Hlina sa najčastejšie púšťa do politikov, ktorí podľa neho škodia Slovensku. „Najvypuklejším prípadom toho, kam sme dospeli, je Ján Slota a Rafael Rafaj,“ tvrdí aktivista.

S politikmi sa vraj vôbec nepozná a ak proti nim neprotestuje, neprichádza s nimi vôbec do kontaktu. „Tykám si len s Robom Kaliňákom, ktorý nám pomáhal ako právnik, keď sme pred osemnástimi rokmi zakladali firmu,“ hovorí oravský bača.

Hlina vstup do politiky jednoznačne nevylučuje. „Som však neriadená strela.“ Naposledy sa nedohodol so šéfom SaS Richardom Sulíkom, ktorý ho pozýval na kandidátku.

Lukratívne nehnuteľnosti

Milovníci slovenskej gastronómie meno Alojza Hlinu dobre poznajú. Šéfuje dvom vychyteným podnikom v centre Bratislavy, napriek tomu nežije okázalo. Vozí sa na desaťročnom Mercedese a ako správny bača vlastní otvorený salaš neďaleko Stupavy. Málokto by na neho povedal, že nosí kľúč od niekoľkých ďalších lukratívnych nehnuteľností v Starom Meste. V okolí Hradu je spoluvlastníkom vily, majiteľom rodinného domu a trojizbového bytu. „Zarábam primerane,“ hovorí po pohľade do peňaženky Hlina.

Rebel už zamlada

Svoje štúdium „hnojariny“ v Nitre položil na oltár revolúcie. „Tak som sa do nej vrhol, že som ani nedoštudoval,“ tvrdí Hlina. Keď revolučné nadšenie opadlo, bolo treba z niečoho vyžiť, a tak začal v roku 1992 podnikať. „Bolo to ešte za socializmu, dovážal som papriku z Nitry a predával ju na Orave,“ spomína na svoje začiatky. V súčasnosti jeho obchody siahajú až za hranice Európy. „Podarilo sa nám vyviezť veľké množstvo áut na čínsky trh, čím sme výrazne pomohli ekonomike,“ tvrdí Hlina, ktorý vidí budúcnosť práve na východoázijskom trhu.

Je to nebezpečné

Aktivista si uvedomuje, že „kydanie hnoja“ na politikov môže byť nebezpečné. „Je tam dokonca veľké riziko.“ Na druhej strane vidí zlepšenie v tom, že aspoň v podnikateľskej sfére je už dnes oveľa viac slušných ľudí ako v minulosti. „S podsvetím nemám žiadne vzťahy,“ hovorí. Za sebou má jediný vyhratý súdny spor s ľuďmi z podsvetia za výtržnosti v jednej z jeho prevádzok. „Do zdravého stromu sa chrobák ťažko navŕta,“ opisuje svoje vzťahy v podnikateľských kruhoch.

Manželka krúti hlavou

Svoje protesty Hlina nerobí z dlhej chvíle. Už trinásť rokov žije so svojou vyvolenou Martinou. Poznajú sa však dlhšie. dodáva s úsmevom. „Sedem rokov robila drahoty,“„Máme spolu dve pekné deti Dorotu a Terezu,“ dodáva pyšný otec. A čo na jeho protesty hovorí rodina? „Nadšením nesršia,“ uzatvára, no vo svojich aktivitách plánuje napriek tomu pokračovať.