Reklama

Našli sme svätyňu slobodomurárov. Čo má tajný spolok spoločné s europoslancami?

BUDOVA NA NÁMESTÍ 1. MÁJA:
Kedysi ju vlastnili slobodomurárske
lóže, dnes Csemadok.
PRED VOJNOU: Takto
vyzerala budova v čase,
keď ju vlastnili lóže.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY, reprofoto z knihy K. Hradskej Slobodomurárske lóže v Bratislave

Reklama

Navonok nenápadná budova skrýva rôzne tajomstvá. Historický dom na Námestí 1. mája patril v minulosti tajomnému spolku slobodomurárov. Konšpiračné teórie tvrdia, že toto záhadné bratstvo chce ovládnuť svet. My sme zistili, že táto budova ich spája s niektorými politikmi.

Oproti hotelu Tatra na bratislavskom Námestí 1. mája stojí zelená dvojposchodová budova. Takmer 30 rokov ju v minulom storočí vlastnili lóže tajomných slobodomurárov.

Ide o bratstvo, ktoré pochádza zo stredoveku. Kedysi to boli stavitelia chrámov a katedrál, dnes ide o elitné spolky intelektuálov a ľudí s určitým spoločenským postavením.

„Ich činnosť je po celé stáročia opradená tajomstvom. Nikto, kto nie je členom lóže – presne nevie, čo robia. Niektoré konšpiračné teórie hovoria o tom, že slobodomurárske lóže chcú ovládnuť svet,“ povedala historička Katarína Nádaská. Bratstvo sa však bráni.

„Konšpiračné teórie sprevádzali slobodomurárstvo od svojho novodobého vzniku. Sú kŕmené momentom neverejnosti nášho bratstva,“ uviedli slobodomurári vo svojom stanovisku.

Rituály s lebkou

Slobodomurári počas slovenského štátu o budovu prišli, no podľa našich informácií sa tu dodnes stretávajú.

„Videl som ich tu párkrát počas rituálov. Mali tam sviece, zazrel som meč a dokonca aj lebku,“ povedal nám obyvateľ susedného domu.

Bývalé sídlo slobodomurárov dnes vlastní maďarský spolok Csemadok, ktorému šéfuje bývalý poslanec za SMK Gyula Bárdos.

„Áno, prenajímame im jednu miestnosť rovnako ako iným inštitúciám. Všetko je riadne zmluvne zabezpečené,“ povedal Bárdos a dodal, že nič nekalé sa tam nedeje.

Opýtali sme sa ho priamo, či náhodou sám nepatrí k členom tohto tajomného bratstva. „Jednoznačne nie,“ tvrdil.

Bárdosa sme sa pýtali aj, za akých podmienok priestory slobodomurárom prenajímajú, no povedal, že mu nedali súhlas na zverejnenie týchto faktov.

Čo majú s europoslancami?

Zaujímavé je, že v tomto pradávnom centre slobodomurárov majú kancelárie aj europoslanci Edit Bauer a Alajos Meszáros. Obaja nám povedali, že o stretnutiach bratstva nemali ani tušenie.

„Väčšinu času trávim v Bruseli. Nikdy som ich nevidela,” povedala Bauer.

V rovnakom duchu odpovedal aj jej kolega Meszáros: „Vôbec nič o nich neviem a tiež k nim nepatrím.“ Spojitosť s europoslancami odmietlo aj samotné bratstvo.

„Budova patrila pred vojnou slobodomurárskym lóžam. Teraz patrí maďarskému kultúrnemu spolku. Nič iné nás s europoslancami nespája,“ napísali nám vo svojom vyhlásení slobodomurári.