedostali do rúk ÚIS, aby nezačali spievať ako Dömötör.“ Fico sa pýta, ako to môže polícia ututlať. Sám si aj odpovedal: „Jedine, že ich zabijú.“ Podľa Fica kvôli „takýmto zločincom“ zomrel Milan Lučanský. Kvôli nim vraj sedí vo väzbe aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. „Čo máme urobiť? Máme ich nájsť a chrániť pred políciou?,“ pýta sa ďalej Fico s tým, že Mikulec je vraj bezcharakterný zločinec!

Na brífingu si zobral slovo aj exminister vnútra Robert Kaliňák! Tvrdí, že inšpekcia začala konať na základe informácií SIS. Napokon vraj robila úkony ku krivo vypovedajúcim svedkom. „Jeden sa priznal, že krivo vypovedal a ďalší dvaja sa priznali útekom,“ povedal Kaliňák. Súčasný šéf ÚIS je len dočasný, a tak podľa Kaliňáka ani nemohol Santusovej pozastaviť činnosť bez toho, aby to dostal nariadené od Mikulca. Exminister sa slovom vrátil aj k nebohému Milanovi Lučanskému. Tvrdí, že nebol ovplyvniteľný: „Prvé čo začal vyšetrovať bola vražda novinára. A za to Lučanského poslali na smrť?" 

Prečítajte si tiež: