Šéf Smeru Robert Fico je spolu s exministrom vnútra a dnes advokátom Robertom Kaliňákom obžalovaný v kauze Súmrak zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Spolu s nimi je v tomto prípade obvinený aj exšéf polície Tibor Gašpar a nitriansky oligarcha Norbert Bödör, ktorí sú zároveň obvinení aj v kauze Očistec.

Bödör je do toho obžalovaný v kauze Dobytkár, v ktorej ho obhajuje Marek Para, ale aj Kaliňák. Para je pre zmenu obvinený v kauze Kaifáš z toho, že mal chodiť po policajnom prezídiu a snažiť sa zdiskreditovať prokurátora ÚŠP Vasiľa Špirka, čím mal pomáhať zločineckej skupine okolo Bödöra. Fico už v auguste podal trestné oznámenie a za podozrivých zo sabotáže považuje operatívcov a vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov ÚŠP, sudcov, policajného prezidenta a ministra vnútra.

Pozrite si naživo od 13.45 TK Fica, Kaliňáka, Gašpara a Paru na tému: Prokurátor UŠP O. Repa a synovec sudcu NS SR J. Klimenta v akcii:

Fico si opäť na brífing doniesol gestapácky kabát. Pripomenul potom dávnu kauzu, kedy prokurátorka Kučerková podala na prokurátorov Šúreka a Repu trestné oznámenie, kvôli tlaku na jej manžela. Repa mal podľa Fica povedať Kučerkovi: „Zajtra civil jasné? To ti aj Lajo (Makó, poznámka redakcie) odkazuje. Ten sa o teba postará. Ty si uvedom, že máš ženu v nejakom postavení. Buď to urobíme takto, alebo budete poriadne v hanbe.“ To sú podľa Fica gestapácke metódy.

„Teraz som sa dozvedel, že Repa si tyká s kajúcnikom. Veď mu povedal Lajo,“ dodal Gašpar s tým, že sedel vo väzbe celý rok úplne zbytočne. Podľa neho sú všetci spolupracujúci obvinení, teda okrem Makóa aj napríklad Bernard Slobodník nedôveryhodní: „Kvôli nim som prišiel o rok života. Nebol som so ženou, deťmi. Prepáčte za emócie.“

Kučerka bol napokon odsúdený na 11 rokov nepodmienečne. Prípad dozoroval Repa. „Kučerka podal odvolanie na Najvyšší súd (NS). A kto bude sudca? Repou rodinný príslušník Kliement,“ dodal Fico. Para naznačil, že prípad nebol na NS pridelený Klimentovi náhodne, ale podvodom: „Musí to byť vyšetrené.“ Spis mal byť vraj podľa dokumentov pridelený Klimentovi o 11.10 a o 11.15 mal byť náhodný elektronický výber sudcu.

„Posielame v tejto krabici Repovi gestapácky kabát na ÚŠP. Keď ho vytiahne, môže si do nej pobaliť vecí a odísť z prokuratúry,“ dodal Fico s tým, že púšťa k slovu Kaliňáka. „Mysleli si, že môžu všetko. Voči nim ale stoja ich obete. Niektorí neprežili. To sú ľudia, ktorí pochopili, že prokurátori ÚŠP podvádzajú,“ začal emotívne Kaliňák a spomenul niekoľko mŕtvych obvinených, ako napríklad exšéf polície Milan Lučanský. Exminister si myslí, že už vie, prečo sa policajné akcie mali svoje poradie cielene: „Prečo bola prvá kauza Búrka? Pretože bolo treba zlikvidovať sudcov. Predsedníčka NS Urbancová mala byť mementom pre všetkých ďalších sudcov.“

„Chápete prečo Makó dostáva štátne zákazky? Lebo potrebuje peniaze na to, aby sa o ostatných postaral. Ako povedali Kučerkovi, že Lajo sa o tebe postará. Chápete súvislosti?,“ pýta sa Kaliňák.

Správu budeme aktualizovať.

Denník Plus JEDEN DEŇ a pluska.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí spoločnosti Penta Investments.

Prečítajte si tiež: