Návrat mozgov na Slovensko? Vláda má na to takmer dva milióny eur
22. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

Za posledných 15 rokov odišlo zo Slovenska 250 až 300 tisíc ľudí pričom v období 1948-1989 ich bolo len "okolo 150-tisíc. Podľa prieskumov 60 percent ľudí, ktorí zo Slovenska odišli, uvažuje o návrate. Ešte väčšia časť by v prospech krajiny rada zúročila svoje skúsenosti a odbornosť.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: Pavel Neubauer
Galéria k článku
Využitie odborného potenciálu Slovákov pôsobiacich v zahraničí pri tvorbe verejných politík na Slovensku je nevyhnutná. Slovensko má v zahraničí armádu úspešných a šikovných profesionálov v rôznych odboroch, ale oproti iným krajinám ako Írsko veľmi málo využívame ich potenciál.
Základný kapitál každej prosperujúcej spoločnosti sú jej talenty. A tie nám odchádzajú a my ich nevyužívame. „Slovak Global Network (SGN) takýchto ľudí zviditeľňuje, mobilizuje a prepája. Chceme dostať tému talentu a prepájania so Slovenskom do spoločnosti a nastaviť ako politickú prioritu. Bez mobilizácie talentu bude Slovensko v dnešnom mimoriadne dynamickom svete stagnovať,“ povedal Adrián Vyčítal z SGN. „Treba hľadať dôvod, prečo ľudia zo Slovenska odchádzajú, ako je krajina spravovaná, aká je tu úroveň vzdelania. Ale netreba to brať ako tragédiu, veľa ľudí sa chce vrátiť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo robíme aj takéto aktivity, vďaka ktorým ich prepájame so Slovenskom. To je tá najlepšia pozvánka pre nich, aby sa zapájali a aby sa v budúcnosti aj vrátili,“ tvrdí Vyčítal.
Na tento účel má nová vláda k dispozícii 1,6 milióna eur z Plánu obnovy. Odznelo to z úst podpredsedu vlády Petra Kmeca na konferencii Vízia Slovenska, ktorú zorganizovala SGN na pôde ministerstva zahraničných vecí. Na Slovensku máme viacero strategických dokumentov, o ktorých spoločnosť nič nevie a nemá sa teda ako stotožniť s takouto „víziou“ pre ich krajinu.
A to treba zmeniť. „Z mojej pozície podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku sa budem veľmi intenzívne venovať komunikácii s krajanskou komunitou," uviedol podpredseda vlády. „Na Slovensku doteraz platilo, že čo nová vláda to nová vízia. A potom je to o tom, že na Slovensku je započaté všetko a dokončené nič. Pretože za štyri roky vládnutia nevymyslíte a nenaplníte víziu. Ja som si zobral za svoje napĺňať jednu víziu, národnú stratégiu pre výskum, vývoj a inovácie. Na to sú naviazané ďalšie dokumenty, ako národný investičný plán, špecializácia v oblasti vedy a výskumu,“ povedal Kmec.
Prečítajte si tiež: