Naď rokoval s AMERICKÝM ministrom: KEDY DARUJEME protivzdušnú obranu UKRAJINE?
17. 3. 2022, 14:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:05)

Situácia na našich východných hraniciach nenecháva chladným žiadny štát NATO. Výnimkou nie je ani USA, ktorého minister obrany Lloyd Austin prišiel na rokovanie so svojim rezortným kolegom zo Slovenska Jaroslavom Naďom. Po rokovaní sa postavili pred zvedavú verejnosť, aby informovali, na čom sa dohodli.
Zdroj: MO SR
Zdroj: archív
Zdroj: Frank Molter
Galéria k článku
Vojna na Ukrajine už trvá 22 dní a svet sa nášmu susedovi z východu nesnaží pomôcť iba humanitárne, ale aj zbraňami, ktorými sa môžu brániť. Popritom NATO ale chce, aby celé východné hranice aliancie boli dôkladne zabezpečené proti prípadnej agresii Ruska. Na Slovensku už preto z Nemecka putuje protivzdušná obrana Patriot. No naše hranice by sa mali posilniť aj ďalšou technikou.
Intenzívne sa uvažuje aj nad tým, že naša ruská technika na zabezpečenie vzdušného priestoru bude darovaná Ukrajine. Stíhačky MiG-29, ako aj systém protivzdušnej obrany S-300 totiž dokážu udržiavať pri chode iba ruské spoločnosti. „Pýtam sa, akým spôsobom ho máme servisovať, modernizovať, zabezpečiť náhradné diely, keď krajina, ktorá to dokáže, je vojnovým agresorom a akákoľvek spolupráca je nemožná,“ povedal pred stretnutím s Austinom Naď s tým, že Slovensko najskôr musí zabezpečiť svoj vzdušný priestor za pomoci krajín NATO, až potom vieme dať migy a S-300 Ukrajincom.
Pozrite si brífing Naďa a Austina po spoločnom rokovaní:

Ako prvý si zobral slovo Naď: „Som rád, že pán minister prijal moje pozvanie, aby sme prebrali ochranu Slovenska, východného krídla NATO a aj situáciu na Ukrajine.“ Podľa šéfa rezortu obrany Slovensko koordinuje svoje kroky na ochranu Ukrajiny s Európskou úniou aj USA. „Som vďačný pánovi ministrovi za potvrdenie príspevku ozbrojených síl USA do aliančnej jednotky, ktorá vzniká na území Slovenska,“ povedal Naď s tým, že toho, čo poskytne USA, je u nás nedostatok.
Slovensko podľa Naďa potrebuje napĺňať ciele spôsobilosti v rámci NATO, čo vraj znamená sústredenia sa na pozemné sily a vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády. „Tiež sme hovorili o tom, že tu máme minulosť starých ruských obranných systémov ako S-300, alebo Mig-29,“ dodal Naď s tým, že diskutoval s americkým kolegom o tom, že ruské stroje už používať nebudeme hneď po príchode stíhačiek F-16 z USA. Malo by to byť v priebehu roku 2024.
Americký minister obrany Lloyd Austin na úvod svojho príhovoru spomenul, že dnes má ešte naplánované stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Eduardom Hegerom: „Sme spoločne pripravení pomáhať Ukrajine tak, aby mohli chrániť svoju bezpečnosť proti invázii, ktorá bola nevyprovokovaná.“ Austin potvrdil, že zaväzky voči NATO berie USA vážne: „Chceme posilniť našich spojencov.“ Austin poďakoval Slovensku aj kvôli tomu, ako poskytujeme humanitárnu pomoc ukrajinským občanom.
Austin dostal otázku, či vie poskytnúť náhradu Slovensku za protivzdušnú obranu S-300, ktorú by sme darovali Ukrajine. „To, v čom majú Ukrajinci úspech je to, že dokázali zabrániť ovládnuť Rusku nebo a robia to prostredníctvom protiraketových systémov. Našim cieľom je, podporiť ich v tomto. Rozprávame sa s viacerými partnermi, aby sme im dali čo najviac materiálu. Budeme oslovovať viacero partnerov aby sme zistili, čo treba robiť,“ povedal americký minister s tým, že to je pre neho k tejto otázke na teraz všetko.
Americký minister obrany sa vyjadril aj k vojne na Ukrajine a zničujúcemu bombradovaniu Ruska civilných objektov. „Oslovujeme Putina, aby ukončil tieto otrasné činy. Lebo obeťami sú civilné osoby a nie vojaci,“ povedal Austin na záver tlačovej konferencie s tým, že civilisti by nemali byť predmetom útokov.