NAPÄTIE medzi Sulíkom a Matovičom sa DÁ KRÁJAŤ! Tri ŠOKUJÚCE scenáre o budúcnosti vlády!
30. 6. 2022, 6:00

Situácia v koalícii je extrémne napätá! Hrozí odchod SaS? Pristúpi sa k rekonštrukcii vlády? Môžeme očakávať demisiu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO)? Odborníkov sme sa pýtali na to, aké možné scenáre sú zatiaľ najpravdepodobnejšie vo vývoji politickej situácie.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Dano Veselský
Galéria k článku
Spory v koalícii sa vyostrili po tom, ako poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča. Strana SaS a Matovič sa následne začali obviňovať zo spolupráce s opozíciou a fašistami. Liberáli pre Matovičove útoky odmietli chodiť na koaličné rady, OĽaNO naopak obvinilo liberálov z rozbíjania vlády.

Strana SaS avizovala, že na mimoriadnej rozšírenej Republikovej rade 6. júla rozhodne o ďalšom postupe v koalícii. „Sme svedkami hrubého porušenia legislatívneho procesu a opakovaného porušenia koaličnej zmluvy. Boli sme aj terčami útokov, klamstiev, jednoducho nemá zmysel tváriť sa, že problémy v koalícii nie sú," povedal líder SaS Richard Sulík.
Jednou z požiadaviek, ktorá by mohla od liberálov vzísť, je odchod Igora Matoviča z funkcie ministra financií. „Vidím, ako minister financií nezvláda svoj rezort, ako tlačí na hranu, ako robí ekonomicky nezmysluplné veci,“ povedal poslanec SaS Marián Viskupič v rozhovore pre Denník N. Koalícia by podľa jeho názoru potrebovala nového šéfa rezortu financií.

Zdroj: tasr
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zdôraznil, že chce zachovať stabilitu vlády. Hovorí o potrebe zotrvať v štvorkoalícii. Nepovedal však, či pre jej zachovanie pristúpi k rekonštrukcii kabinetu. „Pre mňa je jeden scenár - stabilita tejto vlády," podčiarkol predseda vlády. Utorkové (28. 6.) hlasovanie v Národnej rade o opozičných návrhoch na odvolanie ministrov životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) a hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) podľa jeho názoru ukázalo, že koalícia sa vie zjednotiť.
Politológ Tomáš Koziak je presvedčený o tom, že strana SaS z koalície neodíde. „Jedno z možných riešení, ktoré by mohlo napraviť vzťahy v koalícii, je čiastočná rekonštrukcia vlády,“ hovorí. „Ak príde požiadavka na odchod Igora Matoviča z postu ministra financií, vznikne recipročný tlak na to, aby odišiel z postu ministra hospodárstva aj Richard Sulík,“ upozornil odborník. Koziak si však nemyslí, že by OĽaNO bolo ochotné pristúpiť na stiahnutie svojho predsedu hnutia bez toho, aby sa istý ústupok neurobil aj na druhej strane. Zdôraznil, že premiér Heger určite neodvolá Matoviča. „Zo strany SaS je naivné sa domnievať, že takýto jednostranný krok OĽaNO urobí,“ povedal Koziak.

Zdroj: facebook - Eduard Heger
Článok pokračuje na ďalšej strane!
Strana SaS podľa politológa z koalície neodíde aj z dôvodu, že by boli opäť obvinení z rozpadu vládnej koalície. „Čo by SaS odchodom z vlády vyriešila? Slovensko by zrejme išlo k predčasným voľbám a vládna koalícia, ktorá by tým vznikla, by bola pre SaS menej výhodná a akceptovateľná, než je to teraz,” vysvetľoval Koziak.

Zdroj: tasr
„Z vyjadrení reprezentantov SaS a z hľadiska toho, s kým je primárne SaS v konflikte, je najpravdepodobnejšie, že vyzvú premiéra, aby odvolal ministra financií Matoviča, respektíve dajú koalícii takýto návrh a s tým spoja svoje zotrvanie vo vládnej koalícii,“ ozrejmil politológ Jozef Lenč z jeho pohľadu najpravdepodobnejší scenár. „Požadovať odvolanie najnepopulárnejšieho ministra vlády a najnedôveryhodnejšieho politika, a meniť to za zotrvanie vo vládnej koalícii, by bola rozumná politická požiadavka od SaS,“ hovorí.
Odborníka sme sa pýtali aj na to, ako by zhodnotil prístup premiéra a či pre zmiernenie situácie robí dosť. „Eduard Heger robí to, čo dokáže a môže. Nie je predsedom politickej strany, a to je dôležitý hendikep, ktorý má,“ tvrdí Koziak. Jednu z podstatných príčin vládnej krízy vidí politológ predovšetkým vo vzájomnej komunikácii medzi Sulíkom a Matovičom a v ich osobnej animozite. „Dohovárať Sulíkovi a Matovičovi je zbytočné. Heger môže byť len tým hromozvodom a trpezlivým mediátorom, viac sa robiť jednoducho nedá,“ myslí si Koziak. Rázne kroky od predsedu vlády teda neočakáva.

Podarí sa opozícii uspieť s referendom? „Mnoho ľudí je určite nahnevaných na to, ako sa správa táto vláda. Na druhej strane pre mnohých určite nie je alternatívou vláda Smeru, ktorú by očakávali,“ povedal Koziak v súvislosti s témou referenda. Odborník si myslí, že keby aj k referendu došlo, bolo by neplatné. Aj podľa politológa Lenča je možné, že opozícia vyzbiera podpisy na referendum, je však skeptický voči tomu, že by bolo úspešné.
Ako sa zachovajú ďalšie dve koaličné strany? „Sme rodina sa už pripravuje na variant ďalšej vládnej koalície a rieši si svoje preferencie. Za ľudí bude chcieť, aby vládna koalícia vydržala do konca. Niektorí solitéri, ktorí si myslia, že ešte majú nejakú politickú budúcnosť, sa budú správať ako Juraj Šeliga, a budú sa vyhrážať odchodom z vládnej koalície,“ predikuje Lenč.

Politológ Jozef Lenč ozrejmil situáciu, ktorá by nastala po odchode SaS z vlády. Súčasne vysvetlil, prečo by sa následne Sulíkovi nedal vyčítať pád vlády. VYSVETLENIE POLITOLÓGA NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII!

Anketa
Čo by podľa vás pomohlo Slovensku?
Prečítajte si tiež: